مقاله ها
نویسنده : هادی كافی
بازدید : 529

 

در سال‌های اخیر به واسطه اصلاحات، آیین‌نامه‌ها و قوانین مربوط به خانواده، روند طلاق جهتی دیگر به خود گرفته است. آمار طلاق نسبت به سال‌های گذشته رو به رشد گذاشته و قوه قضائیه در این روند جایگاه متفاوت‌تری پیدا كرده است.

در پی پاسخ به برخی پرسش‌ها درباره اصلاحات اخیر و آثار آن بر خانواده و جامعه، گفت‌وگویی با فاطمه بداغی،‌ معاون آموزشی- پژوهشی مركز امور مشاوران حقوقی وكلا و كارشناسان قوه قضائیه انجام داده‌ایم كه می‌خوانید.

فاطمه بداغی، كارشناس ارشد حقوق خصوصی و دانشجوی دكتری این رشته است. وی نماینده قوه قضائیه در مركز امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری و شورای فرهنگی- اجتماعی زنان است.

 

 

آنچه كه در سال‌های اخیر برای خانواده‌های ایرانی اتفاق افتاده، رشد فزاینده آمار طلاق است. در این زمینه آمار و ارقام مختلفی از سوی برخی رسانه‌ها منتشر شده، ابتدا بفرمایید آمار صحیح طلاق در خانواده‌های ایرانی طبق بررسی‌های شما و همكارانتان چه مقدار است و چه تفكیك‌هایی دارد؟

 

زمانی كه برای من به واسطه همین آمارهای مطبوعاتی،‌دغدغه به وجود آمد، به صورت تفكیك استانی به آمارها توجه كردم. آنچه برای سال 85  و به صورت رسمی درج شده، افزایش 13 درصدی طلاق نسبت به ازدواج، در سطح كشور بوده و این آمار نسبت به سال‌های گذشته، افزایش نه چندان چشمگیری را طی كرده است؛ اما وقتی به تفكیك استانی به آمار توجه می‌كنیم، میزان رشد غیر قابل قبول و چشمگیری را مشاهده می‌كنیم. به طور مثال طبق آخرین آمار رسمی استان خوزستان، با رشد 35 درصدی مواجه بوده‌ایم كه البته برای كنترل و مهار  این افزایش  برنامه فرهنگی و قضایی مشخصی وجود ندارد.

بنده در محضر رهبر معظم انقلاب در جمع زنان هم به این نكته اشاره كردم كه در سند چشم‌انداز 20 ساله تنها یك بند وجود دارد كه به تحكیم خانواده و تقویت جایگاه زن در خانواده اشاره كرده است. این بند عیناً همان چیزی است كه در قانون اساسی و بقیه سندها آمده است. در برنامه‌های ملی هم كه دقت می‌كنیم نكته‌ای عملیاتی در رابطه با این موضوع وجود ندارد.

در برنامه‌ریزی‌ها، باید مواد و بندهایی وجود داشته باشد كه از لحاظ كمی، مشخص شده باشد و به طور مثال برنامه‌ریزی شود تا نرخ طلاق از 10 درصد افزایش پیدا نكند یا اینكه افزایش ازدواج را ایده‌آل كنیم كه متأسفانه برای این هم به صورت عملیاتی، برنامه‌ای وجود ندارد. همان طور كه یك سال است قانون تسهیل ازدواج تصویب شده؛ اما هنوز آیین‌نامه اجرایی آن تنظیم و آماده نشده است. شاید دولت به خاطر مصوبه «صندوق مهرالرّضا» كمتر پی‌گیر تنظیم این آیین‌نامه شده باشد، اما فكر می‌كنم بخش مهمی از مشكلات خانواده این‌طور كه فكر می‌كنیم نیست. وام ازدواج مشكل خانواده را حل نمی‌كند و بحران‌هایی همچون اعتیاد، فساد، فقر، بیكاری و ... را كنترل نمی‌كند. امروزه در دنیا برنامه‌هایی مانند بیمه برای كنترل این بحران‌ها وجود دارد كه خانواده را حمایت می‌كند تا بیكاری منجر به طلاق نشود. آنچه كه در دادگاه‌های ایران مشاهده می‌شود، نزدیك بودن پرونده‌های ترك نفقه با طلاق است. یعنی هر زنی كه بگوید شوهرم خرجی نمی‌دهد، بعد از یك بار از اطاله دادرسی، چاره‌ای جز طلاق ندارد یا به طور مثال در عدم تفاهم‌های ناشی از فساد كه امروزه بسیار جدی شده است، به علت عدم برنامه‌های مشخص چاره‌ای جز اجرای طلاق برای دادگاه‌ها وجود ندارد.

