دانش آی آر

ماینینگ باکس کاشی سنتی

وانیل کوکی ربات فنآوری اطلاعات افرنگ

با رزومه علمي در کلاس دانشگاه حضور مي‌يافتم!

پرچم‌داران جديد گوگل 23 مهر معرفي مي‌شوند

اعلام آمادگي وزارت جهاد کشاورزي براي حمايت از فناوري‌هاي نوين کشاورزي/کنترل رنجره نخلستان‌ها

سلول خورشيدي براي نور محيط‌هاي داخلي ساخته شد

ضرورت ورود دانش هيدرولوژي به تصميم‌گيري‌هاي حوزه آب

راه‌اندازي 10 اداره کل بازرسي و رسيدگي به شکايات دانشگاه آزاد در سراسر کشور

تجاري‌سازي نانوذرات اکسيدروي شرکت ايراني در ترکيه

ويرايش چهارم پيوست 6 آيين‌نامه طراحي ساختمان‌ها در برابر زلزله رونمايي شد

موفقيت در کمک به سيل‌زدگان/مدل‌سازي زلزله‌هاي بزرگ و شناسايي شکارچيان غيرمجاز با کمک پهپادها

"سمندر چيني" بزرگترين دوزيست جهان معرفي شد

ابهامات و سؤالات پيرامون يک تخلف دانشگاهي

برگزاري اختتاميه ششمين دوره المپياد هندسه ايران در دانشگاه اميرکبير/بررسي مشکلات آموزش رياضي

تشکيل ابر بر فراز اقيانوس آرام

واي فاي 6 به‌طور رسمي عرضه شد

تصاوير جديدي از هواوي واچ gt 2 پيش‌از معرفي فاش شد

مسيريابي مبتني بر حمل و نقل عمومي به سرويس نقشه بلد اضافه شد

تشخيص نارسايي قلبي به کمک سيستم هوش مصنوعي

نسخه‌ لپ‌تاپ rtx 2060 عملکردي پايين‌تر از انتظار دارد

آذري جهرمي: فرآيندها و قواعد مجوزدهي و نظارت بر تاکسي‌هاي آنلاين، کاملا بي‌طرفانه باشد

آزمايش جديد تشخيص سرطان پروستات نيازي به نمونه‌برداري ندارد
بروز خرابي حين آزمايش موتور فضاپيماي کرو دراگون اسپيس ايکس
تعداد بازدید : 11

روز شنبه، نسخه‌ای آزمایشی از کرو دراگون، فضاپیمای مسافربری جدید اسپیس‌ایکس، در محل فرود در کیپ کاناورال فلوریدا حین آزمایش موتور خراب شد. به‌نقل از خبرگزاری فلوریدا تودی، این حادثه به انتشار حجم عظیمی از دود از تأسیسات اسپیس‌ایکس در ساحل فلوریدا منجر شد. فضانوردان ناسا قرار بود نخستین پروازشان به ایستگاه فضایی بین‌المللی (iss) را در تابستان امسال با این فضاپیما انجام دهند.

سخن‌گوی اسپیس‌ایکس در بیانیه‌ای گفت:

ابتدای شنبه، اسپیس‌ایکس در جایگاه آزمایشی‌مان در بخش فرود 1 در کیپ کاناورال فلوریدا، مجموعه‌ای از آزمایش‌های موتور را روی نسخه‌ای آزمایشی از کرو دراگون انجام داد. این آزمایش‌های اولیه با موفقیت به‌پایان رسیدند؛ اما آزمایش نهایی به اتفاقی غیرعادی در جایگاه آزمایش منجر شد.

واحد فضایی چهل‌وپنجم نیروی هوایی ایالات متحده‌ی آمریکا که بر پرتاب‌ها از کیپ کاناورال نظارت می‌کند، به فلوریدا تودی گفت حادثه‌ی یادشده اکنون مهار شده و به هیچ‌کس آسیبی نرسیده است.

