دانش آی آر
راهي براي کاهش علائم سندرم پيش از قاعدگي
تعداد بازدید : 27

نتایج یک پژوهش نشان می‌دهد عصاره "بومادران" بر روی علائم سندرم پیش از قاعدگی و شدت درد اثر دارد و باعث کاهش علائم می‌شود.

به گزارش ایسنا، یکی از مسائل شایع که با عملکرد تولیدمثل زنان ارتباط دارد سندرم پیش از قاعدگی یا pms است.

سندرم پیش از قاعدگی مجموعه‌ای از علائم نامطلوب است که به طور مداوم در یک دوره‌ی قبل از قاعدگی ایجاد و بعد از قاعدگی ناپدید می‌شود. مطالعات زیادی بر روی تاثیر داروهای گیاهی بر روی علائم سندرم پیش از قاعدگی انجام شده است.

محققان در پژوهشی با عنوان 'بررسی تاثیر عصاره گیاه بومادران بر سندرم پیش از قاعدگی در دانشجویان دختر ساکن‌ در خوابگاه دانشگاه علوم پزشکی قزوین' این موضوع را بررسی کرده‌اند.

در این پژوهش آمده است:« سندرم پیش از قاعدگی با بروز علائم جسمانی و روانی متغیر و عودکننده‌ای همراه است که 7 الی 14 روز قبل از قاعدگی به وجود آمده و با شروع قاعدگی تخفیف می‌یابد. علائم این سندرم را به دو دسته علائم فیزیکی و روانی تقسیم می‌کنند.»

پژوهشگران می‌گویند:« از علائم فیزیکی این سندرم می‌توان به سردرد، نفخ، حساسیت سینه‌ها، درد مفاصل و عضلات ، خستگی، تشنگی، کمبود انرژی و تغییر در اشتها اشاره کرد. از علائم روانی pms مواردی مانند اضطراب، افسردگی، عصبانیت یا تحریک‌پذیری بدون دلیل، دوره‌های گریه، اشکال در تمرکز، پرخاشگری و تمایل به خودکشی را می‌توان نام برد.»
براساس آن چه در این مقاله آمده« این مطالعه به صورت کارآزمایی بالینی تصادفی دو سو کور بر روی دانشجویان مونث مجرد ساکن در خوابگاه دانشگاه علوم پزشکی قزوین در سال 1395 انجام شده است. کلیه دانشجویان چهار خوابگاه مجردی دخترانه شامل 900 نفر به عنوان جامعه پژوهش در نظر گرفته شدند با احتساب شیوع 40 درصدی سندرم پیش از قاعدگی حجم نمونه برای  هر یک از گروه‌های مداخله و شاهد تقریبا 167 نفر در نظر گرفته شد. نمونه‌ها به روش تخصیص تصادفی به یکی از دو گروه مداخله و شاهد تخصیص داده شدند.»

طبق این پژوهش «پس از شناسایی و ورود افراد مبتلا به pms با استفاده از فرم تشخیص موقت pms، آزمون افسردگی یک در اختیار آن‌ها قرار داده شد. در این پرسشنامه 21 سوال مطرح شده است‌. فرم ثبت روزانه علائم pms فرمی استاندارد شامل 19 علامت است و دارای استاندارد جهانی است. در این مطالعه برای بررسی شدت درد قاعدگی از معیار آنالوگ بینایی که شامل نواری 10 سانتی‌متری است، استفاده شده است.»

نویسندگان این مقاله می‌گویند:« طی 14 روز قبل از زمان شروع قاعدگی بعدی، برای گروه مداخله یک لیوان متوسط(200 سی‌سی) عصاره گیاه بومادران حاوی 300 میکروگرم ماده موثر ساخت شرکت گل داروی قزوین(سه بار در روز به مدت 7 روز آخر فاز لونتال) استفاده شد و برای گروه شاهد یک لیوان آب تهیه شده از آب و کمی شکر که روی درپوش آن یک قطره عصاره گیاه بومادران ریخته شده بود (تا از لحاظ بو شبیه باشند) مورد استفاده قرار گرفت.»

محققان در این مقاله می گویند:« نتایج مطالعه حاضر نشان داد که عصاره بومادران بر روی علائم سندرم پیش از قاعدگی اثر مثبت دارد و باعث کاهش این علائم می‌شود. همچنین نتایج این مطالعه نشان داد که عصاره بومادران بر روی میزان شدت درد سندرم قبل از قاعدگی اثرگذار است و باعث کاهش آن می‌شود.»

محققان این مقاله که در ضمیمه پاییز 1398 فصلنامه علمی پژوهشی گیاهان دارویی منتشر شده است، مهری کلهر از گروه بهداشت باروری دانشگاه علوم پزشکی قزوین، سمانه یوسف لو از گروه مامایی دانشگاه علوم پزشکی زنجان، بهروز کاوه ئی از گروه آمار سازمان سنجش آموزش کشور، فاطمه محمدی از گروه سالمندشناسی دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی قزوین و هما جوادی از گروه مامایی دانشگاه علوم پزشکی قزوین هستند.

انتهای پیام

تاریخ درج : 1399/01/30
منبع خبر : www.isna.ir
نام : شهر :