صفحه اصلی

آرشیو مقاله ها

آرشیو اخبار

همکاری با ما

تماس با ما
 
عنوان خبر
 
  
 
سامانه جمع آوری خودکار تجهیزات IT
افرنگ نیوز مجله زندگی
ماشین ایرانی
elham_fitnees_cool
فروشگاه رایکا
فروشگاه رایکا
هر روز صبح جدیدترین اخبار در افرنگ نیوز کلیک کنید ...
A.A.C/ اخبار زنان در جهان
تعداد بازدید : 109
 
 


خبر
ماهواره و افزايش طلاق زنان عرب
تحقيقات نشان مي‌دهد: 70 هزار مورد طلاق در مصر تنها به دليل خوانندگاني چون هيفاي، هبي، نانسي عجرم، اليسا و روبي صورت گرفته است. اعلام چنين خبري در واقع زنگ خطري براي مسئولين کشورهاي عربي است و طبق تحقيقات، تنها تماشاي ويدئو کليپ‌ها و فشن لباس و تبليغات از ماهواره‌ها، علت اصلي افزايش آمار طلاق در مصر بوده است. دکتر عزه کريم رييس مرکز  ملي پژوهش‌هاي اجتماعي در قاهره اشاره کرد:  اين تحقيقات از افزايش آمار طلاق در کشورهاي اردن، کويت، امارات و سعودي و اغلب کشورهاي عربي خبر مي‌دهد که سبب اصلي آن‌ شبيخون فرهنگي ويدئو کليب‌ها و ستارگان برهنه و نيمه برهنه ماهواره‌اي است که کيان‌ خانواده و زنان را تهديد کرده و مردان را تشويق مي‌کند تا براي تمتع جنسي بيشتر به‌ تعداد بيشتري از زنان متوسل شوند.

 

50 ميليون سقط جنين طي 35 سال گذشته ‌در آمريكا
گزارش جديد منتشر شده در رابطه با سقط جنين از بحران‌هاي اجتماعي و اقتصادي اطراف اين پديده شوم و آمار تكان دهنده 50 ميليون سقط جنين در 35 سال گذشته خبر مي‌دهد. به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از آسوشيتدپرس، براي بسياري آمريكايي‌ها، سقط جنين تصوير يك دختر نوجوان هراسان را تداعي مي‌كند كه آشفته‌وار سعي مي‌كند به اين‌ بارداري ناخواسته پايان دهد. نيمي از زناني كه هر ساله سقط جنين مي‌كنند 25 سال يا بيش‌تر سن دارند و تنها 17 درصد از اين جمع را نوجوانان تشكيل مي‌دهند. 60 درصد اين افراد هم دست كم پيش از سقط، يك بچه را به دنيا آورده بوده‌اند. بخش بزرگي از اين افراد را سياه‌پوستان و لاتين‌ها تشكيل مي‌دهند. كارشناسان ميزان بالاي سقط جنين را جداي از نژاد، مربوط به شرايط بد زندگي مي‌دانند. «مريم اينوسنسيو» رييس بنياد طراحي‌ خانواده در ايالت «رود‌آيلند» مي‌گويد‌: «يك حاملگي ناخواسته مي‌تواند وضعيت اقتصادي زندگي يك زن را به هم بريزد و اين در حالي است كه اكثر زنان بسيار دير تشكيل خانواده مي‌دهند.» دادگاه عالي آمريكا 35 سال پيش رسماً حق سقط جنين را براي آمريكايي‌ها به رسميت شناخت و از 22 ژانويه 1973 و زمان تصويب اين قانون تاكنون حدود 50 ميليون مورد سقط جنين در آمريكا رخ داده است و بيش از يك سوم زنان بزرگسال‌ آمريكايي، دست كم يك بار اين كار را در عمرشان انجام داده‌اند.

 

مرکز مطالعات اسلامي اسپانيا اعلام کرد:
افزايش گرايش زنان اسپانيا به اسلام

به گزارش ايونا، مركز مطالعات اسلامي اسپانيا در آمار جديد از مسلمان شدن 256 زن اسپانيايي در دو سال گذشته خبر داده است.

اين آمار مي‌افزايد: بسياري از زنان اسپانيايي در دو سال گذشته به طور چشم‌گيري به دين اسلام گرايش پيدا كرده‌ اند. اين مركز تأکيد کرده است که اولين علت گرايش زنان به اسلام، مواجه شدن با افراد مسلمان و جذب رفتار و آداب آن‌ها و فعاليت‌هاي پايگاه‌هاي اينترنتي اسلامي است.

لازم به ذكر است تعداد انجمن‌ها و تشكل‌هاي اسلامي موجود در اسپانيا نسبت به كشورهاي ديگر اروپا كم‌تر است، ولي در سال‌هاي اخير موج جديدي از تبليغات اسلامي از طريق سايت‌هاي اينترنتي در اين کشور انجام گرفته است که عامل مهمي در جذب مردم اين کشور به خصوص زن‌ها به اسلام بوده است.