آنچه كه امروز در دادگاه‌های خانواده اتفاق می‌افتد، این است كه ما نمی‌توانیم مشكلات خانواده را حل كنیم و بنابراین ساده‌ترین راه یعنی طلاق را نشان می‌دهیم.

 

پرسش دقیقاً همین‌جاست كه هدف و رسالت قانون و دستگاه قضایی در این زمینه چیست؛ آیا دستگاه قضایی تسهیل كننده طلاق است یا سیستمی دارد و باید داشته باشد كه از منافع خانواده محافظت كند؟

بعد از انقلاب اسلامی با بازگشت به قانون مدنی با كاهش طلاق مواجه شدیم تا زمانی كه ماده 1130 اصلاح شد. طلاق عسر و هرج تصویب و آمار طلاق رو به افزایش پیش رفت. به نظر من درست هم بود چرا كه زنان درگیر با عسروهرج، ناگزیر به طلاق هستند چون ما كار دیگری برای آن‌ها نمی‌كنیم؛ اما مسئله اینجاست كه در آن زمان بدون اینكه قانون تسهیل ازدواج داشته باشیم و ازدواج را آسان‌تر كرده باشیم، طلاق را آسان كردیم. اینكه گفته می‌شود در بازنگری قوانین باید نگاه جامع‌نگر حاكم باشد، به خاطر این است كه تسهیل طلاق در كنار تسهیل ازدواج دیده شود.

 

 این نقدها مربوط به عملكرد گذشته است؛ اما در همین اواخر هم بازنگری‌هایی صورت گرفته است. به طور مثال در لایحه حمایت خانواده، آیا نگاه جامع‌نگر وجود دارد یا نه؟ و آیا به نظر شما اجرای این لایحه می‌تواند در كاهش نرخ طلاق مؤثر باشد؟

 در لایحه حمایت خانواده این بحث كه ما طلاق را تسهیل نكنیم در چند بخش مورد توجه قرار گرفته است. یكی ایجاد مراكز مشاوره كه می‌تواند عوامل درون خانواده را كه قابل رفع است، آسیب‌زدایی كند و فكر می‌كنیم این مورد بتواند در 10 درصد اختلافات سازش ایجاد كند. تشكیل شوراهای حل اختلاف نیز از این موارد است و مورد دیگر اینكه هر كجا دادگاه متوجه شود طلاق همراه با سوء استفاده زن یا مرد در حال وقوع است با اطاله دادرسی مانع آن می‌شود، كه البته تاكنون قانونی برای آن وجود نداشته و اما با این لایحه كه در بسیاری از كشورها هم اجرا می‌شود، مهلت تجدید نظر و تفكر راجع به طلاق به زوجین داده می‌شود و این در اختیار قاضی است.

 

من سؤالم را این‌طور مطرح می‌كنم كه اصلاحات اخیر كه در این چند ساله به صورت موردی  بوده، آیا باعث افزایش انگیزه طلاق بوده یا آن انگیزه‌ها را كاهش داده و انگیزه‌های ازدواج را بالا برده است؟ به طور مثال اصلاحاتی مانند مهریه به نرخ روز و ...

