صفحه اصلی

آرشیو مقاله ها

آرشیو اخبار

همکاری با ما

تماس با ما
 
عنوان خبر
 
  
 
فروشگاه رایکا فروش پر تخفیف محصولات هیرشا
هر روز صبح جدیدترین اخبار در افرنگ نیوز کلیک کنید ...
آشنايي با رشته طراحي صنعتي
تعداد بازدید : 687
 
  طراحي صنعتي يك هنر سه بعدي است، تركيبي از مهارت‌هاي فني، انديشه‌پردازي خلاق و طراحي كاربردي و از همه مهمتر فعاليت‌هاي بشري در دنيا از ديرباز تا كنون در خلق محصولات مصنوع دست انسان جهت مرتفع ساختن كليه نيازهاي او در طول چرخه زندگي از تولد تا انتها.
تجربيات و توانايي‌هاي يك طراح صنعتي ‌بايد به گونه‌اي دقيق از راه برنامه‌ريزي و همراه با به كارگيري دانستني‌هاي متخصصان صنايع ديگر در يك كار گروهي، توسعه يابد تا او بتواند خود را با انواع گوناگوني از پروژه‌ها نظير طراحي محصول، طراحي بسته‌بندي، تحقيقات مواد و متريال، طراحي دكوراسيون و خلق محيط و فضاهاي مختلف، خلق وجهه و هويت سازماني براي شركت‌ها،توسعه تكنولوژي اطلاع‌رساني و... مرتبط سازد؛
وي به همان اندازه كه در طراحي اتومبيل، طراحي محيط، محصولات خانگي، اسباب‌بازي‌ها و... نقش دارد، گاهي حتي در طراحي جلوه‌هاي ويژه و طراحي صحنه،‌ شخصيت‌پردازي و طراحي هيأت ظاهري بازيگران واقعي يا تخيلي و... در پشت صحنه نمايش، فيلم و سينما نيز حضور مي‌يابد.
طراحي صنعتي يك سرويس حرفه‌اي و سريع در جهت توسعه و بهينه‌سازي روش‌هاي برآوردن تمامي نيازهاي انسان در قالب طراحي يك محصول است، لذا با توجه به محوري بودن نقش انسان در روند طراحي محصول، مؤلفه‌هاي بسياري از جمله مسايل اجتماعي و فرهنگي خود را در اين مكان مطرح مي‌سازند، به گفته كريستوفر جونز «نظريه‌پرداز معروف در زمينه طراحي مهندسي دهه 50 و نويسنده كتاب روش‌هاي طراحي Design Methods»: طراحي عبارت است از تفكر، انديشه، هنر، خلاقيت،‌ شناخت، احساس، علم، فرهنگ و... .
توليد به محيط يك كارخانه محصور نيست، مراحل توليد يك محصول پيش از حضور در كارخانه با تأثيرپذيري از عوامل مختلف انساني، فرهنگي و اجتماعي آغاز مي‌شود، در اينجا اين محصول است كه از معماري‌هاي اجتماعي نقش مي‌پذيرد،‌ اما پس از توليد و حضور در بازار، حال اين محصول است كه بر جامعه تأثير مي‌گذارد.
در واقع صنايع مختلف در جهت برآورده كردن خواسته‌هاي استفاده‌كنندگان خود به طور همزمان با تمامي نيازهاي يك جامعه ارتباط دارند، طراحان صنعتي متخصص، در اين صنايع به مطالعه و تحقيق مي‌پردازند و با طرح فهرستي از بايدها و نبايدهاي طراحي، ايده‌هاي خلاقانه خود را با امكانات و شرايط موجود براي توليد وفق مي‌دهند و به اين ترتيب محصولي جديد خلق مي‌شود، اين توليد يك «ارزش» است كه برگرفته از جامعه بوده و با حضور در بازار مصرف و در چرخه استفاده مجدداً به ايجاد «ارزش» مي‌پردازد.
پس توليد از جامعه شروع و به آن ختم مي‌شود و در اين چرخه «فرهنگ» به عنوان يك عنصر حياتي مي‌تواند در تعيين سرنوشت يك محصول و در ايجاد كنش‌هاي اصيل در زندگي اجتماعي مؤثر باشد.
