صفحه اصلی

آرشیو مقاله ها

آرشیو اخبار

همکاری با ما

تماس با ما
 
عنوان خبر
 
  
 
سامانه جمع آوری خودکار تجهیزات IT
افرنگ نیوز مجله زندگی
ماشین ایرانی
elham_fitnees_cool
فروشگاه رایکا
فروشگاه رایکا
هر روز صبح جدیدترین اخبار در افرنگ نیوز کلیک کنید ...
چرا براي ذوب يخ نمك مي ريزند
تعداد بازدید : 1062
 
 

اطلاعات اوليه
شايد شما هم ديده‌ايد که در زمستانهاي خيلي سرد ، وقتي کوچه يخبندان است، روي يخ نمک مي‌ريزند تا آب شود. اما آيا تا به‌ حال فکر کرده‌ايد چرا نمک سبب مي‌شود که يخ زود آب شود؟ آيا آن را گرم مي‌کند؟

مواد لازم براي آزمايش
براي انجام اين آزمايش تقريبا يک کيلوگرم يخ و 200 گرم نمک طعام ضرورري است. علاوه بر آنها دو کاسه معمولي ، و يک دماسنج مخصوص آب و دو لوله آزمايش بايد فراهم سازيد.

شرح آزمايش
يخ را خرد کنيد و در هر کاسه نصف آن را بريزيد. در هر لوله آزمايش هم تا نصف آب سرد پرکنيد. و در ادامه اين آزمايش هر يک از لوله‌ها را در داخل يخ فروبريد. اکنون فقط روي يکي از ظرفها روي يخ نمک بپاشيد. بعد از چند دقيقه آب داخل لوله‌هاي آزمايش را بررسي کنيد. خواهيد ديد آنکه در توي يخ و نمک است، يخ بسته ، در صورتي که ديگري به همان وضع باقي مانده است و حالا دماسنج را در هر يک از ظرفها داخل خرده‌يخها فرو بريد ملاحظه خواهيد کرد که در توي يخ معمولي صفر درجه را نشان مي‌دهد.

در حالي که در داخل يخ و نمک (15-) درجه را مشخص مي‌کند. پس نمک گرما توليد نمي‌کند تا يخ را آب کند بلکه نقطه ذوب يخ را (که صفر درجه است) پايين مي‌برد و دليل اينکه آب داخل لوله آزمايش در توي يخ و نمک زود يخ مي‌بندد اين است که آب (15-) درجه مجاور لوله‌ي آزمايش قرار مي‌گيرد در مجاورت آن با آب توي لوله‌ي آزمايش سبب يخ بستن آن مي‌شود.

نتايج
بطور کلي هر نوع ناخالصي در آب سبب مي‌شود که دماي انجماد آب پايين رود. مثلا اگر در دو ظرف آب بريزيم، و روي يکي سرکه اضافه کنيم و هردوي آنها را کنار هم در فريزر قرار دهيم بعد از مدت کوتاهي خواهيم ديد که آب معمولي يخ بسته اما ديگري به همان حال باقي مي‌ماند. گاهي شيميدانها با کمک گرفتن از اين روش آب خالص و ناخالص را از يکديگر تشخيص مي‌دهند. آنها دماي آب را به تدريج پايين مي‌برند، اگر در صفر درجه يخ ببندند، دليل بر خالص بودن آن است. اما يخ بستن در دماهاي پايين‌تر از آن ، ناخالصي آب را نشان مي‌دهد

 
نویسنده:
مترجم :
منبع :
تاریخ :
مطالب مرتبط
 
 2012 : پايان جهان
 تک رقصندگان کائنات
 نظريه تار
 گرانش كوانتومي(مختصري بر نظريه تار يا ابر ريسمان)
 A.A.C/ موسيقي و نجوم
 
نظرات
 
نام : شهر :
   
 
 
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شرکت فرا ارتباط می باشد