صفحه اصلی

آرشیو مقاله ها

آرشیو اخبار

همکاری با ما

تماس با ما
 
عنوان خبر
 
  
 
فروشگاه رایکا فروش پر تخفیف محصولات هیرشا
هر روز صبح جدیدترین اخبار در افرنگ نیوز کلیک کنید ...
A.A.C/ دومين بناي بزرگ خشت و گلي ايران به توجه و مراقبت بيشتري نياز دارد
تعداد بازدید : 553
 
 

 

 

بدون ترديد سازمان‌ها براي حركت به سمت تعالي، ناگزير از استقرار سيستم‌هاي نوين مديريتي هستند. رهبري سازمان، برنامه‌ريزي استراتژيك، ارتقا و رضايت كاركنان، استفاده بهينه از منابع و تدوين و به كارگيري فرايندها از جمله عواملي هستند كه مي‌توانند سازمان‌ها را در جهت رشد و تكامل به پيش ببرند. سازمان‌هاي موفق براي حفظ خوشنامي و اعتلاي نشان تجاري خود، نظام‌هايي را درون خود جاري و ساري مي‌كنند. يكي از وظايف سازمان موفق ايفاي مسؤوليت‌هاي اجتماعي است. با انجام فعاليت‌هاي اجتماعي، نام و نشان شركت در اذهان مردم به نيكي رقم مي‌خورد و همين موضوع وفاداري مشتريان را به دنبال دارد. بي‌دليل نيست كه در معيارهاي ارزيابي جايزه ملي بهره‌وري و تعالي سازماني، معيار هشتم به نتايج جامعه اختصاص دارد و براساس آن، سازمان‌هاي متعالي به طور فراگير نتايج مهم عملكردهاي مرتبط با جامعه را اندازه‌گيري مي‌كنند و به آنها دست مي‌يابند. در اين معيار، مقياس‌هاي ادراكي مورد ارزيابي قرار مي‌گيرند. اين مقياس‌ها بيانگر ادراكات جامعه از سازمان است. شركت سايپا تاكنون در زمينه انجام مسؤوليت‌هاي اجتماعي گام‌هايي برداشته است، از جمله اجراي پروژه كاشت درخت به ازاي هريك از كاركنان شركت در محدوده شهرداري منطقه 22.
حفظ، مرمت يا بازسازي آثار باستاني و ميراث فرهنگي علاوه بر آثار متعددي كه در حوزه تاريخ و جامعه دارد، به اعتلاي نام و نشان شركتي كه در جهت حفظ آن اثر اهتمام ورزيده، نيز كمك مي‌كند. سال 1379 شركت سايپا تصميم مي‌گيرد ارگ گوگد را در شهر گوگد نزديك گلپايگان مرمت كند. آن زمان مهندس ابراهيمي مديرعامل سايپا و مهندس رادنيا مديرعامل مگاموتور بودند و براي انجام مسؤوليت اجتماعي در زمينه حفظ آثار تاريخي به فكر احياي اين ارگ قديمي افتادند. اما امروز بعد از گذشت حدود شش سال، آن شور و شوقي كه در بازسازي و مرمت اين بنا مشاهده مي‌شد، در حفظ و نگهداري‌اش ديده نمي‌شود. حتي در همان زماني كه مرمت ارگ آغاز شده بود، اين ايده كه مجموعه يادشده بتواند از لحاظ اقتصادي مستقل باشد و روي پاي خودش بايستد، وجود داشت و به همين دليل هنگام مرمت آن در فضاهاي موجود سوئيت‌هايي زيبا و مدرن با سرويس‌هاي بهداشتي، رستوران و چايخانه سنتي ساخته شد تا از طريق جذب گردشگران داخلي و خارجي، مخارج خود را نيز تامين كند.
انديشه گستر كه براي تهيه گزارشي از قطعه‌سازان شهرك سايپا در گلپايگان به اين شهر سفر كرده بود، شب را در ارگ گوگد گذراند. در هيچ جاي اين ارگ نشاني از بازسازي ارگ توسط سايپا يا مگاموتور وجود ندارد؛ حتي هتلداران، نگهبانان، صاحبان رستوران، نانوايي و غيره هيچ اطلاعي در اين زمينه نداشتند.
