صفحه اصلی

آرشیو مقاله ها

آرشیو اخبار

همکاری با ما

تماس با ما
 
عنوان خبر
 
  
 
سامانه جمع آوری خودکار تجهیزات IT
افرنگ نیوز مجله زندگی
ماشین ایرانی
elham_fitnees_cool
فروشگاه رایکا
فروشگاه رایکا
هر روز صبح جدیدترین اخبار در افرنگ نیوز کلیک کنید ...
ضرورت هاي آزادسازي قلعه فلک الافلاک
تعداد بازدید : 413
 
 حريم قلعه تاريخي فلک الافلاک در خرم آباد لرستان در حالي در تصرف دستگاه ها و ارگان هاي دولتي يا متصرفان ديگر قرار گرفته که مي توان از اين مجموعه باستاني، موقعيت ها و فرصت هايي براي توسعه گردشگري ايجاد کرد و بر رونق جذابيت هاي فرهنگي وهنري اين استان افزود.
قلعه تاريخي فلک الافلاک واقع بر تپه اي باستاني است و قدمت آن به دوران ساسانيان باز مي گردد . در مجاورت آن دره اي تاريخي است که چند غار مسکوني پيش از تاريخ در آن قرار دارد. مجموعه قلعه و تپه باستاني همراه با حريم آن در فهرست آثار ملي کشور به ثبت رسيده اند.
موقعيت قلعه و تپه باستاني در وسط شهر بسيار ممتاز است . زيرا از سوي شرق و جنوب شرقي توسط رودخانه خرم آباد و از سوي غرب و شمال با خيابان هاي اصلي فلک الافلاک و محله دوازده برجي احاطه شده است.
مساحت محدوده مورد بحث در قلعه به حدود 5000 متر مربع مي رسد ولي در خصوص تپه باستاني وحريم آن حدود 115 هزار متر مربع است.
اين قلعه از سال 1354 به محل نمايشگاه منطقه اي مردم شناسي لرستان و سپس موزه آثار و صنايع فلزي دوره اسلامي تبديل شده است.اما حريم قلعه هيچ گاه کاربري تاريخي – فرهنگي نداشته است، بلکه در طي ساليان ( به خصوص بعد از انقلاب) توسط دستگاه هاي مختلف تصرف شده و نه تنها کاربري آن متناسب با ماهيت تاريخي – فرهنگي مجموعه نبوده است، بلکه به سبب موقعيت ممتاز شهري کل مجموعه ، مرتبا ساخت و سازهايي در اطراف تپه و قلعه صورت گرفته و مي گيرد. به طوري که حريم اين تپه و قلعه باستاني منحصر به فرد تاريخي _ فرهنگي که ارزش جهاني و استثنايي دارد ، کاملا نامتناسب با ماهيت اصلي تاريخي _ فرهنگي محل شده است.
اين وضعيت به نحوي است که حتي از بيرون مجموعه نيز حريم منظر قلعه ( درونماي قلعه ) در اغلب موارد کاملا از بين رفته و پوشيده شده است . ساخت و سازهاي دانشگاه لرستان ، باشگاه افسران، سپاه پاسداران ، ساختمان زندان و حتي مغازه هاي ساخته شده توسط شهرداري چنان اطراف قلعه و تپه باستاني را احاطه کرده که حتي براي بازديد از قلعه راه عبور مناسبي وجود ندارد.
متأسفانه در بعضي قسمت ها خاکبرداري هايي براي انجام ساخت و سازها شده و استحکام تپه باستاني و قلعه روي آن را متزلزل کرده است.
اهميت قلعه ومحوطه باستاني اطراف آن براي شهر خرم آباد و استان لرستان در صورتي آشکار مي شود که باور کنيم براي توسعه گردشگري در منطقه خرم آباد و استان لرستان به عنوان يکي از قديمي ترين استان هاي کشور با آثار فرهنگي – تاريخي متعدد در آن، مي توان اين قلعه و حريم اطراف آن را به عنوان جاذبه مهم گردشگري فرهنگي تبديل به « مرکز مطالعات تاريخي – فرهنگي استان لرستان » کرد تا با اين مطالعات و شناسايي منابع فرهنگي و امکان احيا و بهره گيري از همه اين منابع در منطقه ، توسعه کل استان لرستان حاصل شود .
در نتيجه مي توان اميد داشت در مدتي نه چندان طولاني، با برنامه ريزي هاي مناسب از جانب استانداري لرستان و همکاري سازمان هاي ميراث فرهنگي و ايرانگردي و جهانگردي بتوان از حاصل مطالعات براي ايجاد يک قطب گردشگري مناسب و حتي کاهش فقر و بيکاري در منطقه بهره جست.
انجام چنين امر مهمي مسلما با همکاري همه دستگاه هاي ذي ربط و ذي نفع ميسرخواهد بود و البته گام اول آن « آزادسازي حريم قلعه و تپه باستاني»است.
 
نویسنده: علي اصغرامير شعر دوست
مترجم :
منبع :
تاریخ :
مطالب مرتبط
 
 توت انخ آمون
 خط ميخي
 A.A.B/ كاربرد آمار در باستان شناسي
 A.A.B/ بررسي و مطالعه ساختاري گل نوشته هاي خط ميخي هفت تپه خوزستان
 A.A.F/ معرفي پايگاه هاي اطلاع رساني رشته باستان شناسي (مرحله اول – مقدماتي)
 
نظرات
 
نام : شهر :
   
 
 
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شرکت فرا ارتباط می باشد