دانش آی آر

ماینینگ باکس کاشی سنتی

وانیل کوکی ربات فنآوری اطلاعات افرنگ

مجتمع آموزشی شایگان

استفاده از گامانايف آيکون براي درمان تومورهاي مغزي در بيمارستان آجي بادم

آيفون‌هاي سال 2020 با نمايشگر oled و پشتيباني از 5g معرفي مي‌شوند

فروش ميليوني آنر 20 در کمتر از 14 روز و آغاز عرضه آنر 20 پرو

تمام کتاب‌هايي که طرفداران سريال chernobyl بايد مطالعه کنند

پس از وقفه‌اي يک‌ماهه، لپ‌ تاپ‌ هواوي به فروشگاه‌هاي مايکروسافت بازگشت

اينستاگرام و آزمايش راه‌ آسان‌تر براي بازگرداندن صفحات هک‌شده

پتنت جديد هواوي و احتمال ساخت گوشي تاشدني با سه نمايشگر

پورشه 718 باکستر اسپايدر و کيمن gt4 مدل 2020 معرفي شدند

پيش‌بيني کاهش 30 ميليارد دلاري درآمد هواوي دراثر تحريم‌هاي آمريکا

مردان نيز به افسردگي پس از زايمان همسر دچار مي‌شوند

مزارع خورشيدي شناور؛ راهکاري براي توقف گرمايش زمين

کشف پاسخي تازه براي معماي راه راه بودن پوست گورخرها

توصيه سامسونگ براي اسکن ويروس روي تلويزيون‌هاي qled

نگاهي عميق به مدل‌هاي مختلف نسل اول فورد موستانگ

آيا طبيعت‌گردي واقعا روي سلامتي تاثير مثبت دارد؟

چگونه با وجود مشکلات بي‌پايان، شاد بمانيم؟

لکسوس gx مدل 2020 معرفي شد

گوشي‌هاي موبايل از خود در برابر سارقين مراقبت مي‌کنند!

تحصيل 600 دانشجوي خارجي در دانشگاه قم

ملاقات "تير" و "بهرام" در شامگاه امشب
بروز خرابي حين آزمايش موتور فضاپيماي کرو دراگون اسپيس ايکس
تعداد بازدید : 10

روز شنبه، نسخه‌ای آزمایشی از کرو دراگون، فضاپیمای مسافربری جدید اسپیس‌ایکس، در محل فرود در کیپ کاناورال فلوریدا حین آزمایش موتور خراب شد. به‌نقل از خبرگزاری فلوریدا تودی، این حادثه به انتشار حجم عظیمی از دود از تأسیسات اسپیس‌ایکس در ساحل فلوریدا منجر شد. فضانوردان ناسا قرار بود نخستین پروازشان به ایستگاه فضایی بین‌المللی (iss) را در تابستان امسال با این فضاپیما انجام دهند.

سخن‌گوی اسپیس‌ایکس در بیانیه‌ای گفت:

ابتدای شنبه، اسپیس‌ایکس در جایگاه آزمایشی‌مان در بخش فرود 1 در کیپ کاناورال فلوریدا، مجموعه‌ای از آزمایش‌های موتور را روی نسخه‌ای آزمایشی از کرو دراگون انجام داد. این آزمایش‌های اولیه با موفقیت به‌پایان رسیدند؛ اما آزمایش نهایی به اتفاقی غیرعادی در جایگاه آزمایش منجر شد.

واحد فضایی چهل‌وپنجم نیروی هوایی ایالات متحده‌ی آمریکا که بر پرتاب‌ها از کیپ کاناورال نظارت می‌کند، به فلوریدا تودی گفت حادثه‌ی یادشده اکنون مهار شده و به هیچ‌کس آسیبی نرسیده است.

