صفحه اصلی

آرشیو مقاله ها

آرشیو اخبار

همکاری با ما

تماس با ما
 
عنوان خبر
 
  
 
فروشگاه رایکا فروش پر تخفیف محصولات هیرشا
هر روز صبح جدیدترین اخبار در افرنگ نیوز کلیک کنید ...
A.A.C/ بازآرايي ميدان­هاي شهري
تعداد بازدید : 1220
 
 

 


به­رغم وجود خاطره نوستالژيک فضاهاي مردمي شهرها و روستا­هاي قديمي، اغلب شهرهاي امروزي فاقد فضاهايي همچون ميدان شهري هستند. البته نگاهي به تاريخ شهرها اين نکته را بر ما آشکار مي­کند که برخي شهرهاي تاريخي سابقه ميدان­هاي شهري دارند، اما بي­توجهي به اين ميراث عظيم طي دهه­هاي گذشته، موجب از بين رفتن اين فضاهاي پررونق و سرزنده شهري شده است. چرا که آنها لزوما مکان­هايي با مراجعه­کنندگان خاص نبوده؛ بلکه محلي براي برخورد و رويارويي­ روابط اجتماعي، اقتصادي و فرهنگي شهروندان بودند. عدم حفاظت صحيح، برچيدن فعاليت­هاي عمومي از ميدان­ها و تسلط کامل اتومبيل­ بر فضاي اين ميدان­ها، سبب رکود و از بين رفتن نقش اصلي اين فضاهاي شهري در ايجاد شور و نشاط اجتماعي و رونق اقتصادي شهرها شده بود.
خوشبختانه، در تحولات و گرايش­هاي اخير شهرسازي، نشانه­هاي زيادي از توجه به فضاهاي شهري و احيا ميدان­هاي شهري به چشم مي­خورد. چرا که مسئولان شهري، برنامه­ريزان، طراحان شهري و همچنين خود شهروندان به اين نتيجه رسيده­اند که بازآرايي فضاهاي عمومي و ميدان­هاي شهري، علاوه بر منافع اقتصادي، در سرزندگي و رونق فعاليت­هاي عمومي و نيز افزايش شور و نشاط شهروندان موثر خواهد بود.
 
نگاهي به چند ميدان شهري

ميدان Pioneer Courthouse، پورتلند، ايالت اورگان
­اين ميدان به عنوان پيشگام ميادين شهري در امريکا شناخته مي­­شود و همه ساله صحنه بيش از 300 مورد رويداد مردمي است. اين ميدان با قابليت دسترسي آسان از طريق قطارشهري و تراموا، محل گذران و زندگي روزانه هزاران نفر از اهالي پورتلند است.
 

ميدان وحدت (Union Square)، سانفرانسيسکو
ميدان وحدت که در مرکز شهر سانفرانسيسکو واقع است و به مرور زمان و در اثر بي­توجهي، فراموش شده و به فضايي راکد تبديل شده بود، با طراحي مجدد و بازآرايي فضايي که در سال 1997 انجام گرفت، شکوه و رونق تازه­اي يافته است. اين ميدان قبلا از فضاهاي مجاور خود جدا بود ولي اکنون با قرار دادن پله­هايي در اطراف ميدان، ضمن برقراري ارتباط با فضاهاي مجاور، سرزندگي خاصي نيز يافته است.
 

اين ميدان به­دليل موقعيت و ويژگي­هاي منحصربفرد خود، به­عنوان يکي از مراکز فعال سان­فرانسيسکو؛ هتل­ها، فروشگاه­هاي بزرگ و تئاترهاي اطراف را نيز تحت­الشعاع خود قرار داده است. نحوه مديريت و برنامه­ريزي براي ميدان؛ همانند برگزاري رويدادهاي مردمي از جمله عوامل موثر در موفقيت اين ميدان به­شمار مي­رود. 


