صفحه اصلی

آرشیو مقاله ها

آرشیو اخبار

همکاری با ما

تماس با ما
 
عنوان خبر
 
  
 
فروشگاه رایکا فروش پر تخفیف محصولات هیرشا
هر روز صبح جدیدترین اخبار در افرنگ نیوز کلیک کنید ...
لباس کارکنان هتل
تعداد بازدید : 1060
 
 

وقتي دونفرباهم روبرو مي شوند در درجه اول بي اختيار و بدون قصد و غرضي قيافه و شكل و ظاهر اندام يكديگرراازنظر مي گذرانند وبه اصطلاح وراندازمي كنندو ممكن است سر تاپاي وجوديكي مورد دقت ديگري قرارگيرد وبالعكس، ازكلاه تا كفش فردديگرتوجه طرف مقابل را به خود جلب كند.
مي گذرانند وبه اصطلاح وراندازمي كنندو ممكن است سر تاپاي وجوديكي مورد دقت ديگري قرارگيرد وبالعكس، ازكلاه تا كفش فردديگرتوجه طرف مقابل را به خود جلب كند. اين نكته مي رساندكه طرزلباس پوشيدن ونوع آن وبه طوركلي سر و وضع و ظاهر وجود اشخاص، وقتي كه مقابل هم قرار مي گيرند طبعا نمي تواند از نظر پنهان بماند.بارها براي همه اتفاق افتاده است كه وقتي كسي با دوست يا آشنايي روبه رو و هم صحبت مي شود، اگر يكي روي لباس ديگري مويي يا ريزه برگي يا اثر گرد و خاكي ملاحظه كند دستي به آن مي كشد تا اثرآن چيز را از لباس طرف صحبت از بين ببرد و آن را پاك كند. بدون اين كه كلمه اي بر زبان بياورد يا اگر نخهاي دگمه اي سست شده و در شرف افتادن باشد به ملايمت اشاره و طرف را مطلع مي كند. منظور از ذكر اين نكته هاي كوچك و به ظاهر بي اهميّت اين است كه مردم به وضع ظاهر يكديگر بي توجه نيستند.البته، غرض اين نيست كه انساني تمام وقت خودرا صرف آرايش و پيرايش وصرف هزينه گزاف براي خوب جلوه دادن وجود خود بنمايد، بلكه مراد اين است كه مرتب بودن و تميز بودن و آراستگي ظاهر ولو با كفش ولباس ارزان قيمت برازنده يك انسان مفيد و در خور شأن اوست. ارزش و حيثيت يك هتل نيزهمان گونه كه به وضع ظاهر و نماي ساختمان آن و طرز برخورد اوليه كاركنان با مسافربستگي دارد، به همان نسبت با نوع لباس پوشش و وضع ظاهري كاركنان ارتباط دارد
بنابراين، بايد سعي شود كه كاركنان هتل لباس مرتب و ظاهري آراسته و خوشايند داشته باشند. زيرا در انظار مسافران و ميهمانان، وضع ظاهر و طرز لباس پوشيدن و تميز و مرتب بودن پرسنل، بيشتر جلب توجه مي كند و حتي در روحيه خود كاركنان هتل نيز مؤثر است و سعي مي كنند همواره خود را فعّال و جدّي و كوشا و آماده خدمت نشان دهند. در اينجا مسأله نوع و شکل و رنگ لباس پرسنل هتل مطرح مي شود تا به آن طريق وجه تمايزي بين مسافران و پرسنل وجود داشته باشد، يعني مأموران و خدمه? هتل با داشتن لباس يک دست مخصوص، مشخص و شناخته شوند.