صفحه اصلی

آرشیو مقاله ها

آرشیو اخبار

همکاری با ما

تماس با ما
 
عنوان خبر
 
  
 
هر روز صبح جدیدترین اخبار در افرنگ نیوز کلیک کنید ...
كليساي مردگان
تعداد بازدید : 116
 
 كوتنا هورا (Kutna Hora) يكي از شهرهاي جمهوري چك است كه در 70 كيلومتري شرق پراگ واقع است. رشد و توسعه اين شهر از سال 1300 ميلادي به واسطه كشف معادن غني نقره در نزديكي آن سرعت گرفت و شهر به مرور زمان به سمت اين معادن گسترش يافت. بخش اعظم نقره مورد نياز كشورهاي اروپايي جهت ضرب سكه، در آن زمان توسط اين معادن تامين مي شد. همزمان با رشد كوتنا هورا كليساهاي جديدي ساخته شد و بسياري از نمونه هاي قديمي و فرسوده مرمت شد. كليساي سانتا باربارا كه يكي از مشهورترين كليساهاي قرون وسطي است در همان زمان و از محل نذورات معدن چيان بنا گرديد.
پيش از آن كليساي ديگري در شهر سدلك (Sedlec) ساخته شده بود. سدلك شهري كوچك در حومه كوتنا هورا است كه با مركز آن 2 كيلومتر فاصله دارد و شهرت امروزي آن به واسطه همين كليسا و ويژگي عجيب آن است. در سال 1278 ميلادي يكي از پيشوايان مذهبي شهر به نام پدر هنري سفري به اين سرزمين مقدس انجام داد و در آنجا به زيارت محل مصلوب شدن مسيح (جلجتا Golgotha) شتافت. هنگام بازگشت، جامي پر از خاك آن مكان مقدس با خود به همراه آورد و آن را در گورستان كليسا پخش نمود. اين حركت نمادين، نقطه آغاز رونق شهر و شهرت كيلساي آن شد. گورستان كليسا در مدت كوتاهي تبديل به يكي از پر طرفدارترين گورستان ها در اروپاي مركزي شد و بسياري از مردم جهت تدفين مردگان خود از شهرهاي اطراف و حتي كشورهاي ديگر به آنجا مي آمدند. آنان معتقد بودند خاك مقدس اين مكان چون سپري در برابر عذاب الهي است و روح مردگان را به سوي بهشت و نعيم جاودان آن هدايت مي كند.
بدين ترتيب جنازه ها و استخوان هاي بسياري در اين مكان انباشته شد و سرعت گسترش اين گورستان در زمان شيوع طاعون دو چندان گرديد. در سال 1318 ميلادي بيش از 30000 نفر در آجا دفن شده بودند و كليسا در محاصره مردگان و استخوان هاي آنان قرار گرفته بود.
در سال 1511 ميلادي مسئولين مذهبي كليسا تصميم گرفتند گورستان جديدي در مكان گورستان قبلي بسازند و بدين منظور يك راهب نيمه بينا عهده دار جمع آوري استخوان هاي قديمي از زير خاك و انباشتن آنه در استودان كليسا شد، وظيفه اي كه كمي وحشتناك و عجيب به نظر مي رسيد. اين استخوان ها سال ها در انتظار بودند تا در سال 1870 ميلادي يك ايده عجيب را عملي سازند. در اين سال يك هنرمند به نام فرانتيسك رينت (Frantisec Rindt) توسط دوك شوارتزنبرگ استخدام شد تا فضاي داخلي كليسا را با اين استخوان ها تزيين كند. به اين ترتيب با استفاده از قريب 40000 دست استخوان كامل انسان معماري داخلي اين بنا دگرگون شد و فضايي عجيب و منحصر به فرد شكل گرفت. شايد بتوان اين كليسا را به نوعي يك استودان بزرگ به حساب آورد. نكته قابل ذكر اين است كه اكثر استخوان ها مربوط به مردگاني است كه به طور طبيعي از دنيا رفته اند و اسكلت آنان سالم از زير خاك بيرون آمده است. بدين ترتيب كليسايي كه به لحاظ ويژگي هاي معماري يك بناي عادي به حساب مي آيد با اين ايده منحصر به فرد و وحشتناك، تبديل به بنايي شاخص شده است كه هر ساله گردشگران بسياري از اقصي نقاط جهان به ديدن آن مي آيند. شايد بتوان گفت سد لك تنها شهر دنياست كه زندگي و رونق خود را مديون مردگان است
 
نویسنده: بهنام قليچ خاني
مترجم :
منبع :
تاریخ :
مطالب مرتبط
 
 توت انخ آمون
 خط ميخي
 A.A.B/ كاربرد آمار در باستان شناسي
 A.A.B/ بررسي و مطالعه ساختاري گل نوشته هاي خط ميخي هفت تپه خوزستان
 A.A.F/ معرفي پايگاه هاي اطلاع رساني رشته باستان شناسي (مرحله اول – مقدماتي)
 
نظرات
 
نام : شهر :
   
 
 
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شرکت فرا ارتباط می باشد