دانش آی آر
ابداع باتريي که حرارت بدن را به برق تبديل مي کند
تعداد بازدید : 138
به گزارش روز يکشنبه گروه علمي ايرنا از روزنامه ديلي ميل، ابداع اين باتري مي تواند به اين معني باشد که فناوري هاي پوشيدني مانند ساعت هاي هوشمند و مانيتورهاي تناسب اندام مي توانند با گنجاندن اين ژل در مچ بندهاي خود، درحاليکه بر روي مچ قرار دارند شارژ شوند.
محققان دانشگاه علم و فناوري هوژانگ در چين که اين باتري را ابداع کرده اند ، مي گويند: اين فناوري مي تواند در آينده به عنوان يک ژنراتور که از حرارت بدن براي روشن کردن وسايل الکترونيکي کاربردي استفاده مي کند، کاربرد داشته باشد.
نحوه کار اين فناوري به اين صورت است که دو جفت مختلف از صفحات فلزي مبتني بر آهن بر روي يک ژل پلاستيک مانند که جريان الکتريسته را هدايت مي کند، قرار مي گيرند. سپس اين ژل پلاستيک مانند که مي تواند مانند يک برچسب بر روي پوست قرار گيرد، سلول هاي الکتريکي کوچکي توليد مي کند که در يک الگوي شطرنجي به يکديگر مرتبط مي شوند .
از آنجاييکه دماي بدن اغلب ده ها درجه گرم تر از محيط اطراف است، اين برچسب مي توانند يک ولتاژ توليد کند.
محققان موفق شدند که با نمونه اوليه اين برچسب يک ولت انرژي الکتريسته توليد کنند ؛ اين در حالي است که باتري يک تلفن همراه آيفون براي شارژ به پنج ولت انرژي الکتريسته نياز دارد.
اما محققان در مقاله اي در مورد اين باتري در مجله angewandte chemie نوشته اند که امکان تقويت اين باتري در آينده وجود دارد.
علمي**2038**1569
مترجم: درنا محمديان ** انتشار: علي حبيبي 
براي اطلاع از اخبار متنوع علمي و فناوري، با کانال علمي ايرنا در تلگرام همراه شويد: irnaelm@ 
https://telegram.me
تاریخ درج : 1396/01/14
منبع خبر : irna.ir
نام : شهر :