صفحه اصلی

آرشیو مقاله ها

آرشیو اخبار

همکاری با ما

تماس با ما
 
عنوان خبر
 
  
 
سامانه جمع آوری خودکار تجهیزات IT
افرنگ نیوز مجله زندگی
ماشین ایرانی
elham_fitnees_cool
فروشگاه رایکا
فروشگاه رایکا
هر روز صبح جدیدترین اخبار در افرنگ نیوز کلیک کنید ...
A.A.C/ چند توصيه ساده براي كاهش مصرف سوخت خودرو
تعداد بازدید : 725
 
 


دكتر مسعود كيخواهي

عضو هيئت علمي گروه شيمي دانشگاه علوم، دانشگاه سيستان و بلوچستان، زاهدان

Kaykhaii@hamoon.usb.ac.ir

در اين مقاله سعي شده است چند توصيه ساده به دارندگان خودروهاي شخصي ارائه شود تا با كاهش مصرف سوخت، بتواند از مقدار سهميه روزانه بنزين خود، بيشترين بهره را ببرند. درضمن با توجه به آن كه يكي از مهمترين منابع آلوده كننده هوا را خودروها تشكيل مي‌دهند، كاهش مصرف سوخت باعث كم شدن درصد آلاينده‌ها و نيز كمك به كاهش روند گرم شدن هوا کره زمين نيز مي­شود. به­منظور استفاده از بهينه سوخت، چهار توصيه ساده وجود دارد:

1. پرهيز از رانندگي بي مورد،

2. انجام به­موقع سرويس‌هاي خودرو،

3. استفاده درست از خودرو،

4. سوخت گيري صحيح.

با به کار بستن اين توصيه­‌ها، ضمن كاهش مصرف بنزين و كمك به پاكيزگي بيشتر هوا، عمر خودروي شما نيز افزايش مي­يابد و هزينه تعميرات آن نيز كمتر خواهد شد.

پرهيز از رانندگي بي مورد:

واضح است كه بهترين راه حل براي كاهش مصرف سوخت، استفاده كمتر از خودروست. آمار نشان مي­دهد كه ظرف 20 سال گذشته، مسافت طي شده توسط هر خودرو، به طور ميانگين دو برابر شده است. راه­ها‌يي وجود دارند كه مي‌تواند در كاهش مسافتي كه با خودرو طي مي‌كنيد، به شما كمك كنند، از جمله: ادغام سفرهاي درون شهري، تماس با تلفن، هم­پيمائي(چند سرنشيني). استفاده از وسايل نقليه عمومي و استفاده از وسايل حمل و نقل بدون آلودگي مانند دوچرخه.

براي مثال، قبل از آن كه به سمت فروشگاه برانيد، مي‌توانيد با تماس تلفني از باز بودن آنجا و وجود كالاي مورد نظرتان اطمينان يابيد. به­علاوه در ذهنتان طرحي بريزيد كه وقتي براي خريد جنسي از خودرو استفاده مي‌كنيد، در طول مسير، كار يا خريدهاي ديگر خود را نيز انجام دهيد. خودرو را در محلي در مركز مسير فروشگاه پارك کنيد و پياده به اين مكان‌ها برويد. هم­پيمايي يكي ديگر از راه­هاي مؤثر در كاهش سوخت است. با همكاران خود تنظيم كنيد تا مسير اداره را چند نفري با يك خودرو رفت و آمد كنيد. اگر به ديدن تئاتر يا تماشاي مسابقه‌اي مي‌رويد، با دوستانتان هماهنگ کنيد تا تنها از يك خودرو استفاده شود. استفاده اشتراكي از يك خودرو در مسيرهاي بين­شهري نيز كاهش مصرف را در پي دارد. پياده‌روي يا دوچرخه‌سواري هم ضمن كاهش در مصرف سهميه بنزين، عدم آلودگي و سلامت شما را نيز تضمين مي‌كند.

انجام به­موقع سرويس‌هاي خودرو

با انجام سرويس‌هايي كه در كتابچه راهنماي خودرو شما درج شده است، مي‌توانيد ضمن افزايش كارايي وسيله نقليه خود و كاهش مصرف سوخت، عمر خودرويتان را افزايش دهيد و از آلودگي هوا نيز بكاهيد؛ به­علاوه هنگام فروش نيز ارزش خودروي شما بيشتر خواهد بود. دفترچه راهنمايي كه به همراه خودرو به شما تحويل داده مي­شود، منبع بسيار خوبي از اطلاعات است. اگر آن را گم كرده‌ايد براي دريافت جايگزين، به نزديك‌ترين نمايندگي فروش مراجعه کنيد. شايسته است كه سازندگان خودرو يك فايل الكترونيكي از دفترچه را در وب سايت خود قرار دهند تا مشتريان به­راحتي بتوانند آن را مطالعه يا دانلود كنند. نوع و فاصله زماني سرويس‌ها در اين دفترچه قيد شده است كه توصيه مي‌شود آنها را به­موقع انجام دهيد. علاوه بر آن، در خودرومواردي وجود دارند كه بايد به طور مرتب چك يا تعويض شوند، از قبيل فيلترهاي هوا، روغن و بنزين، روغن موتور، واسكازين و .... مايع خنك كننده، شمع‌ها و شيلنگ‌هاي رابط.