بازآرايي ميدان­هاي شهري 2
The Rebounding of the Civic Squares 2
 
سيما هاشمي­نيا
 
ميدان عمومي کلولند (Clevelandايالت اوهايو
اين ميدان در مرکز شهر و در محل تقاطع شش خيابان واقع شده است. در زمان طراحي پروژه اعضاي کميسيون طراحي شهر و موسسه غيرانتفاعي پروژ­ه­هاي پارک يک گردهم­آيي با حضور 175 نفر نماينده گروه­هاي مختلف مردمي تشکيل دادند تا با نظرخواهي از آنان، اين پروژه اجرا شود. اين ميدان علاوه بر تقويت سيماي شهري منطقه­، به­طور چشمگيري موجب افزايش ميزان رغبت مردم براي حضور و زندگاني در خانه­هاي مسکوني مجاور ميدان و منطقه شده است.
 


ميدان تالار شهر وين
اين ميدان در واقع تصويري است از آنچه که يک ميدان شهري بايستي باشد؛ يک مکان اجتماعي مرکزي براي تمام شهر که انباشته از فعاليت­هاي شبانه­روزي براي مردم است. مسئولان شهري با اتخاذ تمهيداتي چون؛ برنامه­هاي ايام کريسمس، پيش­بيني يک پيست اسکيت يخي براي ماه­هاي ژانويه تا مارس و برگزاري جشنواره تابستاني موسيقي کلاسيک در فضاي ميدان، سبب حضور همواره مردم و گردشگران در ميدان و سرزندگي آن مي­شوند. سرو غذاهاي محلي و وجود يک بازار سنتي از ديگر عوامل جذاب موجود در اين ميدان هستند.
 


 ميدان del Duomo، ميلان
اين ميدان شايد تنها ميدان شهر ميلان باشد که تصوير آن در ذهن گردشگران اين شهر باقي مي­ماند. اين ميدان سرزنده، از سه طرف توسط گذرگاه­هاي سرپوشيده مردمي و مغازه­ها و از سوي ديگر به­وسيله کليساي تاريخي متعلق به قرن دوازدهم، احاطه شده است. پله­هاي مقابل کليسا فضاي بسيار مناسبي براي نشستن و ملاقات­ مردمي ايجاد نموده است. فضاي وسيعي که مقابل کليسا قرار دارد امکان تجمع فروشندگان را مي­دهد. همچنين کبوتران ميدان که منتظر گرفتن غذا از دستان توريست­ها هستند، نيز منظره بديعي را در ميدان به­وجود مي­آورد.
 

 برنامه­ريزي اين ميدان به­گونه­اي است که هيچ­گاه از شور و حال ميدان کاسته نمي­شود و اين ميدان يکي از نادر مکان­هاي موفق در طول سال مي­باشد. به ­اين معني که همزمان با تغيير فصل­، در برنامه­ريزي رويدادهاي جاري در ميدان نيز تغييراتي لحاظ مي­شود. به­عنوان مثال؛ اجراي موسيقي مذهبي مقابل فضاي کليسا، آرايش فضاي ميدان و قراردادن يک درخت کريسمس بزرگ در مرکز، از برنامه­هاي ميدان در فصل  کريسمس مي­باشد. همچنين پيش­بيني محلي براي اسکيت روي يخ در فصل يخبندان، حضور مردم در هواي سرد ماه دسامبر را در اين ميدان تضمين مي­کند.

سيما هاشمي­نيا
 
اصول ميدان­هاي بزرگ شهري

1ـ درون و برون ميدان
همچنان­که خيابان­ها و پياده­روهاي اطراف يک ميدان، تاثير زيادي بر ميزان دسترسي و کاربري آن دارند، ساختمان­هاي پيرامون ميدان نيز به همان اندازه تاثيرگذار هستند. تصور کنيد يک کتابخانه عمومي در يک ضلع ميدان قرار دارد به طوري که درب­هاي کتابخانه به داخل ميدان باز مي­شوند؛ مردم در محوطه کتابخانه (ميدان) و روي پله­ها ­نشسته و مطالعه مي­کنند و همچنين اتاق مطالعه بچه­ها مي­تواند ارتباط مستقيمي با فضاي ميدان داشته باشد. اين ساختمان حتي مي­تواند يک کتابفروشي، يک کافه يا ... نيز باشد. بنابراين لازمه فعال و سرزنده بودن فضاي دروني يک ميدان، صميمي و پرجنب و جوش بودن فضاي بيروني ميدان است.

