صفحه اصلی

آرشیو مقاله ها

آرشیو اخبار

همکاری با ما

تماس با ما
 
عنوان خبر
 
  
 
فروشگاه رایکا فروش پر تخفیف محصولات هیرشا
هر روز صبح جدیدترین اخبار در افرنگ نیوز کلیک کنید ...
A.A.A/ شناسائي ظرفيت هاي توريستي و مسافرتي و تاثير بيمه در توسعه آن
تعداد بازدید : 925
 
 
 

مقدمه:
توريسم و گردشگري همواره به عنوان يكي از مهم ترين ابزارهاي گسترش دستاوردهاي فرهنگي در اكثر كشورهاي جهان مطرح است. با آغاز قرن بيست و يكم و تحول در تجارت جهاني كه شايد بتوان آن را انقلاب دوم صنعتي ناميد، تجارت از شيوه سنتي خود خارج گرديده و فناوري جديد، بالاخص تجارت و خدمات الكترونيكي جايگاه خود را در اغلب كشورهاي جهان تثبيت نموده است .
رشد اقتصادي ، افزايش در آمدها ، وجود وقت آزاد بيش تر براي مردم ، توسعه شبكه هاي حمل و نقل و كاوش هاي عظيم در جغرافياي جهان ، موجب رشد و توسعه صنعت توريسم در جهان شده است و در نتيجه امروزه جهانگردي بيشترين توسعه را دربخش اقتصادي جهان دارد .ايران يكي از 10 كشور نخست جهان در جاذبه هاي توريستي است و در اكوتوريسم خود 14 اقليم از 18اقليم موجود در دنيا را دارا است .
توريسم را مي توان عمل مسافرت به منظور تفريح و فراهم آوردن خدمات براي نيل به اين منظور توصيف كرد.طبق تعريف سازمان بين المللي توريسم ، يك توريست شخصي است كه حداقل 80 كيلومتر(50مايل)را از خانه اش به منظور تفريح سفر مي كند .
تعريف جامع تر اين است كه توريسم يك صنعت خدماتي است كه از چند بخش محسوس و غير محسوس تشكيل شده است بخش هاي محسوس شامل سيستم هاي حمل و نقل اعم از  هوائي ،راه آهن ، جاده ، آب وهوا و به تازگي فضا و همچنين، خدمات پذيرائي – اقامت، غذا و نوشيدني ، سوغاتي ونيز خدمات مرتبط مانند بانكداري ، بيمه و ايمني و امنيت است.
پس از كنفرانس اگوست – سپتامبر 1963 رم  ، توريست به شخصي اطلاق مي شود كه به هر دليلي غير از احراز مشاغلي كه منجر به دريافت دستمزد گردد،به كشوري غير از محل اقامت عادي خود سفر كند .
جهانگردي را چنين نيزتعريف كرده اند :جهانگردي مجموعه مسافرتهايي را در بر مي گيردكه به منظور استراحت ، تفريح ، تجارت ، فعاليت هاي شغلي ديگر و يا به منظور شركت در مراسم خاص انجام مي گيرد و غيبت شخص جهانگرد از محل سكونت دايم خود در طي اين مسافرت موقتي و گذرا است .
و يا به مفهوم ديگر جهانگردي عبارت است از مسافرت اشخاصي كه به طور موقت از محل مسكوني خود دور مي شوند تا نيازهاي حياتي ، فرهنگي و شخصي خود را به شكل مصرف كننده كالاهاي اقتصادي و فرهنگي بر آورده كنند.
در دوره معاصر صنعت توريسم شامل موارد زيرمي باشد:
1. توريسم ماجراجوئي- شامل مسافرت در مناطق ناهموار بوده .
2. توريسم كشارزي - بازديد از مزارع كشاورزي به منظور حمايت و توسعه اقتصاد كشاورزي.
3. توريسم مجازي -كاووش در جهان از طريق اينترنت ،كتاب و ...
4. اكو توريسم - طرفدارن محيط زيست كه كمترين تاثير منفي را بر محيط زيست دارند.
5. توريسم فرهنگي -توريست هائي كه از شهرهاي تاريخي يا جالب توجه ديدن مي كنند.
6. توريسم ميراث فرهنگي-  توريستها ئي كه از مكانهاي تاريخي و يا صنعتي قديمي بازديد مي كنند.
7. توريسم بلاياي طبيعي- مسافرت به اماكني كه دچار بلاياي طبيعي شده.
8. توريسم تحصيلي - مسافرت براي مقاصد آموزشي جهت كسب مدارك علمي.
9. توريسم سرگرمي - شركت در كارهاي سرگرمي .
10. توريسم جامع - كه از اصول و قواعد جهاني توسعه و علائم جهاني استفاده مي كنند.
11. توريسم طبي -  انجام كارهاي پزشكي در كشورهاي با امكانات پيشرفته.
12. توريسم دائمي- افرادي كه از اقامت در يك كشورامتناع مي كنند.
13. توريسم منطقه اي - از چند كشور منطقه به عنوان نقطه ترانزيتي استفاده مي شود.
14. توريسم ورزشي- ورزشهايي كه باعث گذراندن تعطيلات مي شود.
15. توريسم فضائي- استفاده از امكانات فضايي و هوانوردي.
طي سالهاي اخير صنعت توريسم كمتر از 6% از درآمد ملي جهان را به خود اختصاص داده است كه سهم ايران كمتر از 1% از سهم خاورميانه مي باشد.
براي ورود هر توريست در كشورها مولفه هائي چون امنيت ، ارائه خدمات بهينه ، ميراث غني فرهنگي و تاريخي ، جاذبه هاي طبيعي ،دريا و درياچه ها ،تنوع آب و هوا و..... مورد نياز است كه با فقدان هر يك از اين موارد ورود جهانگرد با مشكل و اختلال مواجه خواهد شد.
ايران از نظر وجود آثار تاريخي و فرهنگي در ميان 10 كشور اول جهان قراردارد و از نظر جاذبه هاي اكوتوريسمي و تنوع اقليمي نيز جزو پنج كشور برتر دنيا است .اما تعداد توريست هاي ايران در حال حاضر حدود 100 هزار نفر در سال است كه بيشتر به شهرهاي خاصي مانند اصفهان ، شيراز و كرمان سفر مي كنند.
بنا به پيش بيني سازمان جهاني جهانگردي در سال 2020 ميلادي ضعيف ترين و پائين ترين كشورهاي توريست پذير جهان از طريق اين صنعت افزون بر 20 ميليارد دلار درآمدكسب خواهند كرد .ايران در صورت سرمايه گذاري و تاكيد بر جذب گردشگر ، مي تواند به راحتي به درآمدهاي پيش بيني شده سازمان جهاني جهانگردي دست يابد.
توسعه صنعت توريسم در كشور قبل از هر چيز به بستر سازي فرهنگي ومتعاقب آن تهيه طرحهاي جامع مديريت گردشگري نياز دارد.
بند د ماده 91 قانون برنامه چهارم توسعه اشعار مي دارد:
"به منظورافزايش اثر بخش نظام ارائه خدمات سلامت در كشور و تقويت و توسعه نظام بيمه خدمات درماني ، اقدامات ذيل انجام خواهد شد:
 د- كليه اتباع خارجي مقيم كشور موظف به دارا بودن بيمه نامه براي پوشش حوادث و بيماريهاي احتمالي در مدت اقامت در ايران مي باشند. ......"
چالشهاي فراروي صنعت گردشگري
1. عدم شناسائي مناطقي كه بالقوه استعداد پذيرش گردشگررا دارا مي باشندتوسط تورگردانان؛
2. عدم برقراري ارتباط كلامي و تعامل با افراد بومي توسط راهنمايان تور؛
3. دشواري ارائه خدماتي مانند محل اقامت ،غذا و پذيرائي در برخي از مناطق تاريخي كه از جاذبه گردشگري بالائي نيز برخوردارند؛
4. امداد و نجات در مناطق كوهستاني با مشكلات زيادي روبرو مي باشد؛
5. عدم آگاهي توريست نسبت به منطقه ورودي ؛
يكي از بخشهايي كه در صنعت توريسم مورد توجه گردشگران و جهانگردان قرارگرفته است صنعت اكوتوريسم است كه انواع آن به شرح ذيل مي باشد:

