صفحه اصلی

آرشیو مقاله ها

آرشیو اخبار

همکاری با ما

تماس با ما
 
عنوان خبر
 
  
 
سامانه جمع آوری خودکار تجهیزات IT
افرنگ نیوز مجله زندگی
ماشین ایرانی
elham_fitnees_cool
فروشگاه رایکا
فروشگاه رایکا
هر روز صبح جدیدترین اخبار در افرنگ نیوز کلیک کنید ...
پيتر شوارتز : يک آينده پژوه
تعداد بازدید : 1443
 
 

 

 

 

از سري مقالات دانش نامه آينده انديشي

 

پيتر شوارتز در سال 1945 در يکي از اردوگاه هاي آلمان نازي در يک خانواده مجارستاني يهودي به دنيا آمد. پس از پايان جنگ جهاني دوم به اتفاق خانواده خود به نروژ رفت و تا پنج سالگي در آنجا بود. خانواده شواترز سپس به آمريکا مهاجرت کرده و در نيوجرسي ساکن شدند. شوارتز تحصيلات ابتدائي خود را در کنار افراد مشهوري مانند استيون اسپيلبرگ به اتمام رساند و پس از دريافت يک بورسيه کامل تحصيلي در رشته مهندسي هوافضا در موسسه پلي تکنيک رنسلر درنيويورک ادامه تحصيل داد. پس از اخذ مدرک کارشناسي به تدريس در دبيرستان هاي فيلادلفيا مشغول شد و بعد از آن به "موسسه تحقيقاتي استنفورد" ملحق شد و در آنجا ضمن پژوهش درباره مديريت، استراتژي، سبک زندگي مردم و ارزش هاي مشتريان، اولين گام ها را براي تدوين و توسعه "روش برنامه ريزي برپايه سناريوها" برداشت.

 وي در سال 1982به لندن رفت و تا سال 1986 در بخش طرح و برنامه "شرکت نفتي رويال داچ شل" به اتفاق همکارانش از جمله کيس وندر هيدن، آريه دگوئس، ناپير کالينز، پير واک، و تد نيولند، "روش برنامه ريزي برپايه سناريوها" را پياده کرده و توسعه داد.

شوارتز از جمله آينده پژوهاني است که آثار بسيار تاثيرگذاري از خود به جاي گذاشته است. کتاب "شگفتي هاي اجتناب ناپذير" که اخيرا منتشر شده است آندسته از نيروهاي پيشران بزرگ را بررسي و تحليل مي کند  که در دنياي کنوني و آينده نقش مهمي ايفاء مي کنند. اولين و معروف ترين کتاب وي نيز با عنوان "هنر دورنگري" جزو مهم ترين مراجع مقالات و کتاب هاي مربوط به "روش برنامه ريزي برپايه سناريوها" به شمار مي رود و در دانشکده هاي مديريت و اقتصاد جهان به عنوان يک کتاب درسي مرجع تدريس مي شود.

 شوارتز در سال1987به کمک دوستان نزديک خود ماننداستيوارت برند، ناپير کالينز، و جيمز اوگيلوي شبکه اي از کارشناسان، متخصصان و استراتژيست ها را به نام "شبکه جهاني کسب و کار" تاسيس و سازماندهي کرد. اين شبکه پس از تاسيس به شدت گسترش يافته و تقويت شد و امروزه يکي از بنگاه هاي مشاور مديريت و استراتژي معتبر و برجسته در ايالات متحده محسوب مي شود. اعتبار اصلي اين شبکه بر پايه  تفکر سناريوئي و تدوين استراتژي هاي پابرجا استوار است. اگرچه در سال 2001 "مانيتور گروپ" اين شرکت را خريد اما کماکان به عنوان يک شخصيت حقوقي جداگانه به فعاليت خود ادامه مي دهد. شوارتز هنوز در سمينارها، پروژه ها، و کارگاه هاي آموزشي شبکه جهاني کسب و کار حضور موثر و فعال دارد. وي همچنين به عنوان مشاور ارشد به سازمان اطلاعات مرکزي (‌سيا)‌ و ديگر نهادهاي امنيتي – اطلاعاتي آمريکا خدمات فکري ارائه مي دهد.

حوزه هاي مطالعه و تحقيق شوارتز بسيار گسترده بوده و شامل منابع انرژي، محيط زيست، فنآوري نوين، علوم زيستي، ارتباطات و مخابرات، رسانه ها و سرگرمي و نهايتا امنيت ملي مي شود.