طراحي صنعتي به عنوان پايه و زيرساختي بسيار مهم در صنعت به صورتي پويا در جهت رفع نيازهاي زندگي انسان گام برمي‌دارد؛‌ انساني كه در زندگي خود متأثر از مجموعه آداب و رسوم،‌ سنن و فرهنگ جامعه خود است و اينجاست كه تأثير متقابل فرهنگ و صنعت با ايفاي نقش انسان به عنوان يك رابط، به خوبي خود را مي‌نماياند.
مي‌دانيم كه فرهنگ مجموعه‌اي است از مواريث اجتماعي نظير اخلاق، ادبيات، هنر، آداب و رسوم و... كه از نسلي به نسل ديگر منتقل مي‌شود، با توجه به پيشرفت سريع تكنولوژي و به موازات آن دامنه اطلاعات بشري، عصر حاضر تبديل به عصري فراتكنولوژيكي و اطلاعاتي گشته است، در اين ميان به واسطه حضور ابزارهاي متفاوت جهت برقراري ارتباط بين جوامع در اقصي نقاط دنيا، بحث تقابل فرهنگ‌ها، ضرورت نگرشي جديد بر مفهوم «حفاظت از ارزش‌هاي فرهنگي يك ملت» را بيشتر مي‌نماياند.
خوشبختانه امروزه در كشور ما بحث فناوري اطلاعات (IT)،‌ اينترنت و موضوعات وابسته به آنها،‌ به يكي از بحث‌هاي مطرح بدل گشته، اين امر علاوه بر امكان دستيابي به رخدادهاي علمي، صنعتي و تكنولوژيكي روز در جهان، مسأله مواجهه با ديگر فرهنگ‌ها را نيز مطرح مي‌سازد و حالا اين طراح صنعتي ايراني است كه به عنوان يكي از عوامل مؤثر ‌بايد با ذهني هوشيار به كارگيري مؤلفه‌هاي فرهنگي در طراحي محصولات و ايجاد ارتباط ميان آنها و روند طراحي، به ماندگاري، تقويت و توسعه هويت فرهنگي كشور همت گمارد.
از آنجا كه يكي از مباني تحقيق در روند توسعه محصول براي شناخت كامل استفاده كننده آن «مردم‌شناسي» Ethnography است، يك طراحي هوشيار مي‌تواند به راحتي رفتارهاي اخلاقي و آداب اجتماعي نادرست را كه به سازه‌هاي فرهنگي جامعه آسيب مي‌رسانند، شناسايي كرده و با طرح يك ايده ناب به اصلاح اين عادات و به بسترسازي براي ايجاد فرهنگي صحيح و مبتني بر هنجارهاي اصيل اجتماعي بپردازد و با طراحي يك محصول به طور غيرمستقيم و نامحسوس در اجتماع تأثير مثبت بگذارد.
به عبارتي ديگر با حضور طراحان صنعتي در صنعت مي‌توان نه تنها به نيازهاي بازار پاسخ داد، بلكه محدوده‌اي گسترده از فرصت‌ها براي خلق معاني جديد و بهينه از يك زندگي كامل براي بشر از طريق تفكر طراحي خلاق ايجاد كرد.
امروزه در دنيا هر لحظه شاهد خلق محصولات جديد و يا ارتقا يافته هستيم، اينجا ديگر در فرايند توليد، سخن از ماه‌هاست نه سال‌ها؛ وقت همه چيز است؛ براي اينكه صنايع بتوانند خود را در بازار رقابت مطرح سازند، داشتن سرعت عمل در كنار توجه به عامل خلاقيت، در طي فرآيند توليد و عرضه مي‌بايد مدنظر قرار گيرد و البته ما نبايد فراموش كنيم كه مصرف‌كنندگان امروز بسيار باهوش هستند، زيرا آنها در مورد طراحي مي‌دانند و علاوه بر توجه به ويژگي‌هاي كيفي كالا به ابتكار و خلاقيت نيز توجه دارند.
