صفحه اصلی

آرشیو مقاله ها

آرشیو اخبار

همکاری با ما

تماس با ما
 
عنوان خبر
 
  
 
هر روز صبح جدیدترین اخبار در افرنگ نیوز کلیک کنید ...
يادآوري ضرورت پيوند فرهنگ ها و صيانت از ميراث فرهنگي بشري
تعداد بازدید : 409
 
 امسال آغاز خوشي براي ميراث فرهنگي جهان نداشت، چه را كه مواجه با آسيب هايي بود كه به گفته ما مرمت گران نشان از عدم تعادلها در پيكره فرهنگ بخشي از جهان متمدن دارد. عوامل اين بيماري فرهنگي يا تم ارض فرهنگي جاي پژوهش بسيار دارد كه نه در تخصص ما است و نه در دامنه محدود بحث ما قرار مي گيرد. واضح بگويم بين النهرين يكي از پرآوازه ترين مهدهاي تمدن بشري مورد تهاجم اين بيماري نوظهور قرار مي گيرد و آسب هايي به پيكرده آن وارد مي آيد كه ابعاد آن هنوز كاملا بر ما روشن نيست ولي اخباري كه در اين ارتباط به ما رسيده و مي رسد هر چند محدود ولي در حدي هست كه مختصاتي از ابعاد فاجعه را به توان ترسيم كرد: _ هتك حرمت انسان هاي بي دفاع در گستره يك سرزمين و كشتار بيش از دوازده هزار نفر و مجروح شدن يكصد هزار انسان.
_ ويراني وارد آوردن به خانه ها و كاشانه ها و موسسات فرهنگي، بهداشتي، صنعتي و تاسيسات زيربنايي شهرها و روستاها در وسعت يك سرزمين كه خسارت مادي آن را ششصد ميليارد دلار برآورد كرده اند. _ هتك حركت اماكن مقدسه و مراكز ميراث فرهنگي تاريخي، تاراج موزه ها از جمله موزه بغداد با يكصد و هفتاد قلم ذخاير فرهنگي متعلق به يكصد قرن تمدن بشري و نيز موزه هاي موصل و تكريت و كتابخانه ها و آرشيوهاي ملي در گسترده يك سرزمين
_ از هم پاشيدن نظام امنيتي، اجتماعي، فرهنگي و اقتصادي در وسعت يك سرزمين.
_ آسيب وارد آوردن بيشمار به ثروت هاي ملي و مردمي و ارزشهاي طبيعي و زيست محيطي.
اين همه در فرصتي كوتاه تر از يك ماه و با بهره گيري از بالاترين تكنولوژي تخريبي و توسطه مقتدرترين قدرت هاي جهاني ميسر گرديد و در پايان وزير جنگ ايالات متحده آمريكا مدعي شد كه انساني ترين تهاجمي بوده كه در تاريخ سابقه داشته است.
مردمان كوچه و بازار سراسر جهان پيش از وقوع اين حادثه با پيش بيني ابعاد آن فريادها برآوردند تا مگر از وقوع آن جلوگيري نمايند كه دامنه اين اعتراضات هنوز ادامه دارد.
البته سازمان هاي بين المللي نظير سازمان ملل و يونسكو و آنها كه مهار اقدام را در دست دارند منتظر ماندند تا واقعه رخ دهد و سپس احساسات بشر دوستانه خود را هر يك به لحني كه تجاوزگران را برنخورد ابراز داشتند و همگي آمادگي خود را براي سامان بخشيدن به آنچه كه غير قابل بازگشت است اعلام نمودند. به اين روال عريان كه جهان گشايان عصر جديد نيت خود را اعلام داشته اند، تمام آنچه را كه جامعه بشري طي قرن ها تجربه ساخته و پرداخته بود تا مگر آزاديها، استقلال ها و هويت ها را ارتقاء بخشيده و بستري بارور براي منزلت انساني خود فراهم آورد، بي شك قصد فروپاشي فرهنگ ها را دارند.
رخ داد بين النهرين را در پس آن ديگري كه در گذشته اي نه چندان دور در افغانستان روي داد بايد پديده اي هشدار دهنده براي تضمين بقا و رقا تمام جامعه بشريت دانست.
اينك چند خبر و چند نقل قول : _ مدير كل يونسكو از شوراي امنيت سازمان خواسته است كه قطعنامه اي براي «فريز» كردن تجارت اموال فرهنگي عراق براي مدت محدودي به تصويب رسد.
_ به درخواست مدير كل يونسكو باستان شناسان زبده در پاريس جمع شده اند تا اقداماتي را براي ممانعت از ورود اشيا به غارت رفته به بازار تجارت بين المللي عتيقات اتخاذ نمايند.
_
 
نویسنده:
مترجم :
منبع :
تاریخ :
مطالب مرتبط
 
 توت انخ آمون
 خط ميخي
 A.A.B/ كاربرد آمار در باستان شناسي
 A.A.B/ بررسي و مطالعه ساختاري گل نوشته هاي خط ميخي هفت تپه خوزستان
 A.A.F/ معرفي پايگاه هاي اطلاع رساني رشته باستان شناسي (مرحله اول – مقدماتي)
 
نظرات
 
نام : شهر :
   
 
 
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شرکت فرا ارتباط می باشد