1. كوه پيمائي ، بازديد از چشم اندازهاي طبيعي (آبشار ،جنگل،درياچه و رودخانه)،چشمه هاي آبگرم و لجن درماني؛
2. شكارچهارپايان،ماهيگيري و صيد پرندگان؛
3. آشنائي با كوچ و آداب و رسوم روستائيان؛
4. ورزشهاي آبي و ساحلي ،شنا ، قايقراني ، اسكي روي آب و غواصي؛
5. كويرنوردي و اسكي چمن .
وجود 41 اقليم مختلف ، 21هزار نوع گياه ، 361 گونه پستاندار ،691 خزنده ،471 گونه ماهي ، 20گونه دوزيست و 500 گونه پرنده در ايران كه به تنهايي به اندازه كل پرندگان سراسر قاره اروپا هستند ،امتيازاتي است كه مي تواند ايران را به سوي سهم واقعي اش سوق دهد .
فراهم نبودن زير ساختهاي موردنياز براي توسعه گردشگري امكان ورود حدود دوميليون اكوتوريست خارجي را مطابق با پيش بيني هاي برنامه سوم دور از دسترس كرده است.يكي از مهمترين دلايل اين امر نداشتن متخصص اكوتوريسم، عدم انتشار نشريات فعال و تخصصي در اين زمينه است.
لازم به ذكر است اكوتوريسم در دنيا داراي 8 شاخه اصلي و حدود 800 شاخه فرعي است و از اين رو آژانس ها مجبورند آن را به صورت تخصصي برگزار كنند چون هيچ آژانسي نمي تواند به تنهايي همه رسته هاي اكوتوريسم را به دليل گستردگي آن پوشش دهد.وضعيتي كه به نظر مي رسددر كشورمان چندان مورد توجه قرارنگرفته واز اين رو ، نتوانسته است سهم واقعي خود را نيز به دست آورد. 
اكو سيستم ايران ، بستر مناسبي براي سود آوري در بخش اكوتوريسم است.هر چند بسياري از      گونه هاي نادر جانوري ايران يا به كلي منقرض گشته و يا در معرض انقراض هستند، ليكن هنوز هم گونه هاي متنوع جانوري و گياهي در خور توجهي كه در اقليم هاي گوناگون موجود است ، در صورت مديريت صحيح ، مي تواند جوابگوي گردشگران باشدو عليرغم قرارگرفتن بر كمربند خشك جهان ،اما تنوع اقليمي و زيستگاههاي گوناگوني براي جلب سياحان در ايران وجود دارد .ايران با توجه به آنكه در جوار منطقه پرفشار حاره قراردارد ، داراي اقليم خشك و نيمه خشك و چشم انداز هاي زيستي ناشي از اين پديده است.مجموعه چين خوردگي هاي دورانهاي اول ،دوم و سوم زمين شناسي نيز موجب شده است كه ايران يكي از بلندترين فلاتهاي دنيا باشد.

