دانش آی آر
انويديا و معرفي نرم‌افزاري جديد براي گرفتن بنچمارک از کارت گرافيک
تعداد بازدید : 11

زمانی‌ که از بررسی عملکرد کارت گرافیک جدیدی صحبت می‌شود، ابزارهای دقیق ثبت فریم‌ریت می‌توانند بسیار کاربردی باشند. اکنون انویدیا با پی‌بردن به این نیاز مهم، اپلیکیشن جدیدی به‌نام frameview را بدین منظور معرفی کرده که یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های آن، رایگان‌بودنش است.

این ابزار جدید که به نسخه‌ای ارتقایافته از نرم‌افزار presentmon شباهت فراوانی دارد، امکان می‌دهد از عملکرد حداکثری پردازنده‌ی گرافیکی خود مطمئن شوید. یکی از قابلیت‌های برجسته‌ی این نرم‌افزار، امکان نظارت بر میزان برق مصرفی است؛ قابلیتی که ابزارهای مشابه همچون نرم‌افزار قدیمی و مطمئن fraps نیز از آن بی‌بهره هستند.

فریم ویوو / frameview

قابلیت‌های گنجانده‌شده در frameview از اپلیکیشن‌های دایرکت ایکس 9، 10، 11، 12، opengl ،vulkan و پلتفرم یونیورسال ویندوز (uwp) پشتیبانی می‌کنند. این ابزار ضمن جمع‌آوری اطلاعات، آن‌ها را در دو ستون مختلف به نمایش می‌گذارد: یک ستون مربوط به فریم‌ریت رندر شده و ستون دیگر مربوط به فریم‌ریت به‌ نمایش درآمده.

این نرم‌افزار می‌تواند داده‌ها را از تمامی api اصلی دریافت کند و درواقع، با تمامی بازی‌ها سازگار است. همچنین، frameview به‌گونه‌ای طراحی شده است که تا حد ممکن عملکردی سبک داشته باشد و هنگام بنچمارک گرفتن، کمترین تأثیر را روی عملکرد پردازنده‌ی گرافیکی بگذارد.

البته، frameview ضعف هم دارد و اگرچه با تمامی کارت‌های nvidia و amd سازگار است، ابزار نظارت بر مصرف برق آن در کارت‌های amd دقت کمتری دارد که باعث می‌شود برای کاربران آن چندان مفید نباشد. انویدیا درباره‌ی این مشکل در اطلاعیه‌ای اعلام کرده است:

رابط برنامه‌نویسی (api) مصرف برق پردازنده‌های گرافیکی amd به‌جای نمایش مقادیر واقعی، مقداری بین توان تراشه و توان بورد را نشان می‌دهد. بنابراین، باید با amd تماس بگیرید و از آن‌ بخواهید که اطلاعات صحیحی درباره‌ی api خود ارائه کنند.

البته، از آنجا که frameview فعلا در نسخه‌ی آزمایشی است، احتمال دارد این مشکل در آینده برطرف شود. شایان ذکر است هم‌اکنون می‌توانید این نرم‌افزار را به‌صورت رایگان از سایت انویدیا دریافت و نصب کنید.

تاریخ درج : 1398/04/20
منبع خبر : www.zoomit.ir
نام : شهر :