صفحه اصلی

آرشیو مقاله ها

آرشیو اخبار

همکاری با ما

تماس با ما
 
عنوان خبر
 
  
 
سامانه جمع آوری خودکار تجهیزات IT
افرنگ نیوز مجله زندگی
ماشین ایرانی
elham_fitnees_cool
فروشگاه رایکا
فروشگاه رایکا
هر روز صبح جدیدترین اخبار در افرنگ نیوز کلیک کنید ...
استفاده از داروهاي غير مجاز در ورزش قسمت سوم
تعداد بازدید : 798
 
 

هورمون آندرستن ديون

آندرستن ديون هورموني است که به وسيله غده هاي فوق کليوي ، تخمدان و بيضه ها توليد مي شود . اين ماده در واقع يک پيش ساز هورموني است و به طور طبيعي ، هم در مردان و هم در زنان به هورمون مردانه تستوسترون و هورمون زنانه استراديول تبديل مي شود . توليد کنندگان آندرستن ديون مصنوعي تبليغ مي کنند که اين فراورده ها توليد تستوسترون را افزايش مي دهند اما بررسي هاي علمي اين ادعا را تايين نمي کند . مصرف آندروستن ديون به عنوان مکمل ميزان تستوسترون را افزايش نمي دهد و عضلات با مصرف آن قوي تر نمي شود .

از طرفي ديگر آندرستن ديون اثرات جانبي فراواني در مردان و زنان ايجاد مي کند . آندرستن ديون در مردان در واقع باعث کاهش توليد تستوسترون مي شود ؛ در همان حال که توليد استروژن را افزايش مي دهد . اثرات جانبي اين دارو در مردان شامل آکنه ، کاهش توليد اسپرم ، تحليل رفتن بيضه ها و بزرگي سينه هاست . در زنان اثرات جانبي شامل پيدا شدنه صفات مردانه مثل کلفت شدن صدا و طاسي به شکل مردانه است . همچنين اين دارو ميزان کلسترول خوب ( HDL ) را کم مي کند و به اين ترتيب خطر سکته قلبي و مغزي افزوده مي شود .

بتابلوکر ( beta blocker )

يکي ديگر از داروهايي دوپينگي ، داروهاي بتابلوگر هستند . اين داروها براي بيماريهاي قلبي ، فشار خون و کاهش ضربان قلب بکار مي روند . اثر اين داروها در ورزش هايي چون تيز اندازي و هماهنگي انگشتان دست و عصب که در چکاندن ماشه نقش دارد قابل توجه است .

بکار بردن طولاني بتابلوکرها شديدا ظرفيت و توان عملکرد ورزشي را کاهش مي دهد .

ديورتيک ( DIURETICS )

يکي ديگر از داروهاي دوپينگي ديورتيک ( Water Diees ) است . مهمترين خاصيت درماني آن وقتي است که بدن با کم آبي روبرو مي شود .

از دلايلي که ورزشکاران از داروهاي ديورتيک استفاده مي کنند اين است که اولا استفاده از ديورتيک موجب کاهش سريع وزن ورزشکار مي شود و ديگر اينکه از طريق استفاده از ديورتيک مي توان غلظت مقدار داروي مصرفي دوپينگي در ادرار را کاهش داد ، زيرا اثر استفاده از ديورتيک ها موجب خروج بيش از حد ادرار مي شود و در نتيجه اين امر باعث مي شود که ادرار رقيق تر شده و اثر داروها دوپينگي را در موقع آزمايش کاهش دهد . به هر حال استفاده از داروهاي ديورتيکي جهت کاهش وزن مصنوعي و قرار گرفتن در طبقه اي که استحقاق ورزشکار نيست برخلاف اخلاق انساني و مغاير با رفتار ورزشکاران است .

چرا يک ورزشکار نبايد از ديورتيک ها جهت کاهش وزن خود استفاده کند .

اين داروها موجب تخليه چربي هاي بدن مي شوند و چون چربي از 70% آب و 30% ساير مواد ديگر تشکيل شده است بنابراين ورزشکار مي تواند ظرف 24 ساعت بيش از % کل وزن خود را از طريق کاهش دهد . اين امر موجب کاهش الکتروليت بدن وي از پاها – معده شده و در نهايت موجب گرفتگي عضلاني مي شود يا در اثر کاهش الکتروليت هاي بدن مانند سديم و پتاسيم ، بر روي قلب و ساير اعضاء بدن تاثير منفي مي گذارد . براي مثال کمبود پتاسيم باعث گرفتگي و ايست قلبي مي شود يا موجب گرما خستگي در طول تمرين مي شود . عوارض ديگري از قبيل افزايش ضربان قلب ، بي نظمي عمل قلب و در کل مرگ نيز وجود دارد . بنابراين استفاده از اين دارو جهت کاهش وزن منطقي نيست .

