دانش آی آر

ماینینگ باکس کاشی سنتی

وانیل کوکی ربات فنآوری اطلاعات افرنگ

مجتمع آموزشی شایگان

چرا گوشي‌هاي جديد دو يا چند دوربين دارند؟

تعيين خط مسابقه 24 ساعته لمان 2019؛ تويوتا در مقام‌هاي اول و دوم

طراحي مربع‌شکل دوربين آيفون 11 تأييد شد

آذري جهرمي: اندرويد سفارشي شده در راه است

مزاياي استخدام وکيل مهاجرت به استراليا از نگاه پاسارگاد مايگريشن

دومين دوره رويداد انقلاب بلاک چين برگزار مي‌شود

ساخت قوي‌ترين آهنرباي جهان

ژئوکدينگ، قابليتي براي يافتن مقصد با وارد کردن آدرس در سرويس نقشه و مسيرياب بلد

دوچرخه برقي erockit معرفي شد

گزارش زوميت از هشتمين دوره کار با موبايل (galaxy workshop) سامسونگ

دانشمندان معماي سخت شدن سرخرگ‌ها را حل کردند

آموزش استفاده از windows sandbox در آپديت ماه مه ويندوز 10

قلم نوري هويون در سامان کام

جزئياتي تازه از نمايشگر بزرگ شاسي بلند برقي بايتون منتشر شد

تخصيص پوياي منابع، مسئله‌‌‌اي رياضي که جهان را در بن‌‌بست گرفتار کرده است

گوشي‌هاي هواوي براي ساعاتي لوگوي تبليغاتي روي صفحه‌‌ قفل نمايش دادند

"ميگرن" شايع‌ترين علت سردرد در کودکان/آمار صرع در کودکان

حضور 7 استارتاپ نانويي در سومين دوره پيش شتاب‌دهي استارت‌تاپ‌هاي فناوري‌هاي همگرا

همکاري اوبر و ولوو براي ساخت خودروهاي تمام خودران

مديريت دانش از مهمترين دستاوردهاي هيأت ويژه است/گزارش ملي سيلابها پايان‌دهنده حواشي‌ها خواهدبود
"مينه‌سوتا"؛ ششمين دانشگاه پرجمعيت آمريکا
تعداد بازدید : 15

عضو شورای علمی مرکز آموزش نجوم ادیب اصفهان گفت: در نخستین روزهای آغازین سال نو هجری خورشیدی می‌توان سیارات منظومه شمسی را به صورت اجسام درخشان و زیبا در آسمان رصد کرد، ضمن اینکه مقارنه‌های بسیاری نیز در این شب‌ها قابل مشاهده است.

عمران مرادی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، درباره مهمترین رویدادهای نجومی نخستین ماه سال 1398 هجری خورشیدی، اظهار کرد: لحظه سال تحویل مصادف با قرار گرفتن خورشید در نقطه اعتدال بهاری و آغاز سال نو هجری خورشیدی است. این رویداد در ساعت 1:28 بامداد پنج شنبه رخ داد.

وی رویدادهای اصلی نجومی این ماه را چندین مقارنه زیبا عنوان کرد و گفت: مقارنه در ستاره‌شناسی به هم‌راستا قرار گرفتن دو یا چند جرم سماوی با یکدیگر از منظر زمین را می‌گویند، به گونه‌ای که در آسمان در کنار هم دیده شوند.

این پژوهشگر نجوم ادامه داد: نخستین مقارنه مربوط به 'ماه' و 'مشتری' در ساعت 6:38 سحرگاه هفتم فروردین رخ می‌دهد. در این رویداد دو جرم با فاصله 1.2 درجه از یکدیگر قرار می‌گیرند و فرصت خوبی است که علاقه‌مندان به مشاهده اجرام آسمانی بتوانند سیاره مشتری را با چشم ببینند.

مرادی توضیح داد: سیاره مشتری بزرگترین سیاره منظومه شمسی است که در فاصله بسیار زیادی از زمین قرار گرفته است، اما به دلیل بزرگی و انعکاس بالای نور خورشید همواره جز اجرام درخشان در آسمان شب است.

