صفحه اصلی

آرشیو مقاله ها

آرشیو اخبار

همکاری با ما

تماس با ما
 
عنوان خبر
 
  
 
فروشگاه رایکا فروش پر تخفیف محصولات هیرشا
هر روز صبح جدیدترین اخبار در افرنگ نیوز کلیک کنید ...
A.A.B/ ساختار و كاركرد گردشگري مذهبي فرهنگي و ضرورت مديريت يكپارچه در كلان شهر مشهد
تعداد بازدید : 818
 
 

متن زير چكيده مي باشد، براي دريافت متن كامل مقاله بر روي فايل مقاله كليك كنيد

    
 شهر مشهد، مدفن علي ابن موسي الرضا(ع)، امام هشتم شيعيان دوازده امامي با 2427316 نفرجمعيت درآبان ماه 1385، بزرگترين كلان شهر كشور پس از تهران است. كاركردها و ساختارهاي شئون زندگي معنوي (اجتماعي و فرهنگي) و مادي (اقتصادي و فضايي) شهر برخاسته از همين سرشت مذهبي- فرهنگي است. با عنايت به قداست اين آستان، زائران مسلمان (عمدتاً شيعيان) از سراسر جهان طي سده هاي متمادي به اين شهر سرازير شده اند. اين شهر پس از انقلاب اسلامي ايران با ايجاد تسهيلات و تأسيسات مورد نياز و نيز به دليل مصونيت نسبي از آسيب هاي جنگ تحميلي و تقويت باورهاي ديني- مذهبي، اهميت و تعداد گردشگران مذهبي- فرهنگي آن رو به فزوني گذاشت. تا آنجا که تعداد گردشگران داخلي در سال 1385 به
32808213 نفر و تعداد گردشگران خارجي به 694473 نفر افزايش يافته است. اين شهر که قطب اقتصادي شرق کشور است، نه تنها مهمترين شهر گردشگري ايران است بلکه در جهان اسلام نيز از جنبه ي گردشگري مذهبي- فرهنگي مورد توجه است.
هدف اصلي اين پژوهش آن است که چگونه مي توان ضمن برخورداري از منافع حاصل از گردشگري مذهبي- فرهنگي شهر از ميزان اثرات سوء آن کاست و در راستاي پايداري شهر و منطقه بهره مند شد. پژوهش حاضر از نظر روش شناختي بر پايه ي نظريه سيستمي و کارکردشناسي است. روش جمع آوري اطلاعات برمبناي کتابخانه اي- اسنادي و نيز ميداني (پرسشنامه، مصاحبه و...) بوده و جهت تجزيه و تحليل داده ها از نرم افزارSPSS و براي تحليل مکاني از نرم افزار ARC GIS استفاده شده است.
در اين راستا تحليل ما بيانگر آن است که گردشگري مذهبي- فرهنگي شهرمشهد داراي ويژگي هاي خاص است؛ به طوري که کارکردهاي متنوع و عام المنفعه، مشاركت داوطلبانه و خيرخواهانه مردمي و جلب دسته هاي مختلف مذهبي در طول سال به ويژه در ايام خاص مذهبي، باستاني و اوقات فراغت، انبوه زائران و گردشگران مذهبي- فرهنگي را از اقشار متفاوت اقتصادي جامعه به خود جذب نموده است. با اين وجود مشهد افزون بر بهره مندي از اثرات مثبت اقتصادي، اجتماعي/ فرهنگي گردشگري مذهبي- فرهنگي، گرفتار ناپايداري هاي مختلف زيست محيطي، اجتماعي، فرهنگي از جمله اسكان غيررسمي است. عمده ي اين ناپايداري ها از جمعيت فزاينده و گسستگي مديريت شهري، يعني عدم مديريت يکپارچه ي آستان قدس رضوي با ساير دستگاههاي دولتي و غيردولتي که بخشي از مديريت گردشگري شهر و منطقه را عهده دارند، سرچشمه مي گيرد. بنابراين شايسته است، نهادي فرادست متشکل از کنشگران فوق تشکيل شود تا براي برقراري ارتباط سازمند اجزاء و کارکردهاي گردشگري مذهبي/ فرهنگي به نفع تقويت و کارايي بيشتر در راستاي توسعه ي پايدار شهر و منطقه که جداي از کارکرد گردشگري نيست، تلاش و فعاليت نمايد.

 

 
نویسنده: دكتر مصطفي مؤمني ، دكتر مظفر صرافي ، دكتر محمد قاسمي خوزاني
مترجم :
منبع : دوفصلنامه جغرافيا و توسعه – شماره 11 - بهار و تابستان 1387
تاریخ : بهار و تابستان 1387
مطالب مرتبط
 
 A.A.B/ نگرشي تحليلي بر مدل تكامل فضايي در برنامه ريزي توسعه گردشگري
 A.A.B/ راهكارهاي توسعه گردشگري روستايي با استفاده از مدل SWOT: دهستان لواسان كوچك
 A.A.B/ شناخت الگوي فضاي توريستي شهر اصفهان با استفاده از سيستم GIS
 A.A.B/ نقش گردشگري روستايي در توسعه روستايي (نقد و تحليل چهارچوب هاي نظريه اي)
 A.A.B/ تأثير تجربه سفر بر وجهه استنباط شده از ايران به عنوان يك مقصد گردشگري در بين گردشگران خارجي
 
نظرات
 
نام : شهر :
   
 
 
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شرکت فرا ارتباط می باشد