افدرين ( Ephedrine )

اين دارو به دسته داروهاي استروئيدي تعلق ندارد ولي به خاطر اينکه ورزشکاران و بخصوص ورزشکاران ايراني به وفور از آن استفاده مي کنند و همچنين به دليل اينکه ، اين دارو نيز در ليست داروهاي غير مجاز و ممنوعه قرار دارد ، اين دارو را نيز در ستون استروئيدها آورده و در اين قسمت به بررسي آن پرداخته ايم .

ورزشکاران به منظور و اهداف گوناگون از افدرين بهره مي گيرند . اين دارو با سوزاندن کالري هاي زايد در بدن و همچنين با ايجاد گرماي قابل توجه ، فرآيند چربي سوزي را به خوبي تشديد مي کند . « افدرين » به طور غيرمستقيم وارد عمل شده و با افزايش ترشح طبيعي « نوراپي نفرين » اين عمل را انجام مي دهد . تحقيقات نشان داده است ، کساني که چربي انباشته زيادي در بدن دارند ، در مقايسه با افرادي که چربي کمتري دارند ، حساسيت پايين تري نسبت به هورمون « نوراپي نفرين » دارند . « نوراپي نفرين » که به اختصار « NP » نيز خوانده مي شود ، دماي بدن را به طور محسوسي افزايش داده ، کالري هاي زايد در بدن را سوزانده و از تشکيل شدن توده چربي در بدن جلوگيري مي کند . حتما شما نيز مي دانيد که کالري هاي زايد در صورتي که سوزانده نشوند ، تبديل به چربي شده و در بدن ذخيره مي شود . برخي از داروها اين هورمون را تحت تاثير خود قرار داده و اثر آن را نيز تقويت مي کنند . مصرف اين قبيل داروها افراد چاق را در کنترل وزن قرار داده و اثر آن را نيز تقويت مي کنند . مصرف اين قبيل داروها افراد چاق را در کنترل وزن خود و در کاستن از ميزان چربي بدن به خوبي ياري مي کند . افدرين يکي از اين داروهاست . بگذريم از اينکه برخي از ورزشکاران ايراني اين دارو را به غلط نوعي استروئيد تلقي کرده و آن را به منظور افزودن بر حجم و قدرت عضلاني مصرف مي کنند و برخي مربيان و مشاورين ورزشي نيز اين دارو را به اشتباه براي تشديد فرايند عضله سازي به مراجعين تجويز مي کنند .

چينيان اين دارو را از دير باز مصرف مي کرده اند ! چاي سبزي که مردم کشور چين به آن علاقه وافر دارند و آن را نوشداروي خستگي ناشي از کار مي دانند ، ميزان قابل توجهي از افدرين گياهي و طبيعي را در خود دارد . سابقه مصرف چاي سبز در چين کشور حتي به چند هزار سال قبل از ميلاد مسيح مي رسد .

« فدرين » از نظر ساختمان و فرمول شيميايي شباهت هاي زيادي با داروي « آمفتامين » دارد و به همين علت نيز در برخي موارد ، اثراتي مشابه با اين ماده را از خود بروز مي دهد . « آمفتامين» نيز نوعي محرک سيستم عصبي است که تاثيرات بسيار مطلوبي در تقويت قواي روحي و جسمي داشته و فرايند چربي سوزي را نيز به خوبي تشديد مي کند . اما اين دارو نيز به دليل افزايش کاذب توان و به دليل عوارض جانبي ناگواري که دارد از سوي آژانس جهاني مبارزه با دوپينگ در فهرست داروهاي ممنوعه قرار داده شده است . محض اطلاع به اين نکته اشاره مي کنيم که قرص هاي روانگرداني ( اکستازي ) که امروزه همچون طاعون در جوامع بشري شيوع پيدا کرده و سلامت عمومي جامعه را در معرض خطر جدي قرار داده است ، از نوادگان همين « آمفتامين » داشته و با کاهش اشتها و افزايش محسوس فشار خون همراه است . « افدرن » در مقايسه با « آمفتامين » از شدت اثر کمتري برخوردار بوده و سملما ضرر کمتري را نيز متوجه بدن و کبد
مي کند .