وی افزود: جمعه نهم فروردین در ساعت 6:35،' ماه' و 'زحل' با 1.5 درجه فاصله از یکدیگر در راستای هم قرار می‌گیرند و مقارنه دیگری رخ می‌دهد. زُحَل یا کیوان، پس از مشتری، دومین سیاره بزرگ منظومه شمسی و ششمین سیاره نزدیک به خورشید است. زیبایی آسمان زحل به خاطر نوارهای روشن حلقه‌های اطراف آن و نیز به خاطر قمرهای زیادش است.

عضو شورای علمی مرکز آموزش نجوم ادیب اصفهان رصد یک مقارنه زیباری دیگر را از جمله رویدادهای نجومی این ماه اعلام کرد و گفت: یکشنبه یازدهم فروردین مقارنه سیاره 'مریخ' با 'خوشه پروین' با حدود 3.3 درجه فاصله از یکدیگر در ساعت 20:11 قابل رؤیت است.

مرادی ادامه داد: خوشه پروین نام خوشه‌ای باز در صورت فلکی گاو است که به «هفت خواهران» نیز مشهور است. رصد این خوشه ستاره‌ای در آسمان دشوار نیست. به دلیل اینکه از چند ستاره تشکیل شده و همچون یک خوشه انگور یا علامت سوال در آسمان قابل مشاهده است.

وی با بیان اینکه سیاره مریخ یک جرم درخشان و قرمز رنگ در آسمان است، اظهار کرد: قرمز بودن این سیاره به دلیل رنگ خاک آن است که از آهن تشکیل شده و در اثر طوفان شدید در سطح این سیاره لایه‌های خاک در طبقات فوقانی جو قرار می‌گیرد و این سیاره قرمز مشاده می‌شود.

این پژوهشگر نجوم گفت: سه شنبه 13 فرودین نیز شاهد مقارنه 'ماه' و 'زهره' در ساعت 6:29 سحرگاه خواهیم بود.

وی با تاکید بر اینکه پیدا کردن سیاره زهره در آسمان بسیار راحت است، تصریح کرد: زهره یا ناهید بعد از خورشید و ماه پور نورترین جرم آسمان است. این سیاره به دلیل داشتن ابرهای غلیظ در اطراف آن نور خورشید را به خوبی منعکس می‌کند و بسیار پرنور مشاهده می‌شود.

عضو شورای علمی مرکز آموزش نجوم ادیب اصفهان مقارنه 'عطارد' و 'نپتون' را یک رویداد تخصصی نجومی معرفی کرد و افزود: این رویداد در روز 14 فروردین با 0.4 درجه فاصله از یکدیگر در ساعت 6:20 سحرگاه با چشم مسلح قابل رؤیت است. عطارد نزدیک‌ترین و نپتون دورترین سیاره در منظومه خورشیدی هستند.

مرادی ادامه داد: سیاره عطارد را همواره در حوالی خورشید می‌توان دید. این سیاره ارتفاع زیادی در آسمان نمی‌گیرد و برای رصد آن باید بعد از غروب در سمت غرب یا قبل از طلوع در شرق در افق شرق به دنبال آن باشیم.

وی خاطرنشان کرد :15 فرودین هلال آخر ماه رجب 1440 هجری قمری با چشم مسلح قابل رصد است. هلال آخر ماه قبل از طلوع خورشید در مرکز و جنوب ایران در ساعت 6:49 سحرگاه در افق شرق پیش از طلوع قابل مشاهده است.

این عضو شورای علمی مرکز آموزش نجوم ادیب اصفهان در پایان افزود: در بیستم فروردین 'ماه نیز 'مریخ' و ستاره 'دبران' در ساعت 19:54 در یک راستا قرار می‌گیرند. 21 فروردین نیز مقارنه 'زهره' و 'نپتون' در 5:35 سحرگاه قابل رصد است.


انتهای پیام

تاریخ درج : 1398/01/08
منبع خبر : www.isna.ir
نام : شهر :