2ـ ايجاد جذابيت و انگيزه براي حضور مردم
هر ميدان شهري بزرگ، مکان­هاي متنوعي درون خود دارد که مي­توانند ايجاد انگيزه و کشش کنند. اين جاذبه مکاني مي­تواند از هر نوعي باشد؛ کافه­هاي روباز، آبنماها، مجسمه يا حتي يک رويداد که در ميدان رخ مي­دهد. ضرورتي ندارد رويدادها و جذابيت­ها در مقياسي بزرگ باشند، در حقيقت، برخي از بهترين ميدان­هاي شهري جاذبه­هاي متعدد کوچکي در خود دارند که موجب سرزندگي و رونق ميدان و گذران زندگي مردم در طول روز مي­شود.

3ـ ترافيک عبوري و پياده
از جمله عوامل توفيق ميدان­ها، سهولت دسترسي به آنها است. بهترين ميدان­ها در جهان هميشه آنهايي هستند که به­آساني و حتي پياده نيز قابل دسترسي مي­باشند. خيابان­هاي اطراف باريک و ترافيکي عبوري آرامي دارند. محل­هاي عبور عابران پياده­ کاملا مشخص هستند و نورها براي عابران پياده و نه وسايل نقليه ­ تنظيم شده­اند. درواقع، ميداني که توسط خطوط پرسرعت ترافيکي احاطه شود، از مسيرهاي پياده جدا شده و از ويژگي اساسي­ حضور دائم انسان محروم مي­شود.

4ـ طراحي انعطاف­پذير
همانند هر فضاي عمومي خوب، استفاده از فضاي ميدان در طي روزها، هفته­ها و سال­ها تغيير مي­کند. با وجود اين، تعداد خيلي کمي از انواع ميدان­ها طوري طراحي مي­شوند که قابليت انعطاف­پذيري در زمان­هاي مختلف را داشته باشند. از اين­رو گاه مسئولان مجبور به تغيير فضاي ميدان مي­شوند. رعايت برخي نکات مربوط به شرايط زماني به­خصوص فصل­ها در طراحي و اينکه چه عناصر و المان­هايي در کدام فصل از سال سبب ايجاد هدف و انگيزه در شهروندان براي حضور در فضاي ميدان خواهند شد، سبب رونق و کارآمدي بيشتر ميدان در تمام مدت سال خواهد بود.

5ـ مديريت: عمده­ترين رويکرد  
سياليت و تغيير درفضاي ميدان­ از عواملي هستند که سبب مي­شوند مردم به دفعات به آن­ محل مراجعه کنند. يکي از روش­هاي تحقق چنين اهدافي، به کارگيري مديريتي است که مهم­ترين رويکرد آن افزايش سرزندگي و حضور مردم در ميدان است. يک مديريت کارآمد، با آگاهي از روش­هاي ايجاد احساس آرامش و امنيت در ميدان و همچنين ثبات و نگهداري آن در جهت رسيدن به اين اهداف کوشش مي­کند.

6ـ ايجاد تصوير ذهني و هويت
از نظر تاريخي، ميدان­ها کانون­هاي اصلي اجتماعات مردمي بوده و حتي گاهي وجود يک ميدان در شهر، هويتي خاص به آن شهر داده است. عناصر و المان­هاي موجود در ميدان­، از عوامل ماندگاري موثر در تثبيت تصوير شهر در يادها هستند. امروزه خلق يک ميدان که هويت خاصي به شهر ببخشد، چالشي عظيم به حساب مي­آيد. اين چالش زماني محتوم خواهد بود که ميدان­هاي بزرگ شهري دوباره احيا شوند. 


 
نویسنده:
مترجم :
منبع : seventhview.persianblog.com - ماهنامه صنعت ساختمان داريس، شماره 31، ارديبهشت 84
تاریخ :
مطالب مرتبط
 
 توت انخ آمون
 خط ميخي
 A.A.B/ كاربرد آمار در باستان شناسي
 A.A.B/ بررسي و مطالعه ساختاري گل نوشته هاي خط ميخي هفت تپه خوزستان
 A.A.F/ معرفي پايگاه هاي اطلاع رساني رشته باستان شناسي (مرحله اول – مقدماتي)
 
نظرات
 
نام : شهر :
   
 
 
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شرکت فرا ارتباط می باشد