« افدرين » با تاثيري که بر غده تيروئيد دارد ، باعث تبديل شدن فرم ضعيف هورمونهاي اين غده به هورمونهاي قوي تر شده و بدين وسيله ، روند چربي سوزي را شدت مي دهد . « کافئين » و « آسپرين » نيز آثار مثبت « افدرين » را تشديد مي کنند .

تحقيقات اخير نشان داده است که مصرف ترکيبي سه ماده ياد شده در مقايسه با مصرف مستقيم هورمونهاي تيروئيد و مصرف مستقيم داروهاي سنتتيک حاوي اين هورمونها تاثير بهترين بر تشديد روند چربي سوزي داشته و علاوه بر اين ، خطرات و مضرات کمتري را نيز در پي خواهد داشت . مصرف 100 ميلي گرم « کافئين » ، 50 ميلي گرم « افدرين » و يک قرص « آسپرين » به صورت سه بار در روز ، تاثيرات مثبت معجزه آسايي در دوره هاي کات خواهد داشت . ورزشکاراني که از اين دستور پيروي کرده اند علاوه بر اينکه موفق به کاستن از ميزان چربي موجود در بدن مي شوند ، حجم عضلات خود را در دوره هاي کات حفظ کرده و از به تحليل رفتن آنها نيز در حد مطلوبي جلوگيري مي کنند . اثراتي که مصرف همزمان اين سه دارو در کوتاه مدت از خود بروز مي دهد بسيار مطلوب است اما ناگفته نماند که تاثير طولاني مدت مصرف همزمان اين سه ترکيب هنوز کاملا مطالعه شناخته نشده است . اين هشدار را نيز به خاطر داشته باشيد که دزهاي بالاي اين داروها و مخصوصا دزهاي بالاي « افدرين » مي تواند خطرناک و مضر باشد .

مصرف « افدرين » همچنين با افزايش در خور توجه شدت تمرين و افزايش قدرت تمرکز همراه بوده و از ميزان اشتهاي نامعقول فرد نيز به خوبي کم مي کند . امروزه مکملهاي طبيعي زيادي به بازار عرضه شده و ايضا نيز ادعا شده است که اين ترکيبات ، تاثيرات شگرفي در تشديد سوخت و ساز چربي ها دارند اما اين واقعيت را نمي توان انکار کرد که هيچکدام از اين مکملها که تبليغات زيادي نيز بر روي آنها انجام مي شود ، به اندازه « افدرين » موثر نبوده است .

هشدار : مصرف اين دارو براي کساني که از عارضه قلبي رنج مي برند ، ممنوع است . اين افراد بايد به اين نکته نيز توجه داشته باشند که مصرف ترکيبي اين دارو با دو داروي ياد شده ديگر ، براي آنها به مراتب خطرناکتر خواهد بود .

مصرف اين دارو تنها براي کساني که از عوارض قلبي رنج نمي برند ، مفيد است همانگونه که ذکر شده اين دارو با افزايش قدرت تمرکز همراه است . ورزشکاران رشته وزنه برداري که براي انجام حرکات يک ضرب و دو ضرب بر روي سن و براي غلبه بر استرس طبيعي و اجتناب ناپذير قرار گرفتن در برابر انبوه تماشاگران و داوران ، نياز به تمرکز قوي دارند ، براي افزايش دادن قدرت تمرکز و همچنين براي غلبه بر استرس وترس از اين دارو کمک مي گيرند . امروزه ترکيبات متنوعي از اين دارو تهيه و توليد مي گردد . ترکيب شناخته شده و معرفي از « افدرين » به نام « افدرين سولفيد » در بازار عرضه مي شود . اين دارو در قياس با خود « افدرين » از شدت اثر کمتري برخوردار بوده و مدت اثر کوتاه تري نيز دارد . از ديگر ترکيبات اين دارو که در بازار سياه دارويي ايران و حتي در داروخانه هاي کشور نيز به فراواني يافت مي شود ، مي توان به « پزودوافدرين HCL ، و « پزودوافدرين سولفيد » اشاره کرد .

« افدرين » در بسته بنديها و در دزهاي متنوع و مختلف تهيه و عرضه مي شود . اما آنچه که در مورد همه انواع آن صدق مي کند اين است که دز مجاز و توصيه شده همه آنها در حدود 25 الي 100 ميلي گرم در روز است .