تنظيم باد تايرها در سطحي كه توسط سازنده توصيه شده است، كاهش مصرف سوخت و سايش لاستيك‌ها را تضمين مي‌كند. توصيه مي‌شود اين­گونه سرويس‌ها توسط نمايندگي­هاي مجاز انجام شود كه با گذراندن آموزش‌هاي كافي، به سيستم خودرو به­خوبي واقف هستند. تنظيم موتور(تون­آپ) ساده توسط مكانيك‌هاي غير مجاز نمي‌تواند اثر چنداني بر بهبود كاركرد موتور داشته باشد، اما يك تكنسين مجرب براي مثال، به خوبي مي‌داند كه افزايش مصرف بنزين يا آلاينده‌هاي اگزوز چه منشايي دارد.

معمولاً سؤال مي‌شود آيا استفاده از بنزين سوپر سبب كاهش مصرف سوخت مي‌شود؟

بايد بدانيم مقاومت بنزين سوپر و معمولي در افزودني‌هايي است كه باعث مي‌شود عدد اكتان بنزين زياد شود. کاري كه برخي با افزودن "مكمل‌هاي بنزين" در باك خودرو روي بنزين معمولي انجام مي‌دهند. بر خلاف تصور، عدد اكتان معيار توان بالاتر اين نوع بنزين نيست و بر كيفيت برتر آن نيز دلالت ندارد. عدد اكتان تنها نشان­دهنده آن است كه قبل از انفجار، سوخت به چه ميزاني مي‌تواند در سيلندر فشرده شود. تنها درصد كمي از خودروها واقعاً به بنزين با عدد اكتان بالا احتياج دارند (مثلاً خودروهاي توربو شارژ). بهتر است فقط در خودرو‌هايي كه سازنده بر استفاده از بنزين سوپر در آنها تأكيد مي­کند، از اين نوع سوخت استفاده شود زيرا اين نوع بنزين اثري بر بهبود كارايي خودروي شما يا كاهش آلودگي ندارد و تنها هزينه بيشتري مي‌شويد.

استفاده درست­تر از خودرو:

حتي اگر خودرويي به خوبي سرويس و نگهداري شود، در صورت استفاده نادرست، باز هم مصرف سوخت بالا مي‌رود. به موارد زير دقت كنيد:

در جا كار كردن:

اگر بيش از 30 ثانيه در محلي متوقف هستيد (مثلاً چراغ قرمز طولاني)، بهتر است موتور خودروي خود را خاموش كنيد؛ استارت مجدد، سوخت كمتري را هدر مي‌دهد. امروزه در بسياري از تقاطع‌هاي شهر‌هاي بزرگ آلمان، قبل از سبز شدن چراغ راهنمايي، يك چراغ با علامت سوئيچ روشن مي‌شود كه علامت مي‌دهد اكنون زمان استارت زدن است. به­جاي آن كه در صف طويل خودروها به انتظار بمانيد تا خود را دقيقاً به در ورودي بانك يا رستوران برسانيد، خودرو را خاموش کرده و پياده به آنجا برويد.

حركت در ترافيك:

احتراز از ورود به نقاط پر ترافيك، هميشه ميسر نيست. اما توصيه مي‌شود تا حد ممكن برنامه خود را طوري تنظيم كنيد كه از حركت در نقاط و ساعات اوج شلوغي دوري شود. هميشه سعي كنيد خودرو را به "نرمي" حركت دهيد؛ يعني از سريع شتاب دادن و ترمزهاي پي درپي بپرهيزيد. اگر در مسير شما چراغ قرمز يا "سرعت گير" وجود دارد، رسيدن به آن را در نحوه كاهش سرعت، پيش بيني كنيد.