درهرهتل به نسبت درجه، كوچك و بزرگي وبنا به سليقه مدير هتل يا رئيس خانه داي و يا بنا به رسم وسليقه شهر وكشور، اونيفرم مخصوصي براي كاركنان هتل تهيه مي شود. البته هيچ گاه لباس كاركنان هتلها شبيه به هم نيست، حتي هتلهاي طراز اول يك كشور هم لباس كاركنا ن خود را نظير هم و متحدالشكل تهيه نمي كنند و دو هتل لوكس را دريك شهر سراغ نداريم كه لباس كاركنان آن يكي باشد و فقط لباس مقسم يا كاركنان آشپزخانه و يا دربان هتل شبيه بهم است. البته، به نسبت سليقه مسؤولان هتل لباس همانها هم اندكي باهم فرق دارد. به طور مثال ممكن است دربان يك هتل رنگ لباسش سرمه اي و رنگ لباس دربان هتل ديگر آبي باشد و مدل كت آنها نيز با هم فرق كند.ممكن است كلاه مقسم يا كاركنان آشپزخانه يك هتل خيلي بلند و پرچين باشد و كلاه كاركنان آشپزخانه و مقسم هتل ديگركوتاه و ساده تر. البته، معمولاً از كلاه بلند و سفيد استفاده مي كنند.براي انتخاب لباس و كلاه كاركنان هتل بديهي است كه مسؤولان هتلها مي توانند به سليقه خود تغييراتي درآن بدهند ويا مدل و رنگ آن را به ميل خود انتخاب نمايند. توضيح اين نكته بي مورد نيست كه معمولا براي لباس شف آشپزخانه و مقسم از رنگ سفيد استفاده مي شود.
با تمام نكاتي كه ذكرآن گذشت، علاوه بر ذوق و سليقه مديران و مسؤولان هتل و رنگ و شکلهاي رايج و مرسوم و متداول ، لباس كاركنان هتل بايد مشخصات كلي زير را داشته باشد:
0. شيك باشد؛
1. ?. تميز باشد؛
2. ?. راحت باشد؛
3. ?. مرتب باشد؛
4. ?. پارچه آن از جنسي انتخاب شود كه با دوام باشد؛
5. ?. رنگ پارچه ثابت باشد:
6. ?. جنس لباس طوري باشدكه شستشوي آن به آساني انجام شود؛
7. ?. به مناسبت فصل، نوع پارچه نازك يا ضخيم باشد؛
8. ?. رنگ پارچه لباسها شاد و روشن باشد؛
9. ??. براي هر يك از كاركنان هتل بايد چند دست اونيفرم تهيه شود تا موقع شستشو بدون اونيفرم نباشند؛
10. كفشهاي كاركنان از نوع بي صدا انتخاب شود تا در موقع راه رفتن سرو صدا ايجاد نكند.
11. لازم به توضيح است كه كت و شلوار گارسنها بايد بدون جيب باشد تا چيزهاي زياد پر نكنند. البته، از نظر ظاهر جيب دار ديده مي شود ولي سر جيبها دوخته شده است و نماي جيب معلوم مي شود. فقط پشت شلوار گارسنها يك جيب و يك جيب كوچك ساعتي هم براي گذاشتن بطري بازكن و در بغل كت هم يك جيب كوچك به اندازه قرار گرفتن يك خودكار دوخته مي شود.

 
نویسنده: اصغر ژيان دربندي
مترجم :
منبع :
تاریخ :
مطالب مرتبط
 
 A.A.B/ نگرشي تحليلي بر مدل تكامل فضايي در برنامه ريزي توسعه گردشگري
 A.A.B/ راهكارهاي توسعه گردشگري روستايي با استفاده از مدل SWOT: دهستان لواسان كوچك
 A.A.B/ شناخت الگوي فضاي توريستي شهر اصفهان با استفاده از سيستم GIS
 A.A.B/ نقش گردشگري روستايي در توسعه روستايي (نقد و تحليل چهارچوب هاي نظريه اي)
 A.A.B/ تأثير تجربه سفر بر وجهه استنباط شده از ايران به عنوان يك مقصد گردشگري در بين گردشگران خارجي
 
نظرات
 
نام : شهر :
   
 
 
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شرکت فرا ارتباط می باشد