هالوتستين ( Halotestin )

اين دارو نيز استروئيدي قوي و موثر است که در کشورهاي مختلف و تحت عناوين و اسامي گوناگون از قبيل : « Stenox » و « fluoxymesterone » و ... تهيه و عرضه مي شود . اين دارو آندروژني خوراکي و بسيار قوي است که تاثيرا آنابوليکي نسبتا ضعيفي دارد . بالا بودن قدرت آندروژني اين دارو به اين معني است که مصرف آن ، بدون اينکه افزايش وزن محسوسي در انسان حاصل کند ، با افزايش درخور توجه قدرت بدني همراه خواهد بود . همين امر نيز باعث گرديده است که اين دارو در بين وزنه برداران قدرتي و وزنه برداران يک ضرب و دو ضربي که قصد شرکت کردن در همان دسته وزني خود را داشته باشند ، از محبوبيت بالايي برخوردار شود . ورزشکاراني که از مصرف « ديانابول » و « آنادرول » خسته مي شوند ، هالوتستين را جايگزين مناسبي براي آنها مي دانند .

« هالوتستين » اگر چه دارويي بسيار قدرتمند است اما مصرف آن عوارض جانبي نسبتا زيادي را نيز به همراه دارد . نکته اميدوار کننده در مورد اين دارو اينکه هالوتستين بر خلاف ديگر آندروژنهايي که به سهولت به هورمونهاي جنسي زنانه تبديل مي گردند ، به راحتي به هورمونهاي زنانه تبديل نمي شود . اين دارو در بازارهاي سياه جهان به فراواني وجود دارد ، اما به هنگام خريد بايد از اصل بودن آن اطمينان حاصل کرد . نوع مکزيکي اين دارو به نام تجارتي « Stenox » عرضه شده و به شکل قرصهاي 25 ميلي گرمي در بازار موجود است . ديگر نمونه هاي اين دارو نيز به صورت قرص و در بسته هاي معمولا 20 تايي و در دزهاي معمولا 5 ميلي گرمي عرضه مي شود .

ميزان مصرف مجاز اين دارو به طور متوسط در حدود 3 الي 4 قرص در روز توصيه شده است .

اومنادرن ( Omenadern )

اين دارو نيز استروئيدي تزريقي است که در ايران نيز به فراواني يافت مي شود . اين گفته به اين معني نيست که همه نمونه هاي عرضه شده در ايران ، « اومنادرن » واقعي بوده و قابل اطمينان هستند . برخي از اين نمونه ها تنها حاوي آب و مواد بي ارزشي هستند که قلابي سازان داخلي و خارجي با تبحري که در تقليد از نمونه اي اصلي دارند ، آنها را توليد کرده و فروشندگان ، سودجويان و دلالان دارو نيز آنها را قيمت گزافي به ورزشکاران از همه جا بي خبر مي فروشند . برخي ديگر از نمونه هاي عرضه شده از اين دارو نيز که ادعا مي شود توليد هند و يا ديگر کشورهاي به اصطلاح در پيت است ، چندان قابل اطمينان و اعتماد نمي باشند .

با اين حال « اومنادرن » واقعي از چهار استر تستوسترون ساخته و تشکيل شده است که حاوي موارد زير مي شود ، 30 ميلي گرم « تستوسترون پروپيونات » ، 60 ميلي گرم « تستوسترون فنيل پروپيونات » ، 60 ميلي گرم « تستوسترون ايزوکاپروات » و 100 ميلي گرم نيز « تستوسترون دکانوات »

اينکه اين دارو از چند استر مختلف تستوسترون تشکيل يافته است ، اين امکان را براي مصرف کننده فراهم آورده است که وي با تزريق اين دارو علاوه بر اينکه اثرات سريع و فوري آنابوليکي را تجربه مي کند بلکه از اثرات طويل المدت آنابوليکي تستوسترون که گاه ماهها نيز به طول مي انجامد ، بهره مند مي شود . اين دارو نيز همانند تمامي داروهايي که از تستوسترون مشتق مي شوند ، آندروژني قوي بوده و اثرات آنابوليکي در خور توجهي نيز دارد . بنابراين ورزشکاراني که از اين دارو استفاده مي کنند ، علاوه بر اين که افزايش مطلوب قدرت را تجربه مي کنند ، حتي افزايش در خور توجه حجم عضلاني را نيز به چشم مي بينند . اين دارو در مقايسه با خود تستوسترون عوارض جانبي کمتري داشته و احتباس آب و املاح کمتري را نيز سبب مي گردد .

