دانش آی آر

ماینینگ باکس کاشی سنتی

وانیل کوکی ربات فنآوری اطلاعات افرنگ

اليور زيپسه مديرعامل بي ام و شد

دمو هولولنز جديد مايکروسافت با قابليت ترجمه منتشر شد

استارتاپ آرمه خدمات دندان‌پزشکي را تسهيل مي‌کند

مشخصات فني مدل پايه پورشه تايکان اعلام شد

پيشنهاد تورهاي تابستاني پر طرفدار براي تفريح هاي خانوادگي از آژانس آويسا

اشکان قويدل، معاونت فني نوژن از حوزه‌ي فعاليت شرکت و چالش‌هاي پيش‌رو مي‌گويد

نام بخش توشيبا مموري به kioxia america تغيير مي‌کند

سرويس اشتراک آنلاين آب آشاميدني خريد ساده‌تري به ارمغان مي‌آورد

رئيس سازمان نظام صنفي رايانه‌اي الکامپ را آينه‌اي از صنف ict کشور مي‌داند

افزايش شمار مبتلايان به فلج اطفال در افغانستان و پاکستان

توليد پيکاپ مرسدس بنز کلاس ايکس متوقف مي‌شود

همکاري تنسنت و بي ام و در توسعه فناوري خودران

نمونه کمياب‌ مک لارن f1 حراج مي‌شود

داروخانه آنلاين چيست؟ (معرفي داروخانه آنلاين شيدر)

نگاهي عميق به پژو 508 مدل 2019

نشست الکامپ تاکز روز سوم نمايشگاه با حضور مدير تبليغات کافه بازار انجام شد

چگونه سفر هوايي ارزان تري داشته باشيم؟

کروم شناسايي حالت ناشناس مرورگر ازسوي وب‌سايت‌ها را غيرممکن مي‌کند

مقالات ايراني بيش از 74000 بار مورد استناد قرار گرفته‌اند/در داروسازي بيش از فرانسه مقاله داريم

تلاش براي افزايش ايمني و ساخت محافظ‌هاي چندمنظوره براي شيشه و پنجره در يک چالش نوآورانه
کشف دو گور کشتي وايکينگ‌ها در سوئد
تعداد بازدید : 5

مقام‌های کشور سوئد اعلام کردند که اولین گور کشتی وایکینگ‌ها پس از بیش از 50 سال، در این کشور کشف شده است. باستان‌شناسان در حفاری‌های خود در دهکده‌ی اوپسالای قدیم در 74 کیلومتری شمال استکهلم، در کمال شگفتی دو گور کشتی وایکینگ‌ها را به‌همراه بقایای انسانی کشف کردند.

تدفین به‌همراه کشتی یا گور کشتی، نوعی تدفین بود که در آن جسد فرد درگذشته به‌همراه اقلام و هدایایی مانند جواهرات یا سلاح‌ها و موارد دیگر درون کشتی قرار داده می‌شد و به همین صورت دفن می‌شد. این نوع تدفین به عصر آهن (حدود 550 تا 800 م) و عصر وایکینگ‌ها (800 تا 1050 م) بازمی‌گردد. در این دوره‌ها، اجساد مردگان معمولا سوزانده می‌شد؛ به همین دلیل، تصور می‌شود گور کشتی فقط مختص افراد مهم و شاخص بوده است. ازاین‌رو تا‌به‌حال، تنها 10 محل باستان‌شناسی دفن گور کشتی کشف شده‌اند که عمدتا در استان‌های اوپلاند و وستمانلاند قرار دارند.

یکی از دو کشتی کشف شده دست‌نخورده باقی مانده

باستان‌شناسان اعلام کرده‌اند که یکی از دو کشتی کشف‌شده دست‌نخورده باقی مانده است و در آن بقایای انسان و اسب و سگ به چشم می‌خورد.

تنها تعداد انگشت‌شماری از محل‌های تدفین یادشده در کشور سوئد کشف شده‌اند؛ با این حال، کشف محل‌های دفن وایکینگ‌ها در سایر نواحی اسکاندیناوی بیشتر شده است. سال گذشته بود که باستان‌شناسان نروژی بقایای کلبه‌ای چوبی و حداقل یک کشتی را در نزدیکی شهر هالدن در جنوب‌شرقی نروژ پیدا کردند و تنها چند ماه بعد، کشتی دیگری در سواحل آب‌ دره اسلو در هورتن کشف شد.