دو رشته كوه مرتفع و وسيع البرز و زاگرس با بيش از 300 قله با ارتفاع بالاي 4000 متر از سطح دريا در دل يك منطقه خشك و بياباني مجموعه اي از چشم اندازهاي كوهستاني و جنگلي با شرايط اقليمي معتدل و حتي همراه با يخچالهاي دائمي ايجاد كرده اند .
اين تنوع جغرافيايي علاوه بر فراهم كردن شرايط مناسب براي زيست گونه هاي متفاوت كياهي و جانوري موجب تنوع در فرهنگ و قوميت ،آداب و سنن ،زبان و موسيقي ،پوشاك ،صنايع دستي و نحوه زيست در بين مردمان اين كشور شده است.
ايران يكي از پنج كشور بهره مند از تنوع زيستي كامل (داشتن چهارفصل و زيست گونه هاي اصلي گياهي و جانوري) به شمار مي آيد و افزون بر اين وجود بزرگترين درياچه جهان در شمال كشور ، نوار ساحلي هزارودويست كيلومتري با خليج فارس ، وجود پنجاه درياچه در داخل كشور كه از ميان آنها 18 درياچه در شمار درياچه هاي كنوانسيون بين المللي رامسر قراردارند و نيز درياچه اروميه به عنوان يكي از 59 ذخاير زيستي كره زمين شناخته شده است.
لذا با بررسي اجمالي در خصوص شناسائي ظرفيتهاي توريستي و مسافرتي در كشور ،به بررسي تاثير بيمه و نقش آن در توسعه صنعت توريسم مي پردازيم.


تاثير بيمه در توسعه توريسم

يکي از مهم ترين راههاي توسعه توريسم ايجاد تامين هاي مختلف براي جهانگردان از طريق پوشش هاي متنوع بيمه اي مي باشد زيرا هرگونه حادثه و پيش آمدهاي مختلف بوجود آمده براي هر مسافر نتايج و مشکلات بسيار حادتري نسبت به کشور موطن او خواهد داشت چون عدم آشنايي مسافر به محيط ،راه هاي مقابله هر عارضه اي را محدود و بلکه مسدود ميکند و اينجاست که مسافر نياز به حمايت را بيشتر از افراد بومي احساس مي نمايد. قطعاً عمده اين حمايت ها ميبايستي از طريق بيمه براي او تامين شود،لذا براي نيل به اين منظور يک يک تامين هاي مورد نياز مسافر را مورد بررسي قرار مي دهيم .