اين دارو براي کساني که مستعد ابتلا به عارضه نوک سينه بوده و در عين حال نيز نمي توانند و قدرت تسوسترون چشم پوشي کنند ، مفيد و کارساز است . همانگونه که ذکر شد اين دارو احتباس آب چنداني را در بدن سبب نمي گردد و همين امر نيز باعث گرديده است تا نمونه هاي واقعي آن ، براي کساني که تمايل به افزايش حجم خشک و مطلوب عضلاني را داشته باشند ، بسيار مطلوب و مفيد فايده باشد .

دز مصرف مجاز اين دارو بين 250 ميلي گرم به صورت يک روز در ميان و 2000 ميلي گرم در هفته متغير است . دز مصرف ياد شده اندکي افراطي به نظر مي رسد اما دز متداولي که ورزشکاران به آن اکتفا مي کنند ، بين 250 الي 1000 ميلي گرم در هفته است . اگر چه اين دارو حتي تا ماهها پس از تزريق نيز در بدن آدمي مي ماند اما براي ثابت نگه داشتن سطح تستوسترون در بدن ، ورزشکاران ناگزير از تزريق هفتگي اين دارو هستند . ورزشکاراني که به تازگي شروع به مصرف استروئيد مي کنند با مصرف 250 ميلي گرم از اين دارو در هفته و در طول 2 ماه ، افزايش وزن و افزايش حجم مطلوب و خشکي در جدود 10 کيلوگرم را تجربه مي کنند . ورزشکاران پيشرفته و ورزشکاراني که سابقه مصرف استروئيد را نيز در کارنامه خود دارند ، براي گرفتن نتيجه مطلوب بايد از دزهاي سنگين تري استفاده کنند .

گفته مي شود که اين دارو ، استروئيدي سالم و کم خطر است اما اين موضوع را نيز نبايد از ياد ببريد که دزهاي سنگين و بالاي اين دارو همواره با عوارض جانبي فراواني همراه بوده است . مصرف داروهاي مهار کننده هورمونهاي جنسي زنانه نيز به همراه مصرف دزهاي بالاي اين دارو الزامي به نظر مي رسد . به همراه اين دارو و براي مهار کردن تبديل شدن آن به هورمونهاي جنسي زنانه مي توانيد از داروهاي کم کننده عوارض نظير: « نولوادکس » که در اصطلاح علمي و داروخانه اي « تاموکسي فن سيترات » خوانده مي شود و يا « پروويرون » که در اصطلاح « مسترولون » خوانده مي شود ، نيز استفاده کنيد . مصرف طولاني مدت و زياد داروي « اومنادرن » باعث مهار و محدود شدن ترشح هورمونهاي ججنسي مردانه در بدن شده و به همين علت نيز مصرف داروهاي کم کننده عوارض نظير : « HCG » و « کلومايد » به همراه مصرف اين استروئيد توصيه شده است.

گنجاندن اين دارو در دوره هاي حجم نتايج مثبت در خور توجهي را در پي خواهد داشت . مصرف دوره اي اين دارو به همراه « آناوار » و « وينسترول » توصيه شده است . اين دارو به صورت آمپول و در دزهاي 250 ميلي گرم در ميلي ليتر تهيه و عرضه مي شود . دز مصرف متوسط دارو نيز در حدود 250 الي 1000 ميلي گرم در هفته توصيه شده است .

اوربول ( Averbol )

اين دارو را مي توان فرم تزريقي داروي « متان دي نون » دانست . « متان دي نون » نيز دارويي مشتق شده از تستوسترون بوده و خواص آنابوليکي و آندروژنيکي بسيار قدرتمندي دارد . اين دارو تاثير مطلوبي بر تشديد فرايند پروتئين سازي در بدن داشته و مصرف آن با افزايش در خور توجه حجم و قدرت عضلاني همراه است . مصرف اين دارو با تقويت قواي روحي نيز همراه بوده و انرژي حيات را در بدن آدمي تقويت مي کند.

اين دارو به صورت ويالهاب 20 ميلي ليتري تهيه و عرضه مي شود که هر کدام از اين ويالها دقيقا 500 ميلي گرم از ماده موثر اصلي را در خود جاي داده است . دز مصرف معمول اين دارو نيز در حدود 15 الي 40 ميلي گرم در روز توصيه شده است .