صنعت عرصه‌اي است براي توليد و ايجاد چرخه اقتصادي يك كشور كه به مقادير فراواني سرمايه‌گذاري نياز دارد براي آنكه بتواند سودي را حاصل نمايد، يكي از مهمترين مكان‌هاي سرمايه‌گذاري در بخش توليد، راه‌اندازي سايت‌هاي طراحي صنعتي در كارخانجات است، در اين واحدها متخصصان طراحي صنعتي به صورت گروهي در يافتن راهكارهاي جديد و خلاق جهت رفع مشكلات موجود در طرح محصولات به بحث و بررسي مي‌پردازند و محصول، محيط و يا روشي را خلق مي‌كند كه نيازهاي تعريف شده مخاطب را در جهت حصول به اهدافي نظير: كاربرد مناسب‌، عملكرد بهتر، لذت، امنيت، سهولت استفاده، آسايش، قيمت مناسب، زيبايي فرم و...، فراهم سازد.
طراحان صنعتي در تكميل چرخه صنعت و اقتصاد با به كارگيري ابعاد هنري و تفكر خلاق در طراحي، حلقه اتصالي بنيادين هستند و فرآيند طراحي صنعتي اولين مرحله از توليد صنعتي يك كالا بوده و معادله‌اي است جامع براي رسيدن به وضعيت مطلوب و متعادل در طراحي و توليد انبوه محصول، كه در حقيقت هدف نهايي آن دستيابي به راهي براي غلبه بر احساسات و رفتارهاي واقعي استفاده‌كنندگان و برقراري رابطه‌اي عميق ميان كاربر و محصول مي‌باشد.
متأسفانه از آنجا كه صنعت كشور ما صنعتي وارداتي است. مرحله «طراحي و تفكر خلاق» درتوليد محصول در اين ميان كاملاً حذف شده و تنها «طراحي مهندسي» است كه در مرحله توليد انجام مي‌شود و آن هم در نوع خود وابسته به فناوري‌هاي محدود توليد در داخل كشور و يا ماشين‌آلات وارداتي بوده كه امكان ايجاد هر گونه نوآوري و ابداع در طرح محصولي جديد را از ميان مي‌برد.
سرمايه‌داران، صنعتگران و مديران بخش‌هاي توليدي خصوصي و دولتي، در بازديد از نمايشگاه‌هاي خارجي محصولاتي را براي توليد يا توزيع در بازار ايران انتخاب مي‌كنند.
اين كالاها بسته به نوع محصول و يا سرمايه در نظر گرفته شده و سياست‌هاي وارداتي، وارد كشور شده‌ و يا با خريداري امتياز از خط توليد از كارخانجات اصلي در داخل كشور كپي مي‌شوند، فارغ از آنكه طراحي اين محصولات در كشور مبدا كاملاً بدون در نظر گرفتن مولفه‌هاي اجتماعي، فرهنگي و حتي ابعاد انساني ايراني صورت گرفته و اين صنعت وارداتي هيچگونه مناسبت و همخواني با جامعه مصرف‌كننده خود در داخل ندارد بسياري از اين كالاهاي وارداتي باتوجه به نبود قانون كپي رايت يا حقوق انحصاري توليد و تكثير، پس از مدتي به وسيله گروه‌هاي مختلف صنعتي در داخل كشور عيناً كپي يا با تغييراتي جزيي با قيمت كمتر و البته كيفيتي بسيار پايين‌تر توليد مي‌شوند.
البته در زمينه طراحي مهندسي، مهندسان و متخصصين چيره دست ما در رشته‌هاي مكانيك و صنايع با تلاشي بي‌وقفه سعي در رفع مشكلات دارند اما باتوجه به مطالب فوق غيبت مرحله طراحي در توليد ايراني، به وضوح احساس شده و آنچه در خلق محصول و طرحي شايسته براي فرهنگ خاص مصرف كننده ايراني از نظر دور مي‌ماند «تفكر خلاق» است كه تنها در تخصص طراحان صنعتي است.
در بسياري از شركت‌هاي نام‌آور بين المللي در كشورهاي پيشرفته، به لحاظ برخورداري از تيم‌ها و واحدهاي بزرگ طراحي، مطالعه و تحقيق در مورد فرهنگ و نيازهاي مصرف‌كننده و يا مشتركان بازارهاي ديگر، نظير ايران انجام مي‌شود، شركت‌هايي كه با سرمايه‌گذاري مناسب براي ايجاد اين واحدها نشان مي‌دهند كه به اهميت طراحي صنعتي در توسعه محصول پي برده‌اند، به عنوان مثال مي‌توان از ماكرويوهايي نام برد كه در آنها دستورالعمل