مهریه به نرخ روز منطق مشخصی دارد و ما نمی‌توانستیم قبول نكنیم و اگر هم قبول نمی‌كردیم بعد از آن با اصلاحاتی كه در آیین دادرسی و خسارت تأخیر تأدیه انجام شد، ناگزیر بودیم كه به نرخ روز بودن مهریه را بپذیریم. به نظر من مهریه به نرخ روز تشویق كننده به طلاق به صورت مستقیم نیست ولی اینكه در كشور ما عرفی وجود دارد كه هر زنی كه مطالبه مهریه كند، یعنی می‌خواهد طلاق بگیرد به پررنگ شدن این انگیزه كمك كرده است. علاوه بر این اتفاقی نیفتاده و نباید فكر كرد كه مهریه به نرخ روز یك تحول بزرگی ایجاد كرده است.

 

به هر حال تغییر در قوانین و اصلاح در مواد آن، تغییرات عمده‌ای در نرخ رشد طلاق به وجود آورده است. همان‌طور كه رجوع به قانون مدنی آمار طلاق را به مقدار قابل توجهی كاهش داد و اصلاح برخی قوانین نتیجه‌ای عكس آن داد. به طور كلی ارزیابی شما از اصلاحات اخیر چیست؟

در مقطعی كه به قانون مدنی بازگشتیم و طلاق فقط در اختیار مرد بود، آمار طلاق كاهش پیدا كرد ولی بعد از آن‌كه اصلاحات صورت گرفت، طلاق تسهیل شد و آمار طلاق افزایش پیدا كرد ولی شاید اگر به شرع برگردیم طلاق می‌بایست از این هم ساده‌تر و آسان‌تر شود.

 

نظر شما به عنوان یك كارشناس در مورد اینكه روند طلاق باید سخت یا آسان باشد چیست؟ آیا بهتر است طوری سیاستگذاری كنیم كه طلاق یكی از كارهای تقریباً غیر ممكن باشد یا باید طوری برنامه‌ریزی كرد كه با یك تصمیم و در زمانی كوتاه بشود طلاق را جاری كرد؟

من فكر می‌كنم در همه پرونده‌های طلاق، نه می‌توانیم معتقد به جلوگیری و ممانعت بیش از حد  و نه معتقد به تسهیل كامل باشیم. یك سری عوامل عینی هستند كه به خانواده و اعضاء آن آسیب می‌زند كه اگر قابل درمان نباشند باید به آسانی بشود طلاق را جاری كرد. البته باید مورد به مورد دقت كرد كه مبادا به دلیل عواملی كه ممكن است برطرف شود، طلاق صادر شود و در خصوص موارد خاص، دادگاه حتی باید مانع هم بشود.

البته چون هم باید مصلحت فرد و هم مصلحت جامعه را در نظر گرفت، طلاق نباید به آسانی و با تصمیم افراد صورت بگیرد. می‌بایست مصلحت جامعه را هم در نظر گرفت. امروزه بیشتر دادخواست‌های طلاق از طرف زنان است و مردان كمتر تقاضای طلاق می‌كنند و اگر قرار باشد سهولت طلاق به دست زنان باشد آمار طور دیگری خواهد بود.

 

از طرفی قوانین فقهی پیش روی ماست و از طرفی اصلاحات در قانون، تغییراتی را ایجاد كرده و از سویی برخی كارشناسان و مجریان، عملكرد و جریان اجرایی طلاق را به سمتی دیگر كشانده‌اند. بفرمایید آنچه كه امروز در دادگاه‌های خانواده نسبت به مسئله طلاق اتفاق می‌افتد چیست و چه مقدار منطبق با فقه و چقدر در مسیر مصلحت فرد و جامعه است؟

آنچه واقعاً در عمل دارد اتفاق می‌افتد تقسیم طلاق به سه بخش است. یا به درخواست مرد یا به درخواست زن یا طلاق توافقی؛ اما در قانون مدنی، طلاق یا رجعی است یا بائن كه بائن یا خلع است یا مبارات یا سایر اقسام كه ما به زحمت این‌ها را  با هم منطبق می‌كنیم؛ اما در بعضی موارد، واقعاً مشكل داریم. ما امروز در ماهیت طلاق توافقی مشكل داریم و در عسر و هرج هم تصریحی در قانون وجود ندارد. ما در تطبیق طلاق توافقی به سمت طلاق خلعی رفته‌ایم، در صورتی كه اصل در طلاق، رجعی بودن آن است. این مسئله در فقه مشخص است اما در قانون تصریح نشده است.