یکی از سخن‌گویان موزه‌ی تاریخ ملی سوئد این کشف را حیرت‌انگیز خواند. باستان‌شناسان اعلام کرده‌اند که یکی از دو گور کشتی کشف‌شده دست‌نخورده باقی مانده و در آن بقایای انسان و اسب و سگ به چشم می‌خورد. اقلام شخصی شامل شمشیر، نیزه، سپر و شانه نیز در قبر قرار داشتند. تصور می‌شود فردی که در گور بوده، احتمالا از موقعیت اجتماعی مناسبی برخوردار بوده است؛ چراکه تصور می‌شود چنین تدفین‌هایی به‌ندرت انجام می‌گرفته‌اند.

تا‌به‌حال، تنها حدود 10 محل باستان‌شناسی از این نوع کشف شده‌اند

آنتون سیلر، یکی از باستان‌شناسان حاضر در حفاری اخیر، این حفاری را منحصر‌به‌فرد خواند و افزود آخرین حفاری از این نوع گور در اوپسالای قدیم تقریبا به 50 سال قبل بازمی‌گردد. سیلر درادامه بر این موضوع صحه گذاشت که تدفن در کشتی به‌ندرت در عصر وایکینگ‌ها انجام می‌گرفته است. او گفت تصور بر این است که این افراد در جامعه افراد شاخص و مهمی بوده‌اند؛ چراکه گور کشتی‌ها به‌طور کلی بسیار نادر هستند.

باستان‌شناسان در کنار یکی از گور کشتی‌ها

باستان‌شناسان درکنار یکی از گور کشتی‌ها. تا‌به‌حال، تنها حدود 10 محل باستان‌شناسی دفن کشتی از این نوع کشف شده‌اند.

دست‌نخورده باقی‌ماندن و به‌خوبی حفظ‌شدن محتویات یکی از دو گور کشتی برای تیم باستان‌شناسی فوق‌العاده هیجان‌انگیز بوده است. درواقع، بدین ترتیب این اولین فرصتی خواهد بود که باستان‌شناسان می‌توانند با به‌کاربردن روش‌های علمی مدرن، سنت‌های تدفین وایکینگ‌ها را بررسی کنند. سیلر درادامه افزود او و همکارانش به‌زودی خواهند توانست از روش‌های علمی و مدرن استفاده کنند که نتایج و فرضیات و پاسخ‌های تازه‌ای در پی خواهد داشت.

با این حال، چنین یافته‌ای اتفاقی نبود که باستان‌شناسان در ابتدای پروژه انتظار آن را داشته باشند. اوپسالای قدیم از قرن سوم قبل از میلاد ازلحاظ مذهبی و اقتصادی و سیاسی اهمیت فراوانی داشته و ازلحاظ بقایای تاریخی نیز همواره غنی بوده است. حفاری‌های اخیر از پاییز سال 2018 شروع شدند. در این سلسله حفاری‌ها قرار بود سردابی متعلق به قرون وسطی کاوش شود.

با پیش‌روی حفاری‌ها، قسمت‌هایی از یکی از کشتی‌ها به‌تدریج در زیر یکی از ساختمان‌ها پدیدار شد. بدین ترتیب، هدف پروژه به‌سرعت تغییر کرد و باستان‌شناسان در ماه گذشته، تنها دو گور کشتی حفاری کردند. تصور می‌شود آسیب‌هایی که به کشتی دوم وارد شده، درحدود قرن شانزدهم و با ساخته‌شدن سردابه روی آن رخ داده است. مقام‌های سوئد اعلام کردند هنگامی‌که باستان‌شناسان تجزیه و تحلیل‌های خود را به پایان برسانند، بخش‌هایی از این کشف در موزه‌ی اوپسلای قدیم و موزه‌ی تاریخ سوئد در شهر استکهلم درمعرض دید عموم قرار خواهد گرفت.

تاریخ درج : 1398/04/20
منبع خبر : www.zoomit.ir
نام : شهر :