 

سال نوآوري و شكوفايي فرصت مناسبي براي حل مسايل حوزه زنان است

مشاور استاندار سيستان و بلوچستان در امور زنان گفت: سال نوآوري و شكوفايي كه توسط مقام معظم رهبري نامگذاري شده فرصتي مناسب براي طرح، تبيين و رفع مسايل و مشكلات حوزه زنان است.

به گزارش ايونا، افضل بلوكي در نشست مشاوران امور بانوان دستگاه‌هاي اجرايي افزود: بانوان مسايل و مشكلات فراواني دارند كه با همفكري يكديگر و ارايه راهكار مي‌توان در نشست‌هاي مختلف تخصصي، بسياري از آنها را مرتفع و حل كرد.

او ادامه داد: زنان با خودباوري، اعتماد نفس و اتكا به خويشتن مي‌توانند فضاي جديدي خلق كرده كه با قرار گرفتن در آن بخش قابل توجهي از موانع و مشكلات حوزه بانوان از ميان مي‌رود.

وي اظهار داشت: امسال كه با درايت مقام معظم رهبري سال نوآوري و شكوفايي ناميده شده بهترين فرصت براي ارايه برنامه‌هاي نوين و توام با خلاقيت در مقوله بانوان و حوزه زنان است .

 

35 درصد زنان شاغل قبل از بازنشستگي از کار کناره مي‌گيرند

يک متخصص علوم رفتاري و آسيب شناس اجتماعي گفت: براساس تحقيقات انجام شده 30 الي 35 درصد زنان شاغل تا قبل از فرا رسيدن زمان بازنشستگي از کار خود کناره‌گيري مي‌کنند.

دکتر مجيد ابهري در گفتگو با خبرنگار مهر درخصوص بازنشستگي زنان شاغل، افزود: مردان در دوران بازنشستگي بيشتر وقت خود را به استراحت مي‌پردازند اما اين موضوع در ارتباط با زنان کاملاً متفاوت است چرا که رسالت مادري و مسئوليت خطير خانه‌داري قسمت عمده وقت استراحت و راحتي آنان را مي‌گيرد. وي خاطر نشان کرد: در اداره و محل کار نيز هيچ گونه امتيازي براي زنان به طور خاص قائل نيستند بنابراين سن بازنشستگي و دوران خدمت در بانوان بايد با رعايت اين نکات همراه باشد يعني زحمت تربيت فرزندان و مسئوليت مادري را نيز بايد در نظر بگيرم چرا که 25 سال براي بازنشستگي زنان زمان زيادي است.

استاد دانشگاه شهيد بهشتي تأکيد کرد: زنان با اين شرايطي که دارند حداکثر مي‌توانند 15 تا 20 سال در مشاغل معمولي خدمت کنند و همچنين آن گروه که با مشاغل سخت سر و کار دارند نيز بايد کمتر از اين سن بازنشست شوند.

ابهري با اشاره به اينکه ميزان افسردگي بعد از بازنشستگي در زنان بيشتر از مردان است، گفت: بعد از اين دوران زنان احساس مي کنند که کارآيي لازم را ندارند به همين دليل افسرده مي‌شوند بنابراين بايد در اين گونه مواقع با تشويق مالي و رفتاري و استفاده از تجارب سرشار آنان، از ضايعات بعدي جلوگيري کرد.

وي افزود: 30 الي 35 درصد زنان با توجه به تعداد فرزندان، وظايف اداري و خدماتي که در زندگي مشترک ارائه مي‌کنند، تحمل تن دادن به استاندارد بازنشستگي را نداشته و با بازخريد و يا استعفا از کار، کناره‌گيري مي‌کنند.

 

 

روحاني ارشد استراليا:

زنان مسيحي بايد چون زنان مسلمان پوشش داشته باشند

شيخ هلال يکي از دانشمندان روحاني استراليا اعلام کرده است: زنان مسيحي چون زنان مسلمان بايد پوشش داشته باشند.

به گزارش ايونا ، شيخ هلال يکي از دانشمندان و پژوهشگران برتر استراليا در مسجد و کليسايي در سيدني پس از مطالعات بسيار بر روي کتاب مقدس مسيحيان نتيجه تحقيقاتش را اينگونه بيان کرد: کتاب مقدس مسيحيان بسيار تأييد بر روي حجاب دارد و من با مطالعات بر روي اين دو کتاب مقدس دريافته‌ام که شباهت بسياري بين اين دو کتاب وجود دارد و مسيحيان همچون مسلمانان بايد پوشش داشته باشند و پوشش مسلمانان پوششي است که در کتاب‌هاي مقدس مورد تأييد واقع شده است.