از مدت‌ها پیش، اسپیس‌ایکس به‌عنوان بخشی از برنامه‌ی خدمه‌ی تجاری ناسا مشغول آزمایش کرو دراگون بوده تا آن را برای ارسال فضانوردان سازمان فضایی به ایستگاه فضایی بین‌المللی آماده کند. در اسفند1397، اسپیس‌ایکس نخستین‌بار کپسول کرو دراگون را با موفقیت سوار بر راکت فالکون 9 خود پرتاب کرد و آن را در پروازی آزمایشی به iss فرستاد. در این مأموریت بدون سرنشین، کپسول فضایی کمتر از یک هفته به ایستگاه فضایی متصل ماند و سپس، با به‌کارگیری مجموعه‌ای از چترهای نجات با موفقیت در اقیانوس اطلس فرود آمد. این پرواز آزمایشی نشان داد کرو دراگون از توانایی لازم برای انجام تمام وظایف اصلی موردنیاز برخوردار است. با موفقیت این مأموریت، گامی مهم در مسیر ارسال افراد به فضا ازطریق کپسول اسپیس‌ایکس برداشته شد.

از آن زمان تاکنون، اسپیس‌ایکس در‌حال‌آمادگی برای برداشتن گام بزرگ بعدی، یعنی آزمایش سامانه‌ی فرار اضطراری کرو دراگون بوده است. این کپسول به 8 موتور کوچک به‌نام سوپردریکو (superdraco) مجهز است که می‌توانند در حین پرتاب روشن شوند تا اگر راکت پرتابگر پس از پرتاب دچار خرابی شود، کرو دراگون را از آن جدا کنند. اسپیس‌ایکس قصد داشت در ژوئن (خرداد یا تیر)، با پروازی سامانه‌ی یادشده را آزمایش کند و در آن، موتورهای روی کپسول را چند دقیقه پس از برخاستن از زمین روشن کند. به‌نقل از منابع آشنا با اسپیس‌ایکس، این شرکت درصدد آن بود که از همان کپسول کرو دراگونی استفاده کند که در اسفند پرواز کرد و دیروز نیز آزمایش شد. در حادثه‌ی اخیر، اسپیس‌ایکس مشغول آزمایش موتورهای سوپردریکو بود؛ بااین‌حال، این شرکت به‌طورمشخص اعلام نکرد دلیل خرابی چه بود.

crew dragon / کرو دراگون

کپسول کرو دراگون پس از اتمام نخستین پرواز آزمایشی در اسفند در اقیانوس اطلس فرود آمد

اسپیس‌ایکس می‌گوید به‌کمک ناسا درحال‌بررسی مشکل پیش‌ آمده است. این شرکت در بیانیه‌ی خود گفت:

اطمینان از اینکه سامانه‌های ما به استانداردهای دقیق ایمنی دست پیدا می‌کنند و حوادث نامعمول، نظیر رخداد اخیر، پیش از پرواز شناسایی شوند، دلایل اصلی انجام آزمایش‌ها به‌شمار می‌روند. تیم‌های ما مشغول تحقیق و همکاری نزدیک با ناسا هستند.

جیم برایدنستاین، مدیر ناسا، نیز در توییتر تأیید کرد که این سازمان در‌حال‌بررسی حادثه است. همان‌طورکه اسپیس‌ایکس دلیل حادثه‌ی اخیر را بررسی می‌کند، احتمال دارد زمان‌بندی انجام پروازها را نیز تغییر دهد. در‌همین‌حال، بوئینگ، دومین شریک خدمه‌ی تجاری ناسا، قصد دارد فضاپیمای مسافربری‌اش به‌نام سی‌اس‌تی 100 استارلاینر را نخستین‌بار در اوت2019 بدون سرنشین پرتاب کند. کپسول بوئینگ احتمالا نخستین پرواز سرنشین‌دارش را در حوالی تاریخی نامعلوم پیش از پایان سال جاری میلادی انجام خواهد داد. پیش از رویداد اخیر، اسپیس‌ایکس قرار بود نخستین پرواز سرنشین‌دار فضاپیمای مسافربری را از خاک آمریکا پرتاب کند؛ اما به‌نظر می‌رسد زمان‌بندی دو شرکت اکنون بیشتر به یکدیگر نزدیک شده است.

تاریخ درج : 1398/02/02
منبع خبر : www.zoomit.ir
نام : شهر :