كولر:

استفاده از كولر، بار زيادتري بر موتور خودرو تحميل مي‌كند كه باعث ازدياد مصرف بنزين تا 30 درصد مي‌شود. دقت کنيد تا حد ممكن خودرو در سايه پارك شود، يا دست­کم آفتابگيري را در پشت پنجره يا شيشه جلو خودرو بگذاريد تا از داغ شدن هواي اتاق خودرو كاسته شود. پس از سوار شدن در خودرويي كه هواي داخل آن گرم شده است، به جاي بستن پنجره‌ها و روشن كردن كولر روي درجه آخر، پنجره‌ها و دريچه ورودي هوا را باز و اقدام به حركت كنيد. پس از تعويض هواي درون اتاق، كولر را روشن کنيد. نگه داشتن خودرو در آفتاب، از يك جنبه ديگر نيز سبب اتلاف بنزين مي‌شود: تبخير از باك موتور، اين خود عامل پراكنده شدن هيدرو كربورهاي نسوخته در محيط زيست است.

فشار آوردن به موتور:

اگر موتور تحت فشار و بار اضافي كار كند، مصرف سوخت بالا مي‌رود، مواردي همچون شتاب دادن سريع، راندن با سرعت‌هاي بالا، انتخاب مسيرهاي سربالايي و حمل بي دليل بار(مثلاً نهادن كپسول گاز خانگي، جعبه‌هاي نوشابه و... به­مدت چند روز در صندوق عقب تا هنگامي كه خريد آنها انجام شود).

روزهاي زمستاني:

امروزه خودروهايي مدرن نيازي به درجا كار كردن در روزهاي سرد براي گرم كردن موتور ندارند و با شروع حركت، خيلي بهتر گرم مي‌شوند واقعيت آن است كه در جا كار كردن در هواي سرد، تنها باعث استهلاك سيستم موتورخودروي شما و البته افزايش مصرف بنزين خودرو خواهد شد.

سوخت‌گيري صحيح:

يكي از موارد عمده‌ي اتلاف بنزين كه به­درستي در رسانه‌هاي گروهي تذكر داده مي‌شود سرريز بنزين از باك خودروست. معمولاً براي سرراست كردن بهاي بنزين و يا مراجعه كمتر به جايگاه، رانندگان سعي مي‌كنند باك خود را لب­ريز از بنزين کنند. اين موضوع اغلب سبب مي‌شود مقداري بنزين به بيرون پاشيده شود كه علاوه بر هدر رفتن آن، باعث آلودگي هوا نيز مي­شود. نگارنده در يك تحقيق، دريافت كه تركيبات كاملاً سمي و مضر براي لايه اوزن ناشي از تبخير بنزين، در يك جايگاه سوخت گيري مي‌تواند تا 300 برابر حد مجاز نيز برسد. حتي اگر بنزين به بيرون مخزن سوخت نريزد، نبايد باك كاملاً از بنزين پر شود. زيرا تا لبريز شدن باك اشكالاتي را به­وجود مي‌آورد كه در زير به آن اشاره شده است (به همين دليل هم امروزه با تعبيه سيستم قطع­كن روي نازل تلمبه، سعي شده است كه از پر شدن كامل باك، جلوگيري شود):

پر كردن كامل باك، مخصوصاً در هواي گرم باعث مي‌شود تا در اثر انبساط، بخشي از بنزين از روزنه تعادل تبخير شود و به درون سيستم جمع آوري بخار خودرو يا اتاق سرنشين راه يابد. وجود تركيبات حلقوي معطره در اين بخارات (مانند مشتقات بنزن) براي سلامت افراد، به­ويژه کودکان بسيار مضر است. براي جلوگيري از فرار بخارهاي بنزين به هوا قطع­كن پمپ‌هاي جديد، مجهز به سيستم جمع­آوري گاز هستند كه پس از اتمام سوخت­گيري، با مكش، هوا غني از بنزين را به محفظه‌هاي خاصي هدايت مي‌كند. اگر سعي كنيد مقدار اضافي بنزين به داخل باك وارد كنيد محتمل است كه اين سيستم مكش مقدار اضافي بنزين را از درون باك خارج و به مخازن سوخت باز گرداند اميد است با به­كارگيري چند توصيه‌ي ساده‌ي بالا، ضمن صرفه جويي در مصرف سهميه بنزين خود، به كاهش آلودگي هوا نيز كمك كنيم.

 
نویسنده: دكتر مسعود كيخواهي
مترجم :
منبع : ماهنامه انديشه گستر سايپا - شماره 72، شهريور 1386
تاریخ : شهريور 1386
مطالب مرتبط
 
 پمپ هاي هيدروليکي
 A.A.B/ تعيين فشار وارد بر مفصل مصنوعي زانو در فعاليت هاي مختلف بدن
 A.A.B/ مروري بر تاريخچه اخلاق همراه با گردآوري زمينه هاي گوناگون اخلاق
 A.A.B/ نکته هايي در اخلاق مهندسي
 A.A.C/ نقش رادياتور در پروسه انتقال حرارت موتور
 
نظرات
 
نام : شهر :
   
 
 
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شرکت فرا ارتباط می باشد