دانش آی آر

ماینینگ باکس کاشی سنتی

وانیل کوکی ربات فنآوری اطلاعات افرنگ

مجتمع آموزشی شایگان

چرا گوشي‌هاي جديد دو يا چند دوربين دارند؟

تعيين خط مسابقه 24 ساعته لمان 2019؛ تويوتا در مقام‌هاي اول و دوم

طراحي مربع‌شکل دوربين آيفون 11 تأييد شد

آذري جهرمي: اندرويد سفارشي شده در راه است

مزاياي استخدام وکيل مهاجرت به استراليا از نگاه پاسارگاد مايگريشن

دومين دوره رويداد انقلاب بلاک چين برگزار مي‌شود

ساخت قوي‌ترين آهنرباي جهان

ژئوکدينگ، قابليتي براي يافتن مقصد با وارد کردن آدرس در سرويس نقشه و مسيرياب بلد

دوچرخه برقي erockit معرفي شد

گزارش زوميت از هشتمين دوره کار با موبايل (galaxy workshop) سامسونگ

دانشمندان معماي سخت شدن سرخرگ‌ها را حل کردند

آموزش استفاده از windows sandbox در آپديت ماه مه ويندوز 10

قلم نوري هويون در سامان کام

جزئياتي تازه از نمايشگر بزرگ شاسي بلند برقي بايتون منتشر شد

تخصيص پوياي منابع، مسئله‌‌‌اي رياضي که جهان را در بن‌‌بست گرفتار کرده است

گوشي‌هاي هواوي براي ساعاتي لوگوي تبليغاتي روي صفحه‌‌ قفل نمايش دادند

"ميگرن" شايع‌ترين علت سردرد در کودکان/آمار صرع در کودکان

حضور 7 استارتاپ نانويي در سومين دوره پيش شتاب‌دهي استارت‌تاپ‌هاي فناوري‌هاي همگرا

همکاري اوبر و ولوو براي ساخت خودروهاي تمام خودران

مديريت دانش از مهمترين دستاوردهاي هيأت ويژه است/گزارش ملي سيلابها پايان‌دهنده حواشي‌ها خواهدبود
چوب شفاف، ماده ساختماني جديد سازگار با محيط زيست
تعداد بازدید : 8

در عصر تولید شیشه و فولاد، شاید مصالحی نظیر چوب قدیمی به‌نظر برسد؛ هرچند اکنون پژوهشگران می‌گویند که با ایجاد تغییراتی در چوب موفق به ساخت ماده‌ای شده‌اند که نه‌تنها محکم است، بلکه به‌خاطر شفافیتی که دارد، می‌تواند گرما را ذخیره و منتشر کند.

این پژوهشگران معتقدند می‌توان از این چوب برای ساخت خانه‌هایی با بهره‌وری انرژی استفاده کرد و امیدوارند با تولید یک مدل زیست‌تخریب‌پذیر، مزایای سازگاری با محیط زیست آن را افزایش دهند تا بتواند جایگزینی برای پلاستیک، شیشه و حتی سیمان شود. سلین مونتناری از مؤسسه‌ی سلطنتی فناوری سلطنتی kth در استکهلم می‌گوید:

ما ماده‌ای چندمنظوره آماده کرده‌ایم که می‌تواند ضمن عبور نور، گرما را نیز ذخیره کند.

پژوهشگران برای تولید این ماده، از چوب بالسا استفاده و لیگنین آن را جدا کردند. لیگنین ماده‌ای است که در سلول‌های بیرونی مواد طبیعی قرار دارد و مقاومت آن‌ها را افزایش می‌دهد. سپس آکریلیک که ماده‌ای زیست‌تخریب‌پذیر و ضدآب است را وارد بافت‌های باقی‌مانده کردند تا منافذ کوچک به‌جامانده از جداسازی لیگنین و همین‌طور آوندهای توخالی که آب را درون این درخت حمل می‌کنند، پر کند. سلین مونتناری می‌گوید:

با این روش نه‌تنها ساختار و استحکام چوب را حفظ کردیم، بلکه خواص نوری آن را افزایش دادیم. نتیجه‌ی کار تولید ماده‌ای از چوب است که ظاهری مثل آب یخ‌زده دارد.

در آخرین مدل تولید این نوع چوب، آکریلیک را با ماده‌ی دیگری به‌نام پلی‌اتیلن گلیکول ترکیب می‌کردند که به‌خوبی در چوب نفوذ می‌کرد. یکی از مزایای پلی‌اتیلن گلیکول این است که در اثر گرما،‌ انرژی را جذب می‌کند و ذوب می‌شود؛ اما با پایین آمدن دما سخت می‌شود و انرژی تولید می‌کند. این پژوهشگران می‌گویند:

این مزیت پلی‌اتیلن گلیکول بدان معنا است که ماده‌ی تولیدشده از چوب که هنگام گرم‌شدن از حالت نیمه‌شفاف به حالت شفاف درمی‌آید را می‌توان برای ساخت سازه‌هایی با بهره‌وری بیشتر انرژی استفاده کرد تا انرژی‌ای که در طول روز از نور خورشید جذب می‌کند،‌ هنگام شب در فضای داخلی منتشر کند. اگر 100 گرم از این چوب شفاف که دارای پلی‌اتیلن گلیکول است را استفاده کنید، می‌تواند 8000 ژول گرما را جذب کند که معادل گرمایی است که لامپ یک واتی در عرض دو ساعت تولید می‌کند.

سلین مونتناری اضافه می‌کند که انواع مختلف پلی‌اتیلن گلیکول در دماهای متفاوتی ذوب می‌شوند و درنتیجه پژوهشگران می‌توانند ویژگی‌های چوب شفاف را مطابق با کاربرد آن تغییر دهند. مصالح حاوی موادی که بتواند گرما را ذخیره و منتشر کند، ایده‌ی جدیدی در صنعت ساختمان‌سازی نیست، به‌خصوص که انواع مختلف آن شکل جدیدی از عایق‌بندی را برای کاهش مصرف انرژی معرفی می‌کنند؛ اما تیم پژوهشی مذکور می‌گوید که رویکردشان متفاوت است، زیرا از مواد طبیعی استفاده می‌کنند و درنتیجه نیاز به مواد با پایه‌ی نفتی و متعاقب آن انتشار دی‌اکسید کربن کاهش می‌یابد.

بااین‌حال مونتناری معتقد است همچنان باید کارهای زیادی انجام شود، ازجمله جایگزین‌ کردن آکریلیک با ماده‌ای زیست‌تخریب‌پذیر، افزایش تولید این مصالح و تهیه‌ی مدل‌های کامپیوتری سازه‌هایی با چوب شفاف و شیشه به‌منظور مقایسه‌ی آن‌ها. مارک میودوینک، استاد مواد و جامعه از کالج دانشگاهی لندن که در این پژوهش حضور نداشته است، ‌نسبت به مهندسی این ماده برای تبدیل آن‌ به زیست‌تخریب‌پذیر هشدار می‌دهد و می‌گوید:

ما به مصالح ساختمانی‌ای نیاز داریم که مخزن کربن بوده و امکان بازیافت و استفاده‌ی مجدد از آن‌ها میسر باشد، نه اینکه زیست‌تخریب‌پذیر باشند. البته این احتمال وجود دارد که بتوان این نوع جدید چوب شفاف را از سازه‌ها جدا و در پروژه‌های جدید مجدداً مورد استفاده قرار داد.

تاریخ درج : 1398/01/26
منبع خبر : www.zoomit.ir
نام : شهر :