هر مسافر ممکن است به طور ناگهاني دچار بيماري هايي حاد مانند عوارض قلبي از جمله حمله قلبي و يا حتي سکته مغزي شده و يا عواملي مانند آپانديسيت حاد- فتق هاي ناگهاني و حاد و حتي مسموميت ها او را راهي بيمارستان نمايد اين مسائل در کشور خودش شايد به راحتي قابل حل باشد اما در کشوري که هيچ نوع آشنايي با مراجع درماني و نحوه استفاده از آنها وجود ندارد يک معضل ناگهاني براي توريست به وجود مي آورد.
    نقش بيمه در اينجا به خوبي قابل تصور است بيمار مي تواند از طريق بيمه در مناسب ترين بيمارستانها بستري شده و يا تحت عمل جراحي قرار گيرد، در حقيقت شرکت بيمه گر در راستاي ارائه سرويس هاي بهينه مي تواند علاوه بر بيمه گر نقش يک امدادگر را نيز داشته باشد، از قبيل انتخاب بيمارستان ، انتقال بيمار، تعيين جراح ،تهيه دارو و ساير موارد ي كه  در اختيار توريست قرار خواهد داد . البته در امر انتخاب و مديريت ريسک معمولاً بيمه گران براي     بيماري هاي با سابقه قبلي پوشش بيمه اي قبول نمي نمايند و اين امر بر      مي گردد به مسئله توريست درماني که خود يک برنامه جداگانه جهت توسعه امر توريسم به شمار مي رود. البته در کشور ما به سبب نازل بودن هزينه هاي درمان نسبت به ساير کشور به خصوص ممالک هم جوار و پيشرفت هاي پزشکي که نسبت به کشورهاي منطقه داريم همواره مورد استقبال بيماران خارجي قرار گرفته که خوشبختانه در برخي شهرها مانند شيراز که از بيمارستانهاي مجهزي برخودار است هتل هايي براي اقامت همراهان بيماردر جوار بيمارستان آماده شده که در توسعه توريست درماني مي تواند حائز اهميت باشد عليهذا بحث توريست درماني همانطور که اشاره شد به خاطر تحقق قبلي خطر قابل بيمه شدن نيست ونيازبه تمهيدات جداگانه اي داردضمن اينكه بيماري هاي معمولي که منجر به معالجات سرپايي توريست مي شود، معمولاً از نظر هزينه براي آنها قابل تحمل است و از ديد بيمه اي هم ريسک مناسبي به نظر نمي رسد ليکن صنعت بيمه مي تواند در اين زمينه امدادرساني را در ارائه سرويس هاي خود پيش بيني نمايد .
   در مورد حوادث منجر به جرح و مصدوميت توريست که نياز به معالجات سرپايي و يا بستري و حتي جراحي دارد به عنوان ريسک غير قابل پيش بيني مي تواند تحت پوشش قرار گرفته و در مواقع بروز سوانح مورد استفاده توريست قرار گيرد.