ارگ تاريخي گوگد دومين بناي بزرگ خشت و گلي ايران است كه به چهارصد سال پيش نسبت داده مي‌شود. تنها سند مكتوبي كه از اين بنا وجود دارد، متعلق به حدود يكصد و سي سال پيش است و نشان مي‌دهد نصف بناي ارگ را شخصي به نام عليخان به عنوان مهريه به همسرش واگذار كرده و از آن به بعد به نام ارگ عليخاني معروف شده است.
ارگ گوگد در مسير جاده معروف ابريشم قرار داشت.
در شهر گلپايگان همچنين مناري به ارتفاع 18 متر وجود دارد كه در دوران گذشته، شعله‌هاي افروخته برفراز آن در شب راهنماي كاروانيان بود و به همين مناسبت به فانوس صحرا شهرت دارد.
ارگ گوگد در دوران صلح به عنوان كاروانسرا مورد استفاده قرار مي‌گرفت و با توجه به موقعيت خاص آن، محل استراحت كاروان تجار سرشناس، حاكمان و والي‌هاي ديگر ايالات و بخش‌هاي ايران بوده است. حتي به استناد اظهارات افراد مسن شهر گوگد، آقامحمدخان قاجار نيز در لشكركشي‌هاي خود چند روز در اين محل استراحت كرده است.
از ارگ تاريخي گوگد در زمان جنگ يا حمله اشرار به عنوان دژ نظامي استفاده مي‌شد. روي در ورودي شمالي، بخشي به نام شاه‌نشين وجود داشت كه اكنون سوئيت ويژه شده است. در اين شاه‌نشين حوض آبي بود كه هر زمان در ورودي ارگ توسط مهاجمان به آتش كشيده مي‌شد، محافظان و نگهبانان با تخليه آب حوض، آتش را خاموش مي‌كردند. همچنين سوراخ‌هايي روي ديوارهاي مرتفع هست كه از آن به عنوان سيستم امنيتي هشداردهنده استفاده مي‌شد. در اين سوراخ‌ها كبوتراني زندگي مي‌كردند. هنگامي كه مهاجمان با استفاده از نردبان يا قلاب قصد بالارفتن از ديوار در و ورود به آن را داشتند، كبوتران با سروصداي خود محافظان را از ورود آنها باخبر مي‌كردند. از طرفي در بخش جنوب شرقي ارگ چاهي وجود دارد كه نشان مي‌دهد سازندگان اين ارگ به روزهاي مقاومت و محاصره و تامين آب هم فكر كرده بودند.
روي در ورودي دو دركوب وجود دارد كه بزرگتر را مردكوب و كوچكتر را زن‌كوب مي‌گفتند. در گلپايگان برعكس بقيه مناطق ايران، زن‌كوب سمت راست در قرار داشت.
در ساختمان ارگ زيربنايي در اطراف و فضاي باز وسط وجود دارد كه طبقات بالا و پايين آن نشانه‌اي از معماري كاروانسرايي دارد و بيانگر رعايت نظام طبقاتي در اجتماع آن روز است. در اين معماري استر و استربانان در طبقه پايين و در مجاورت هم استراحت مي‌كردند، در حالي كه طبقه بالا متعلق به بازرگانان و افراد شاخص بود.
همان گونه كه گفته شد، اين فضاها پس از بازسازي به عنوان مهمانسرا با امكانات مدرن شامل سوئيت‌هاي زيبا با سرويس‌هاي بهداشتي، رستوران و چايخانه سنتي، فروشگاه و نمايشگاه صنايع دستي، سالن‌هاي مختلف و مجموعه‌اي از مكان‌هاي تاريخي و تفريحي مورد استفاده قرار گرفته و در حال حاضر همه روزه پذيراي گردشگران ايراني و خارجي است. 
 

 

 
نویسنده: عليرضا عبادتي
مترجم :
منبع : ماهنامه انديشه گستر سايپا - شماره 60، مرداد 1385
تاریخ : مرداد 1385
مطالب مرتبط
 
 توت انخ آمون
 خط ميخي
 A.A.B/ كاربرد آمار در باستان شناسي
 A.A.B/ بررسي و مطالعه ساختاري گل نوشته هاي خط ميخي هفت تپه خوزستان
 A.A.F/ معرفي پايگاه هاي اطلاع رساني رشته باستان شناسي (مرحله اول – مقدماتي)
 
نظرات
 
نام : شهر :
   
 
 
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شرکت فرا ارتباط می باشد