او گفت: من اميدوارم مسيحيان حقيقت کتاب مقدس را بفهمند انجيلي را که زنان و مردان را به داشتن حجاب امر کرده است و آن هم حجابي چون مسلمانان.

شيخ هلال در سخنراني که در کليسا و نيز مسجد داشت گفت: همان طور که مي‌دانيد و در کتاب مقدس آمده است مريم مقدس هميشه مو‌، سر و گردن خود را مي‌پوشانده است و حجابي همچون زنان مسلمان داشته و از نظر انجيل اين حجاب مورد تأييد بوده است و به آن تأکيد شده است.

 

 

با مشارکت شهرداري تهران؛

طرح شاداب سازي مدارس دخترانه در تهران اجرا مي‌شود

طرح شاداب سازي مدارس دخترانه شهر تهران امسال با همکاري اداره کل امور بانوان شهرداري تهران انجام مي‌شود.

به گزارش ايونا، بنا به پيشنهاد خانم سويزي مشاور وزير و مدير کل دفتر امور زنان وزارت آموزش و پرورش،  اداره کل امور بانوان شهرداري تهران امسال طرح شاداب سازي 40 مدرسه دخترانه در مقاطع راهنمايي و دبيرستان را اجراء خواهد کرد.

بر اين اساس، استتار و مجهز کردن مدارس به امکانات ورزش و تفريحي در طرح شاداب سازي مدارس ديده شده است.

اولويت طرح شاداب‌سازي مدارس با مناطق جنوبي پايتخت است، که  ايجاد امنيت رواني، سالم سازي و محيط شاداب براي دختران که مادران آينده هستند، بسيار ضروري است.

اداره کل امور بانوان اعتبار مالي مناسبي براي اجراي طرح شاداب سازي مدارس اختصاص داده است که اجراي اين طرح منوط به تهيه اسامي 40 مدرسه دخترانه از سوي آموزش و پرورش شهر تهران است، که به محض دريافت اين اسامي، اين طرح از سوي اداره کل امور بانوان آغاز خواهد شد.

شهرداري رابط بين مدرسه و خانه است و در جامعه پذيري شهروندان نقش مؤثري ايفا مي‌کند، بنابراين اداره کل امور بانوان با اجراي اين طرح در مدارس مي‌تواند پاسخ گوي بسياري از نيازهاي دانش آموزان دختر باشد.

در طرح شاداب سازي مدارس، ايجاد فضاي سبز در حياط مدرسه، ميز شطرنج  و تنيس روي ميز، بارفيکس، رنگ آميزي ديوارها، پنجره‌ها و حفاظ‌ها، ديده شده است.

همچنين با اجراي طرح شاداب‌سازي مدارس، آموزش فرهنگ حجاب، رعايت بهداشت و ايجاد فضاي مناسب براي ورزش دختران در مدارس ايجاد مي‌شود.

در حال حاضر از 8 هزار و 767 ساعت عمر يک دانش آموز در يک سال تحصيلي، حدود 8 هزار ساعت آن در مدرسه مي‌گذرد که اين زمان براي دانش آموزان بسيار مهم است.

 

راديو خانواده، راه اندازي مي‌شود

معاون صداي سازمان صداوسيماي جمهوري اسلامي ايران از آغاز به کار راديو خانواده خبر داد.

به گزارش ايونا، خجسته در مراسم افتتاح نخستين استوديو سيار کشور در کرج با اشاره به اينکه خانواده مهمترين رکن براي پرورش نسل‌هاي آينده است، گفت: توجه به خانواده در امر اطلاع رساني مي‌تواند آنرا در مسير پرخطر گذر زندگي ايمن کند.

وي با بيان اينکه برنامه‌هاي اين شبکه راديويي به سراسر کشور فرستاده مي‌شود، افزود: با توجه به اينکه راديو يکي از پرمخاطب‌ترين رسانه‌هاي جمعي است سازمان صداوسيماي جمهوري اسلامي ايران نيز توسعه شبکه‌هاي راديويي سراسري و منطقه‌اي را در دستور کار خود دارد.

 
نویسنده:
مترجم :
منبع : مجله حوراء (دفتر مطالعات و تحقيقات زنان) - شماره 27 – فروردين و ارديبهشت 1387
تاریخ : فروردين و ارديبهشت 1387
مطالب مرتبط
 
 A.A.A/ موقعيت و نقش زن در اجتماع عصر رسول الله (ص)
 A.A.A/ حضور زنان مسلمان در عرصه هاي نظامي در عصر رسول الله (ص)
 A.A.A/ بررسي شيوه هاي رفتار پيامبر صلي‌الله عليه و آله با زنان
 A.A.A/ نخستين مبايعات زنان با پيامبر اکرم صلي‌الله عليه و آله
 A.A.A/ کرامت زن در سيره و سخنان پيامبر اعظم
 
نظرات
 
نام : شهر :
   
 
 
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شرکت فرا ارتباط می باشد