از مدت‌ها پیش، اسپیس‌ایکس به‌عنوان بخشی از برنامه‌ی خدمه‌ی تجاری ناسا مشغول آزمایش کرو دراگون بوده تا آن را برای ارسال فضانوردان سازمان فضایی به ایستگاه فضایی بین‌المللی آماده کند. در اسفند1397، اسپیس‌ایکس نخستین‌بار کپسول کرو دراگون را با موفقیت سوار بر راکت فالکون 9 خود پرتاب کرد و آن را در پروازی آزمایشی به iss فرستاد. در این مأموریت بدون سرنشین، کپسول فضایی کمتر از یک هفته به ایستگاه فضایی متصل ماند و سپس، با به‌کارگیری مجموعه‌ای از چترهای نجات با موفقیت در اقیانوس اطلس فرود آمد. این پرواز آزمایشی نشان داد کرو دراگون از توانایی لازم برای انجام تمام وظایف اصلی موردنیاز برخوردار است. با موفقیت این مأموریت، گامی مهم در مسیر ارسال افراد به فضا ازطریق کپسول اسپیس‌ایکس برداشته شد.

از آن زمان تاکنون، اسپیس‌ایکس در‌حال‌آمادگی برای برداشتن گام بزرگ بعدی، یعنی آزمایش سامانه‌ی فرار اضطراری کرو دراگون بوده است. این کپسول به 8 موتور کوچک به‌نام سوپردریکو (superdraco) مجهز است که می‌توانند در حین پرتاب روشن شوند تا اگر راکت پرتابگر پس از پرتاب دچار خرابی شود، کرو دراگون را از آن جدا کنند. اسپیس‌ایکس قصد داشت در ژوئن (خرداد یا تیر)، با پروازی سامانه‌ی یادشده را آزمایش کند و در آن، موتورهای روی کپسول را چند دقیقه پس از برخاستن از زمین روشن کند. به‌نقل از منابع آشنا با اسپیس‌ایکس، این شرکت درصدد آن بود که از همان کپسول کرو دراگونی استفاده کند که در اسفند پرواز کرد و دیروز نیز آزمایش شد. در حادثه‌ی اخیر، اسپیس‌ایکس مشغول آزمایش موتورهای سوپردریکو بود؛ بااین‌حال، این شرکت به‌طورمشخص اعلام نکرد دلیل خرابی چه بود.

crew dragon / کرو دراگون

کپسول کرو دراگون پس از اتمام نخستین پرواز آزمایشی در اسفند در اقیانوس اطلس فرود آمد

اسپیس‌ایکس می‌گوید به‌کمک ناسا درحال‌بررسی مشکل پیش‌ آمده است. این شرکت در بیانیه‌ی خود گفت:

اطمینان از اینکه سامانه‌های ما به استانداردهای دقیق ایمنی دست پیدا می‌کنند و حوادث نامعمول، نظیر رخداد اخیر، پیش از پرواز شناسایی شوند، دلایل اصلی انجام آزمایش‌ها به‌شمار می‌روند. تیم‌های ما مشغول تحقیق و همکاری نزدیک با ناسا هستند.

جیم برایدنستاین، مدیر ناسا، نیز در توییتر تأیید کرد که این سازمان در‌حال‌بررسی حادثه است. همان‌طورکه اسپیس‌ایکس دلیل حادثه‌ی اخیر را بررسی می‌کند، احتمال دارد زمان‌بندی انجام پروازها را نیز تغییر دهد. در‌همین‌حال، بوئینگ، دومین شریک خدمه‌ی تجاری ناسا، قصد دارد فضاپیمای مسافربری‌اش به‌نام سی‌اس‌تی 100 استارلاینر را نخستین‌بار در اوت2019 بدون سرنشین پرتاب کند. کپسول بوئینگ احتمالا نخستین پرواز سرنشین‌دارش را در حوالی تاریخی نامعلوم پیش از پایان سال جاری میلادی انجام خواهد داد. پیش از رویداد اخیر، اسپیس‌ایکس قرار بود نخستین پرواز سرنشین‌دار فضاپیمای مسافربری را از خاک آمریکا پرتاب کند؛ اما به‌نظر می‌رسد زمان‌بندی دو شرکت اکنون بیشتر به یکدیگر نزدیک شده است.

تاریخ درج : 1398/02/02
منبع خبر : www.zoomit.ir
نام : شهر :