صفحه اصلی

آرشیو مقاله ها

آرشیو اخبار

همکاری با ما

تماس با ما
 
عنوان خبر
 
  
 
سامانه جمع آوری خودکار تجهیزات IT
افرنگ نیوز مجله زندگی
ماشین ایرانی
elham_fitnees_cool
فروشگاه رایکا
فروشگاه رایکا
هر روز صبح جدیدترین اخبار در افرنگ نیوز کلیک کنید ...
حکايت پرداخت سود تقسيم شده (DPS)
تعداد بازدید : 2197
 
 
با شروع فصل مجامع شرکت‌هاي بورس، موضوع تقسيم سود (DPS) ذهن تمامي سهامداران شرکت‌هاي بورسي را به خود جلب کرده به خصوص سهامداران حقيقي که از اين راه امرار معاش مي‌کنند.

سه‌ميليون نفر (آمار تقريبي سهامداران حقيقي بورس تهران) در رابطه با دريافت سود نقدي سهام خود برنامه‌ريزي مي‌کنند و انتظار دارند سود خود را در مهلت قانوني هشت ماهه مندرج در قانون دريافت کنند. ولي متاسفانه هيچ مقام ناظر و يا پرسشگر در مورد تخطي از مهلت يادشده وجود ندارد. اکثر شرکت‌ها سود را در مهلت تعيين شده پرداخت نمي‌کنند و درنهايت موجب مي‌شود تا بازرس قانوني يک بند توضيحي در گزارش خود درج کند که در جلسه مجامع نيز از آن مي‌گذرند و به يک تذکر اکتفا مي‌کنند.بر طبق ماده 240 قانون تجارت مهلت پرداخت سود مصوب مجامع ظرف 8ماه است، بدين‌گونه که سود بايد بلافاصله پس از تصميم مجمع درنهايت ظرف مدت 8ماه پرداخت شود و سرپيچي از صراحت اين ماده قانوني درواقع خلاف است و مي‌تواند به عنوان جرم تلقي شود، زيرا منافع سهامداران به مخاطره مي‌افتد و از طرفي بازار سرمايه را نيز دچار اختلال مي‌کند. زيرا هدف از سرمايه‌گذاري در بورس اوراق‌بهادار کسب سود است که نرخ آن رابطه مستقيم با زمان دارد، يعني دو عامل «نرخ سود حاصل از سرمايه‌گذاري» و «زمان» بسيار مهم است.
متاسفانه با توجه به صراحت قوانين و مقررات از جمله بند 1 ماده 264 قانون تجارت که رعايت تساوي حقوق صاحبان سهام را الزامي مي‌داند، با عدم پرداخت سود وفق ماده 240 قانون تجارت نه تنها قوانين و مقررات رعايت نشده، بلکه تفکيک سهامداران به سهامدار «جز» و «کل» در ارتباط با دريافت سود سهام تساوي حقوق صاحبان سهام را به مخاطره مي‌اندازد.براي مثال دو نمونه کاملا مشخص که موضوع روز نيز است و مدارک اثبات‌کننده آن نيز موجود است که در ادامه ذکر مي‌شود.
1 -شرکت ايران‌خودرو به تازگي اطلاعيه‌اي صادر و سهامداران خود را مجبور به گشايش حساب بانکي در بانک تجارت (مشخصا بانک تجارت) کرده است تا از اين پس سود سهام آنان به حساب بانکي واريز شود. توجه شود که مقررات انضباطي سازمان بورس پرداخت سود را از طريق سيستم بانکي توصيه کرده و نه يک بانک گزينش شده!
2 -شرکت ايران‌خودرو ديزل سود سهام مرتبط با عملکرد سال 1384 را که درنهايت مهلت پرداخت آن تا پايان سال 1385 است، در مهلت مزبور پرداخت نکرده و مبادرت به گزينش سهامدار «جزء» و «کل» کرده که اگرچه سهامداران جزء تا قبل از سال 86 سود خود را دريافت کردند ولي سهامداران با تعداد بيش از يکصدهزار سهم هنوز و به طور کامل سود خود را دريافت نکرده و شيوه پرداخت نيز کاملا گزينشي است که در تضاد کامل با مفاد ماده 264قانون تجارت است.
بنابراين حسب مفاد قانون تجارت و آيين‌نامه‌ها و مقررات سازمان بورس، مسوول واقعي در مقابل سهامداران، اعضاي هيات‌مديره شرکت‌ها است که ضرورت دارد به اين مسائل نيز پرداخته شود و حداقل نظر و توجه آنان را به تکاليف قانوني جلب کنند.
مسوولان بازار سرمايه و مديران شرکت‌هاي بورسي بايد توجه داشته باشند که در يک بازار کم‌عمق هر حرکت خلاف قانون مي‌تواند بازار را متاثر کند و به آن لطمه بزند زيرا هدف سرمايه‌گذار «کسب سود در زمان معين» است که اگر اين هدف ميسر نشود، نقدينگي موجود در جامعه قطعا به طرف‌هاي ديگر سوق پيدا مي‌کند، لذا انتظار مي‌رود که سازمان بورس و ساير مراجع ذي‌ربط توجه بيشتري به اقدامات شرکت‌هاي پذيرفته شده در بورس کنند.
در خاتمه اضافه مي‌کنم که هر دو شرکت پيش گفته از نسبت P/E کمتر از عدد 3 برخوردارند که مي‌تواند مورد توجه برخي از سهامداران قرار گيرد، شايد همين نکات پيش پا افتاده، باعث شده که اين دو نوع سهم از تحرک کمي در بازار برخوردار و با بي‌علاقگي بازار مواجه باشند.
لذا چنين نتيجه گرفته مي‌شود که توجه به الزامات قانوني و رعايت قوانين و مقررات مي‌تواند زمينه‌ساز مشارکت هرچه بيشتر مردم در بورس شود تا اندکي در جذب سرمايه‌هاي سرگردان موفق شويم.
*حسابدار و حسابرس خبره- کارشناس بازار سرمايه
گروه بورس: بدون شک شمار شرکت‌هايي که سود سهام خود را به سهامداران با تاخير پرداخت مي‌کند به دو شرکت مطروحه خلاصه و ختم نمي‌شود.
 
نویسنده: احمد مهجوري
مترجم :
منبع : دنياي اقتصاد
تاریخ :
مطالب مرتبط
 
 A.C.D/ حسابداري پيمانکاري و مراحل و شرايط انعقاد قرارداد با پيمانکاران
 A.A.B/ شناسايي نارسايي هاي سيستم هزينه يابي محصولات صنعت فولاد ايران
 A.A.B/ ارايه مدل تعيين ميزان مخارج سرمايه اي در شركت هاي پذيرفته شده در سازمان بورس اوراق بهادار تهران با استفاده از اطلاعات حسابداري
 A.C.D/ عامل هاي هوشمند در تجارت الکترونيک
 A.A.B/ عوامل محيطي موثر بر توسعه حسابداري در ايران
 
نظرات
 
نام : شهر :
   
 
 
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شرکت فرا ارتباط می باشد