صفحه اصلی

آرشیو مقاله ها

آرشیو اخبار

همکاری با ما

تماس با ما
 
عنوان خبر
 
  
 
فروشگاه رایکا فروش پر تخفیف محصولات هیرشا
هر روز صبح جدیدترین اخبار در افرنگ نیوز کلیک کنید ...
نقش جهان را از امروز خط بزنيد !
تعداد بازدید : 106
 
 شمارش معكوس براي خروج نقش جهان از ميراث جهاني شروع شده است اما شما از امروز آن را خط بزنيد.
شش سال از شروع پروژه ساخت برج جهان نما در نزديكي ميدان نقش جهان مي گذرد و سال آينده بي ترديد يونسكو مسأله خروج نقش جهان را از فهرست جهاني در اجلاس عمومي خود بررسي خواهد كرد. اين ها را كنار خبر ديروز ايرنا بگذريد كه به نقل از « « سيف اله امينيان » مدير كل ميراث اصفهان احتمال شكايت از سازندگان جهان نما را مطرح كرده است !
با توجه به اين سرعت عمل و البته ميزان خونسردي شعب دادگستري در رسيدگي به پرونده هاي اينچنيني ،‌يازده ماه آينده تا اجلاس بعدي يونسكو به نامه نگاري طرح شكايت و ... خواهد گذشت . بنابراين خودكار را برداريد و اسم نقش جهان را خط بزنيد. جهان نما حداقل ظرف دو سال اخير محل مباحثه و مناقشه ميان شهرداري و سازندگان از يك سو و كارشناسان ميراث فرهنگي از سوي ديگر بوده است. در حالي كه كارشناسان سازمان ميراث فرهنگي كشور و يونسكو معتقدند اين بنا خط آسمان نقش جهان را مخدوش مي كند سازندگان تأكيد دارند كه به حريم نقش جهان تعرضي صورت نگرفته است.
ظاهرا سازندگان جهان نما علاقه اي به دريافت نظر متخصصان فن شناخت حريم ابنيه ميراث فرهنگي ندارند و بر حرف و نظر خود استوارند.
حرف هاي بي پايه زده مي شود ادعاهايي كه هيچ كس نمي تواند آن را اثبات كنند. چون خود مدعي هم اعتقادي به درستي آن ندارد و تنها براي مظلوم نمايي و مسكوت گذاشتن مصوبه سازمان ميراث فرهنگي آن را مي گويد.
مصوبه اي كه بر لزوم تخريب طبقات بالايي برج تصريح دارد و در جلسه اي به تصويب رسيده كه نمايندگان شهرداري اصفهان هم در آن حضور داشتند، اما ظاهراً‌ سازندگان جهان نما به مصوبه هيچ كس ، حتي شهردار اصفهان هم وقعي نمي نهند. چرا كه احتمالا قدرت اجرايي آنها از شهردار برتر است . هيچ از خود پرسيده ايد كه چرا هيچ كس هويت صاحبان اصلي جهان نما را مشخص نمي كند، چرا با اين افراد كه به خود اجازه مي دهند با اعتبار ايران در نزد جهانيان بازي كنند، برخورد قانوني نمي شود.
مديران ميراث فرهنگي اساسا از هر كاري كه بويي از سياسيت داشته باشد گريزانند. اما شايد در بعضي موارد اين رويه پاسخگو نباشد.
حرف آخر اين كه ، سال هاي اخير به گفته و نظر اغلب صاحبنظران ، اتفاقات مثبت بسياري در سازمان ميراث فرهنگي كشور افتاده است و 20 سال وقفه و ركود در اين زمينه به نوعي جبران شده است. مديران فعلي ميراث فرهنگي حتما مي دانند خروج نقش جهان از فهرست جهاني ، اين پرونده را چنان تيره مي كند كه همه نكات مثبت پرونده ‌فعاليت در سال‌هاي اخير سياه مي شود.
 
نویسنده: فرناز قاضي زاده
مترجم :
منبع :
تاریخ :
مطالب مرتبط
 
 توت انخ آمون
 خط ميخي
 A.A.B/ كاربرد آمار در باستان شناسي
 A.A.B/ بررسي و مطالعه ساختاري گل نوشته هاي خط ميخي هفت تپه خوزستان
 A.A.F/ معرفي پايگاه هاي اطلاع رساني رشته باستان شناسي (مرحله اول – مقدماتي)
 
نظرات
 
نام : شهر :
   
 
 
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شرکت فرا ارتباط می باشد