شوارتز عضو انديشکده "شوراي روابط خارجي آمريکا"، عضو هيات مديره "موسسه سانتا فه"، که در زمينه نظريه آشوب و کاربردهاي آن شهرت بين المللي دارد، "بنياد لانگ ناو"، شوراي امور جهاني و همچنين ديدبان حقوق بشر است.

شوارتز همچنين با اصحاب هنر و سينما و بويژه دست اندرکاران هاليوود ارتباط نزديک دارد و در فيلم هاي علمي – تخيلي مختلفي مانند "گزارش اقليت" به عنوان مشاور فيلم نامه فعاليت کرده است.

 شوارتز در کتاب "شگفتي هاي اجتناب ناپذير" نشان مي دهد که چگونه مي توان تغييرات شگفت انگيز و نيروهاي شکل دهنده به قرن بيست و يکم را بهتر فهميد، براي مواجهه با آنها برنامه ريزي، و نهايتا آنها را کنترل کرد. او در اين کتاب ضمن بررسي فشارهاي بزرگ ژئوپولتيک و ژئو اقتصادي در اروپا، خاورميانه و آسيا به موضوع رشد و تدام مناقشه ها و جنگ هاي مذهبي آينده مي پردازد. همچنين  پيشرفت هاي حيرت انگيز در حوزه پزشکي و درمان انسان ها، افزايش زياد طول عمر سالم، انقلاب در شرف وقوع در علم فيزيک، ماهيت واقعي پديده تغييرات آب و هوائي کره زمين، کمبود انرژي و شوک هاي قيمت، و پايان بازنشستگي در کشورهاي توسعه يافته از ديگر مواردي است که شواترز به آنها مي پردازد.

به نظر شوارتز سازمان ها در اغلب موارد ريسک ها و خطرات پيشروي خود را از زاويه ديدي مي سنجند که حاصل خود فريبي دسته جمعي است. تفکر تصميم سازان يک سازمان معمولا نتيجه ديدگاه پذيرفته شده اي نسبت به آينده است که  "آينده مرسوم" ناميده مي شود. آينده مرسوم ديدگاهي است که در اعضاي سازمان نسبت به مسير حوادث گذشته، حال و آينده به وجود آمده و به سادگي قابل تغيير نيست. برنامه ريزي بر پايه سناريوها روشي براي به چالش کشيدن آينده مرسوم از طريق ايجاد آينده هاي متعدد و بديل به صورت مشروح و با جزئيات کامل است. حتي اگر هيچکدام از سناريوهاي نوشته شده به واقعيت نپيوندند، اين نوع برنامه ريزي مشوق تمرکز استراتژيک بر ريسک هاي پيشروي سازمان در محيط متغير اقتصادي، سياسي، يا فنآورانه مختص خود است.

 برخي از  مهم ترين آثار منتشر شده پيتر شوارتز‌ عبارتند از:

  • شگفتي هاي اجتناب ناپذير

  • هنر دورنگري

  • عصر شکوفائي

  • هنگامي که شرکت هاي خوب کارهاي بد مي کنند

  • آينده چين

 

شگفتي هاي اجتناب ناپذير

براي مشاهده فيلم سخنراني شوارتز (به زبان انگليسي) درباره مطالب کتاب "شگفتي هاي اجتناب ناپذير" اينجا را کليک کنيد.

براي دانلود کردن متن کامل سخنراني به زبان فارسي اينجا را کليک کنيد ( 296 کليو بايت)

 

 
نویسنده:
مترجم :
منبع :
تاریخ :
مطالب مرتبط
 
 A.A.B/ تحليلي بر آينده نگاري علم و فناوري در حوزه فناوري اطلاعات و ارتباطات
 ايران خلاق: جهت‌گيري توسعه‌اي کشور در افق چشم‌انداز 20‌ساله
 آينده‌پژوهي عشق است و مکاشفه و اميد.چطور مي‌توان آينده‌پژوه شد؟
 A.A.B/ پامفا 1404: نخستين گام در مسير آينده نگاري ملي
 A.A.B/ آينده انديشي در حوزه علوم و فناوري هاي نوين
 
نظرات
 
نام : شهر :
   
 
عليرضا صابري مشهد
باسلام امکان دريافت فايل سخنراني و متن آن وجود ندارد.لزف بفرماييد مشکل رو مرتفع کنيد
 
 
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شرکت فرا ارتباط می باشد