البته به این دلیل است كه قضات می‌گویند اگر ما طلاق خلع ندهیم، مجبوریم چندباره رسیدگی كنیم لذا طلاق خلع را اصل قرار داده‌اند در صورتی‌كه این مسئله قابل حل بود. اگر در قانون تصریح شده بود كه اصل در طلاق، رجعی بودن آن است حتی موارد  عسروهرج را هم می‌توانستیم رجعی اجرا كنیم، منتهی رجوع را منوط به رفع مانع كنیم كه ظاهراً این مورد هم در فقه وجود دارد. به نظر من قضات دادگاه‌های خانواده بر خلاف آنچه در فقه مقبول‌تر است، عمل می‌كنند فقط به خاطر اینكه مشكل عملیاتی موضوع برطرف شود.

فصل طلاق در قانون مدنی با آن چیزی كه امروز دارد واقع می‌شود به شدت فاصله دارد و  رویه قضایی فقط مشكلات خود را حل كرده است.

 

آیا لایحه حمایت خانواده در مسیری قرار دارد یا دادگاه‌های خانواده را در مسیری قرار می‌دهد كه از این روند جلوگیری شود و آیا دادگاه‌های خانواده تابع آیین‌نامه دادرسی هستند یا نه؟

لایحه حمایت از خانواده یك سری قواعد شكلی است هر چند كه چند مورد مواد ماهوی هم داشت ولی جوابگو نبود و به هم آمیختگی داشت. من این موضوع را انتقال دادم و ریاست قوه قضائیه هم پذیرفتند كه این لایحه تبدیل به قواعد شكلی شود، لذا در نامه‌ای كه خطاب به دولت همراه با لایحه حمایت خانواده نوشته شده، آیت‌الله شاهرودی نوشتند كه این قواعد شكلی خانواده است. در واقع این لایحه حمایت از خانواده است كه به صورت منسجم وجود نداشت.

اما اینكه دادگاه‌های خانواده تابع آیین‌نامه دادرسی است یا نه، باید بگویم كه دادگاه‌های خانواده موجود طبق قوانین حمایت خانواده گذشته، قبل و بعد از انقلاب، تابع تشریفات مدنی نیستند، اما در عمل هیچ قاضی‌ای نمی‌تواند بگوید تابع تشریفات نیست كه به معنای جایگزین شدن سلیقه قاضی است. همین مسئله است كه وكلا به موكلینشان می‌گویند اگر پرونده شما فلان شعبه برود یك هفته‌ای حل می‌شود  و اگر فلان شعبه برود چند ماهه. این مسئله به خاطر فقدان قوانین شكلی در محاكم خانواده است.  

 

در مورد لایحه حمایت خانواده و به طور كلی روند دادرسی خانواده، یك سؤال مطرح است و آن اینكه آیا تمام مراحل رسیدگی به مسایل خانواده، از دادخواست گرفته تا مشاوره و ... ضرورتاً می‌بایست توسط نهادهای قضایی صورت بگیرد یا برخی از این امور می‌تواند با نگاهی غیر حقوقی و قضایی توسط نهادهای دیگر انجام شود؟

می‌تواند به طریق دیگری طراحی شود، به شرط اینكه تعامل بین بخشی نهادها، مناسب باشد.

 

 

