دانش آی آر

ماینینگ باکس کاشی سنتی

وانیل کوکی ربات فنآوری اطلاعات افرنگ

اليور زيپسه مديرعامل بي ام و شد

دمو هولولنز جديد مايکروسافت با قابليت ترجمه منتشر شد

استارتاپ آرمه خدمات دندان‌پزشکي را تسهيل مي‌کند

مشخصات فني مدل پايه پورشه تايکان اعلام شد

پيشنهاد تورهاي تابستاني پر طرفدار براي تفريح هاي خانوادگي از آژانس آويسا

اشکان قويدل، معاونت فني نوژن از حوزه‌ي فعاليت شرکت و چالش‌هاي پيش‌رو مي‌گويد

نام بخش توشيبا مموري به kioxia america تغيير مي‌کند

سرويس اشتراک آنلاين آب آشاميدني خريد ساده‌تري به ارمغان مي‌آورد

رئيس سازمان نظام صنفي رايانه‌اي الکامپ را آينه‌اي از صنف ict کشور مي‌داند

افزايش شمار مبتلايان به فلج اطفال در افغانستان و پاکستان

توليد پيکاپ مرسدس بنز کلاس ايکس متوقف مي‌شود

همکاري تنسنت و بي ام و در توسعه فناوري خودران

نمونه کمياب‌ مک لارن f1 حراج مي‌شود

داروخانه آنلاين چيست؟ (معرفي داروخانه آنلاين شيدر)

نگاهي عميق به پژو 508 مدل 2019

نشست الکامپ تاکز روز سوم نمايشگاه با حضور مدير تبليغات کافه بازار انجام شد

چگونه سفر هوايي ارزان تري داشته باشيم؟

کروم شناسايي حالت ناشناس مرورگر ازسوي وب‌سايت‌ها را غيرممکن مي‌کند

مقالات ايراني بيش از 74000 بار مورد استناد قرار گرفته‌اند/در داروسازي بيش از فرانسه مقاله داريم

تلاش براي افزايش ايمني و ساخت محافظ‌هاي چندمنظوره براي شيشه و پنجره در يک چالش نوآورانه
وقوع ماه گرفتگي در آسمان شامگاهي 25 تير/پوشيده شدن 68 درصد سطح ماه با سايه زمين
تعداد بازدید : 5

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران از وقوع ماه گرفتگی در شبانگاه 25 تیر ماه خبر داد و گفت: این ماه گرفتگی تا بامداد چهارشنبه، 26 تیر ماه ادامه دارد و در طی آن 67 درصد سطح ماه توسط سایه زمین پوشیده می‌شود.

مهندس مسعود عتیقی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: بعد از خورشید گرفت کامل 11 تیر ماه سال 1398 که متأسفانه در ایران قابل مشاهده نبود، ماه گرفتگی جزئی در شبانگاه 25 تیر ماه جاری رخ خواهد داد.

وی با بیان اینکه این پدیده نجومی تا بامداد روز چهارشنبه، 26 تیر ماه ادامه خواهد داشت، اظهار کرد: آخرین ماه گرفتگی جزئی قابل مشاهده در ایران دوشنبه 16 مرداد 1396 بوده است و گرفت جزئی بعدی روز شنبه 6 آبان 1402 خورشیدی به وقوع می‌پیوندد.

عتیقی با تاکید بر اینکه در هر دو ماه‌گرفتگی مقدار کمی از ماه درون سایه زمین قرار می‌گیرد، خاطر نشان کرد: این در حالی است که در گرفت شبانگاه 25 تیر به مراتب بحش بیشتری از ماه درون سایه زمین قرار می‌گیرد، به گونه‌ای که 67 درصد سطح ماه توسط سایه زمین پوشیده خواهد شد.

به گفته مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران، این گرفت شبانگاه 25 تیر متعلق به ساروس 139 و بیست و یکمین گرفت از 79 گرفت این ساروس است.

وی اضافه کرد: گرفت پیش رو (25 تیرماه) به صورت نیم‌سایه در ساعت 23 و 13 دقیقه و 51 ثانیه شبانگاه سه‌شنبه 25 تیر آغاز خواهد شد که البته برای چشم انسان امکان مشاهده آن وجود ندارد.

عتیقی با بیان اینکه در نجوم قدیم به این رویداد 'خسوف غیر مرئی' (خسوف غیر قابل مشاهده) می‌گفتند، اظهار کرد: گرفت جزئی در ساعت 31 دقیقه و 43 ثانیه بامداد چهارشنبه 26 تیر شروع خواهد شد و زمان اوج این ماه گرفتگی در ساعت 2 و 44 ثانیه بامداد 26 تیر خواهد بود.

وی یادآور شد: پایان گرفت جزئی ساعت 3 و 29 دقیقه و 39 ثانیه در تهران خواهد بود و ساعت 4 و 47 دقیقه و 38 ثانیه ماه از نیم‌سایه زمین خارج می‌شود.

عتیقی با بیان اینکه گرفت جزئی بامداد 26 تیر 1398، حدود 2 ساعت و 58 دقیقه به درازا می‌انجامد، تاکید کرد: این مدت زمان پس از پایان گرفت نیم‌سایه‌ای محاسبه شده است.

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران، آمریکای جنوبی و قاره‌های آسیا، اروپا، آفریقا و استرالیا را از جمله مناطقی دانست که رصدگران شانس مشاهده این ماه گرفتگی را خواهند داشت.

عتیقی یادآور شد: رصدگران در سراسر کشور می‌توانند با چشم غیرمسلح و بدون هیچ‌گونه خطری گرفت زیبای ماه را پس از نیم‌شب 25 تیر، در بامداد چهارشنبه 1398 مشاهده کنند.

وی ماه گرفتگی بعدی سال جاری را از نوع نیم‌سایه دانست و گفت: با وجود اینکه این رخداد در آسمان شبانگاهی است، ولی از آنجایی که چشم انسان برای مشاهده این نوع از گرفت ماه حساسیت کافی ندارد، امکان مشاهده این رویداد در ایران وجود ندارد.

انتهای پیام

تاریخ درج : 1398/04/20
منبع خبر : www.isna.ir
نام : شهر :