دانش آی آر
مايکروسافت ويندوز ويستا را کنار گذاشت
تعداد بازدید : 241

شرکت نرم‌افزاري مايکروسافت اعلام کرد سيستم عامل ويندوز ويستا را کنار گذاشته و ديگر آن را پشتيباني نخواهد کرد.

شرکت مايکروسافت 11 آوريل 2017، سيستم عامل ويندوز ويستا را از فهرست محصولات تحت پشتيباني خود خارج کرد و اعلام کرد از اين پس براي اين سيستم‌عامل بسته‌هاي نرم‌افزاري امنيتي و حمايتي منتشر نخواهد شد.

ويندوز ويستا، پنج سال پس از انتشار ويندوز اکس‌پي، منتشر شد. از اين نسخه پس از سيستم‌عامل ويندوز در 22 ژوئن 2005 رونمايي شد و توسعه آن در 8 نوامبر 2006 به پايان رسيد. شرکت مايکروسافت، ويندوز ويستا را در 30 ژانويه 2007 براي دانلود و فروش در وبگاه اينترنتي خود عرضه کرد.

از مهم‌ترين موضوعاتي که شرکت مايکروسافت را به انتشار ويندوز ويستا واداشت، موضوع امنيت بود. پيش از آن بارها رايانه‌هايي که از ويندوز اکس‌پي و نسخه‌هاي قديمي‌تر ويندوز استفاده مي‌کردند، از طريق بدافزارها دچار آسيب شده بودند. مايکروسافت مجموعه‌اي از امکانات امنيتي جديد، که مجموعا trustworthy computing ناميده مي‌شدند در اين نسخه از ويندوز به کار برد و مشکلات امنيتي پيشين را به شکل بسيار مناسبي برطرف کرد.

با اين حال کنار گذاشته شدن امکاناتي مانند windows messenger، سرويس network messenger، hyperterminal، msn explorer، active desktop که در نسخه‌هاي قبلي ويندوز وجود داشتند و همچنين جايگزيني netmeeting با windows meeting space از موضوعاتي بود که انتقادات بسيار جدي براي ويندوز ويستا به همراه داشت.

مايکروسافت اندکي پس از دو سال از انتشار ويستا، نسخه جديد سيستم عامل خود را به نام ويندوز 7 منتشر کرد. ويستا ششمين و ويندوز 7 هفتمين نسخه از سيستم‌عامل ويندوز بودند.

تاریخ درج : 1396/01/24
منبع خبر : farsi.alarabiya.net
نام : شهر :