مشكل، عدم تعامل بین بخشی است یا فقدان نهادی مستقل برای خانواده؟

تعامل بین بخشی نهادها كه اصلاً خوب نیست و این معضلی است، به طور مثال اگر شرایط خوبی بین قوه قضائیه و سازمان بهزیستی وجود داشت، موضوعاتی چون مشاوره می‌توانست به بهزیستی ارجاع داده شود؛ اما چون مراكز دولتی بهزیستی اندك است و صلاحیت كارشناسان آن مورد تأیید دستگاه قضاوت و دادگاه نیست، در عمل این كارآمدی وجود ندارد یا به طور مثال ارتباط بین بانك‌ها و قوه قضائیه اگر كاربردی بود، برخی از موارد حل می‌شد؛ اما اینكه به نهاد مستقلی برای نهاد خانواده اشاره می‌كنید، باید بگویم كه برخی از كشورها چنین نهادی یا وزارتی با عنوان خانواده دارند؛ اما در آن كشورها نه كمیته امدادی هست، نه وزارت رفاهی كه با وجود این نهادها در كشور ما به نظر من همپوشانی زیادی بین این نهادها با نهاد یا وزارت مستقلی برای خانواده به وجود می‌آید و تا مدت زیادی می‌بایست شرح وظایف بنویسند تا تداخل‌ها از بین برود. این است كه به نظر می‌رسد شاید نتوانیم سازمان یا وزارت خیلی بزرگی كه بخواهد شرح وظایف جامع و مشخصی داشته باشد را به وجود بیاوریم ولی در عین حال به نظر من نگرش خاصی به این مسئله ضرورت دارد.

 

از این بحث كه بگذریم، بفرمایید شما بزرگ‌ترین معضل و دلیل افزایش طلاق را مشكلات درون خانوادگی می‌دانید یا برون خانوادگی؟

من یك بار این مسئله را مورد مطالعه قرار دادم. اگر ما عوامل فروپاشی خانواده و طلاق را به دو دسته عوامل درون خانوادگی و برون خانوادگی تقسیم كنیم، طبق تحقیقات حدود 45 درصد عوامل طلاق، مربوط به عوامل درن خانوادگی می‌شود و حدود 55 درصد به مسایل برون خانوادگی و مسایل اقتصادی و فرهنگی برمی‌گردد.

 

یكی از نهادهای تازه تأسیس در قوه قضائیه، ستاد پیشگیری از جرایم است كه با سیاست‌هایی در سطح كشور و با كمك خود مردم تلاش می‌شود تا از جرایم پیشگیری كند در مورد طلاق كه یك آسیب اجتماعی است و بیش از جرایم مضر می‌باشد، آیا چنین سیستمی طراحی یا در نظر گرفته شده است؟

مشكل ما در سیستم قضایی در بحث زنان و خانواده دقیقاً همین است. جرایم و مسایل زنان و خانواده در مجموعه قضایی كشور موضوع كوچكی است و در میان عظمت كاری كه دستگاه قضایی انجام می‌دهد، خودش را نشان نمی‌دهد. می‌‌خواهم بگویم حتی اگر دستگاه قضایی برنامه‌هایی هم در این زمینه داشته باشد آن‌قدر كه لازم است، وسیع دیده نمی‌شود. شما ببینید كه قوه قضائیه مجموعه‌های بزرگی مثلاً برای مواد مخدر، اراضی شهری، جرایم، قاچاق كالا و ... دارد كه همه اینها معضلات خودش را دارد، حالا توجه كنید كه موضوع خانواده چقدر در این میان كوچك است.

 

نوع اصلاحاتی كه انجام شده آیا اساساً به مسئله پیشگیری توجه دارد؟

بله بحث دفاتر حمایت از زنان و خانواده درمفهوم بدین معناست كه از كودكان ناشی از فروپاشی خانواده و از زنانی كه گرفتار بدحمایتی یا بد سرپرستی هستند، حمایت شود؛ اما اینكه چقدر موفق بوده، بحث دیگری است!


طراحی وب سایتفروشگاه اینترنتیطراحی فروشگاه اینترنتیسیستم مدیریت تعمیر و نگهداریسامانه تعمیر و نگهداری PM سامانه جمع آوری شناسنامه کامپیوتر سیستم جمع آوری شناسنامه کامپیوتر سیستم مدیریت کلان IT طراحی وب سایت آزانس املاک وب سایت مشاورین املاک طراحی پورتال سازمانی سامانه تجمیع پاساژ آنلاین پاساژ مجازی

نام : *

پیغام : *

 

سامانه جمع آوری شناسنامه کامپیوتر تجمیع
طراحی پرتال سازمانی - بهبود پورتال
طراحی فروشگاه اینترنتی حرفه ای بهبود