و كليدهايي براي پخت كباب تابه، شله‌زرد و پلوي ايراني در نظرگرفته شده كه اين مويد در نظر داشتن نقش كليدي فرهنگ در طراحي محصول بوده كه از سوي توليدكننده آن با مطالعه و تحقيق بر روي نوع تغذيه ايراني، در نظر گرفته شده است، اين گونه روندها حجم زيادي از سرمايه را به سرعت از راه فروش خوب و مؤثر در بازارهاي از پيش تحقيق و تعيين شده، امكان پذير ساخته و به ادامه گامهاي پژوهشي براي گسترش توليد كمك مي‌كنند.
و اما، امروز زمان آن رسيده ما خود بتوانيم سرنوشت بازارهايمان را به دست بگيريم، مصرف كنندگان ايراني را تكريم نموده و با به اجرا درآوردن خواسته‌هاي ايشان در قالب طرح‌هاي اصيل و برگرفته از نيازهاي واقعي يك ايراني، مهارت‌هاي خود را به نمايش درآوريم.
طراحي، چيزي بالاتر از لحاظ كردن معيارهاي زيبايي در يك محصول است. طراحي به محصول شخصيت مي‌دهد، به آن عشق، روح و جاذبه مي‌بخشد و علاوه بر برقراري ارتباط ميان مصرف‌كننده با محصول، مي‌تواند بين گروه‌هاي متفاوتي از مردم در يك جامعه و حتي در سراسر دنيا ارتباط ايجاد كند و اين نه تنها به معني حذف شالوده‌هاي فرهنگي يك جامعه نيست، بلكه مي‌تواند مروج آن باشد، پس ما مي‌توانيم با به كارگيري اين تخصص در صنايع كشور زمينه تحقيق در ريشه‌هاي فرهنگ غني كشور عزيزمان را جهت بكارگيري در طراحي محصولاتي با «هويت ايراني» فراهم ساخته، علاوه بر جلوگيري از واردات فرهنگ، حتي به توسعه و صادر كردن فرهنگ خود بپردازيم؛
بنابراين حذف طراحان صنعتي از پروسه توليد صنعتي مي‌تواند علاوه بر ضربه زدن به پايه‌هاي اقتصاد و صنعت كشور، در ساختارهاي فرهنگي اجتماع لطمات جبران‌ناپذيري وارد سازد و در مقابل ورود آنان به اين چرخه در توسعه و بالندگي جامعه بسيار مؤثر خواهد بود.
با اين وجود، در كشور ما، هنوز توليدكنندگان زيادي وجود دارند كه نمي‌توانند به مهارتهاي حرفه‌اي يك طراح صنعتي اعتماد كنند و متأسفانه اين امر به يكي از مشكلات مهم در صنايع ما بدل گشته و جاي خالي اين متخصصين در بسياري از صنايع و واحدهاي توليدي به چشم مي‌خورد، توانايي‌هاي اين رشته و حتي نام آن نيز هنوز در بسياري مراكز و در نزد صاحبان صنعت كشور ناشناخته باقيمانده است و اين در حالي است كه اين صنعتگران با تكيه بر توانمندي‌هاي حرفه‌اي يك طراح صنعتي مي‌توانند در حرفه خود يك استراتژي جديد خلق كنند، در توسعه طرح يك محصول جديد فعال باشند، يك بازار گسترده براي خود بسازند و شهرت خود را افزايش دهند.
 
نویسنده:
مترجم :
منبع : همشهري آن‌لاين
تاریخ :
مطالب مرتبط
 
 A.A.B/ نشانه شناسي در طراحي محصول
 A.A.B/ بررسي اشكالات چادرهاي موجود براي اسكان موقت بازماندگان زلزله در ايران و ارائه ي طرح پيشنهادي چادر فنري
 A.A.B/ تأثير شيءگرايي بر طراحي محصولات صنعتي
 A.A.B/ طراحي تعاملي : مطالعه فرهنگ كاربران ايراني جهت ايجاد تعامل بهتر با محصولات
 A.A.B/ هويت فرهنگي و نقش آن در طراحي محصولات
 
نظرات
 
نام : شهر :
   
 
 
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شرکت فرا ارتباط می باشد