 البته در امر درمان،مسئله امداد رساني در مواقعي که خسارت در تعهد بيمه گر نمي باشد مي تواند به عنوان سرويس هاي جانبي در نظر گرفته شود مانند کمک به توريست براي تهيه داروهاي مورد نظر و در نظر گرفتن پزشکان با تخصص هاي مختلف و حتي کمک به بستري در مورد بيماريهايي که قبلاً به آن دچار بوده است رامي توان برشمرد. پوشش ديگري که براي توريست ها مي توان مد نظر قرار داد ، بيمه حوادث شخصي است که بحث معالجات آن توضيح داده شده و موضوع حوادث منجر به فوت و نقص عضو به عنوان يکي ديگر ازپوشش هاي مورد نياز در مسافرت ها مي تواند در بيمه نامه هاي توريستي گنجانده شود که در مواقع بروز سوانح ،غرامت فوت يا نقص عضو و از کارافتادگي بابت مسافر حادثه ديده پرداخت شود .
- تامين ديگري که مورد نياز مسافرين تور مي باشد موضوع سرقت و يا گم شدن اموال و وجوه همراه توريست است که ضرورت داشتن پوشش آن مورد توجه توريست ها خواهد بود . بدين منظور با اظهار نامه اي که مسافر از اموال و وجوه خود قبلاً ارائه مي دهد مي تواند از پوشش مورد نظر استفاده نموده و بيمه گر با استناد به گزارش  مراجع قانوني ذيربط خسارت آنها را برآورد پرداخت خواهد نمود .
- يکي ديگر از مشکلاتي که ممکن است براي يک توريست به وجود آيد مسئول واقع شدن به هنگام ايجاد مخاطرات غيرعمدي براي اشخاص ثالث است که او را ملزم به پرداخت خسارت مالي و يا جاني خواهد ساخت پس اضافه شدن بيمه مسئوليت به بيمه توريست براي آرامش او يک امر مهم تلقي  مي گردد . البته مشکلات ديگري مانند عدم آشنايي به مقررات و قوانين اجتماعي و اقتصادي و فرهنگي کشور ممکن است توريست را دچار دردسرهايي بنمايد که نيازمند امدادهاي حقوقي باشد در اين صورت بحث   معاضدت ها و مشاورت هاي حقوقي مي تواند به عنوان يک سرويس امدادي در بيمه نامه توريست ها گنجانده شود.
- مشکل ديگري که معمولاً براي توريست ها به وجود مي آيد گم شدن يا فقدان بليط هواپيما و يابليط وسايل نقليه ديگري است که او را به کشورش باز مي گرداند و يا گم شدن گذرنامه او ميباشد که بيمه گر مي تواند در اين مورد هم مسئله امداد رساني را جهت يافتن و يا جايگزيني مدارک و اسناد متعلق به توريست را در بيمه نامه پيش بيني نمايد.
- بالاخره فوت توريست در کشور و نياز به انتقال جسد به کشور محل سکونت او از طريق بسته بندي و آماده سازي جسد براي فرستادن به کشور مبدا توسط هواپيما، از پوشش هايي است که معمولاً در بيمه نامه هاي توريستي مد نظر قرار مي گيرد .
همانطور که گفته شد ارائه بيمه نامه هاي کامل با طرح هاي جديد منجر به ايجاد فضايي امن براي توريست ها شده و مسلماً در توسعه صنعت گردشگري و جذب توريست که امروزه يکي از مهمترين راه هاي کسب درآمد ارزي براي بسياري از کشورها مي باشد تاثير شاياني خواهد داشت ، در اين بين در جهت توسعه بيمه توريست چند عامل حائز اهميت است که بدين شرح مي باشد :
1- شرکت هاي بيمه گر سعي نمايند بيمه نامه هاي کاملي جهت پوشش توريستها ارائه نموده و با پيش بيني امکانات امدادي در استفاده سهل و آسان از مزاياي بيمه اين افراد را ياري نمايند.
2- نمايندگان و بازاريابان بيمه با شناساندن مزاياي بيمه و تبليغات صحيح، در مبادي ورودي مسافرين، آنها را ترغيب به داشتن پوشش بيمه اي نمايند .
3- سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري به عنوان متولي امر در توسعه صنعت توريسم کليه آژانس هاي تورگردان را ملزم به تهيه پوشش هاي بيمه اي براي مسافرين خود بنمايد .
4- آژانس و موسسات تورگردان با وقوف به اهميت بيمه براي مسافرين خود و به عنوان يک امتياز خاص در امر تورگرداني نسبت به انعقاد قراردادهاي بيمه توريستي اقدام نمايند.                      

منابع:
نشريه ي بين المللي تخصصي ميراث فرهنگي و گردشگري- مجله گشت و گذار شماره 18

شرکت بيمه سينا(سهامي عام)

 
نویسنده:
مترجم :
منبع : همايش بيمه و اقتصاد ملي (دومين همايش مشترك وزارت امور اقتصادي و دارايي و صنعت بيمه) شهريور 1386
تاریخ : شهريور 1386
مطالب مرتبط
 
 A.A.B/ نگرشي تحليلي بر مدل تكامل فضايي در برنامه ريزي توسعه گردشگري
 A.A.B/ راهكارهاي توسعه گردشگري روستايي با استفاده از مدل SWOT: دهستان لواسان كوچك
 A.A.B/ شناخت الگوي فضاي توريستي شهر اصفهان با استفاده از سيستم GIS
 A.A.B/ نقش گردشگري روستايي در توسعه روستايي (نقد و تحليل چهارچوب هاي نظريه اي)
 A.A.B/ تأثير تجربه سفر بر وجهه استنباط شده از ايران به عنوان يك مقصد گردشگري در بين گردشگران خارجي
 
نظرات
 
نام : شهر :
   
 
پريسا عبدي رشت
خيلي ممنون از اطلاعاتت خوبتون من خودم دانشجوي کارشناسي جهانگردي هستم رشته ما خيلي مضلومه در کشور و پيدا کردن مقاله و کتاب کار گشا کار سختي هست امه از سايت شما استفادهکافي رو بردم
 
سحر تهران
چظور دانلود کنم مقاله هاتونو؟
 
 
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شرکت فرا ارتباط می باشد