تاثيرات اين دارو با ستاره مشخص شده و با يکديگر مقايسه شده است :

تاثير دارو بر حجم : ×××××

تاثير دارو بر قدرت بدني : ×××××

تاثير دارو بر چربي سوزي : ×

عوارض جانبي : ×

پرو پشيا ( Propecia )

اين دارو نيز استروئيد نبوده و به دسته داروهاي کم کننده عوارض تعلق دارد . اين دارو در برخي از کشورها به نام « فيناستريد » و « پروسکار » نيز شناخته مي شود .

ورزشکاراني که از مقادير و از دزهاي بالاي استروئيدها استفاده کرده و مصرف اين قبيل داروها را در طولاني مدت ادامه مي دهند ، همواره از عوارض جانبي نظير : ريزش موي سر و... رنج مي برند . دارويي که در اين قسمت از بحث آن را معرفي مي کنيم ، به منظور جلوگيري از ريزش مو در مردان ساخته شده و در بيشتر نيز مورد استفاده ورزشکاران رشته هاي قدرتي که از داروهاي استروئيدي بهره مي گيرند ، قرار
مي گيرد.تحقيقات باليني تاثير در خور توجه اين دارو بر افزايش طبيعي رشد مو را به روشني کرده است .

اين دارو به صورت قرص هاي 5 ميلي گرمي و در بسته هاي 14 تايي عرضه مي شود . دز مصرف آن نيز بسته ميزان ريزش مو از سوي پزشک معالح تعيين مي گردد .

آريميديکس ( Arimidix )

اين دارو نيز استروئيد نيست بلکه آنتي استروژني غير استروئيدي است . در علم پزشکي از اين دارو براي درمان سرطان سينه در زنان بهرهر گرفته مي شود و مردان ورزشکار نيز براي به حداقل رساندن عوارض جانبي مصرف طولاني مدت داروهاي استروئيدي از اين دارو استفاده مي کنند . استروژني که در بدن مردان ايجاد مي شود ، غالبا ناشي از تبديل شدن هورمونهاي استروئيدي به هورمون هاي جنسي زنانه است که در بسياري از موارد منجر به بروز عوارضي نظير : نوک سينه و بروز صفات زنانه در مردان مي شود . مصرف اين دارو به همراه دوره هاي مصرف استروئيدها و يا پس از اتمام دوره ، خطر ابتلاي فرد به اين عوارض ناگوار را به حداقل ممکن مي رساند .

مکانيسم اثر اين دارو بدين صورت است که با مهار کردن گيرنده هاي حساس به استروژن در سلولهاي هدف که اين گيرنده ها غالب در سينه ها نيز يافت مي شود ، از شدت اثر استروژن در بدن کم کرده و فرد را در برابر برخي از عوارض جانبي مصرف طولاني مدت استروئيدها بيمه مي کند . ورزشکاراني که اين دارو را براي مهار کردن هورمونهاي جنسي زنانه مصرف مي کنند ، عارضه خاصي را تجربه نمي کنند . اين دارو براي بدن سمي نبوده و به عوارض جانبي ناگوار نيز ختم نمي شود . اغلب ورزشکاراني که از دوره هاي استروئيدي بهره مي گيرند ، مصرف اين دارو را نيز در برنامه دارويي خود دارند .

دز مصرف معمول اين دارو در حدود 1 الي 2 قرص در روز توصيه شده است . مصرف اين دارو کمترين تاثيري بر افزايش حجم و قدرت عضلاني ندارد ولي شما را در برابر عارضه نوک سينه اي که ورزشکاران رشته پرورش اندام نيز به شدت از آن وحشت دارند ، محافظت مي کند .


 

 
نویسنده:
مترجم :
منبع :
تاریخ :
مطالب مرتبط
 
 A.A.B/ بررسي راهكارهاي ارتقا و توسعه ورزش همگاني بانوان دانشگاه علوم انتظامي
 A.A.B/ نياز سنجي ورزشي بانوان شاغل در دانشگاه الزهرا و ارايه راهکارهاي کاربردي
 A.A.B/ مقايسه نيروي برشي قدامي زانو در ناهنجاري پاي چرخيده به داخل و خارج در حرکت فرود تک پا
 A.A.B/ مقايسه پايداري پويا در ناهنجاري پاي چرخيده به داخل و خارج در حرکت پرش – فرود
 A.A.B/ لپتين، بيماري قلبي و فعاليت ورزشي
 
نظرات
 
نام : شهر :
   
 
 
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شرکت فرا ارتباط می باشد