comicsgenerator.com
ماینینگ باکس
ای پزشک
کاشی سنتی
سامانه جمع آوری خودکار تجهیزات IT
وانیل کوکی
خاتون رنگی
ربات فنآوری اطلاعات افرنگ
تمام اخبار خبرگزاریهای معتبر کشور در یک سایت مشترک شوید.سیاسی ، فرهنگی ، اقتصادی ، ورزشی و سلامت ( افرنگ نیوز )
اولين پرتال تخصصي صنعت ساختمان و اصناف مرتبط
عنوان خبر
 

  
 
ده سال بعد؛ فوايد نقشه ژنتيکي انسان ظاهر مي‌شود
تعداد بازدید : 712
 

ده سال بعد؛ فوايد نقشه ژنتيکي انسان ظاهر مي‌شود

 

امسال شصتمين سالگرد کشف دي‌ان‌اي و دهمين سالگرد تهيه نقشه ژنتيکي انسان است. در سال 2003 دانشمندان در پروژه‌اي بين المللي که عمدتا از آمريکا هدايت مي‌شد، اعلام کردند که توانسته‌اند رمز ژنتيکي انسان را به طور کامل باز کنند.

در نمايشگاه علوم ژنتيک که در موزه تاريخ طبيعي شهر واشنگتن، پايتخت آمريکا، بر پا شده، دستگاهي ديده مي شود که به يک ماشين فتوکپي شباهت دارد.

کار اين دستگاه 200 هزار دلاري تعيين آرايش پايه هاي ژنتيکي انسان است.

دکتر جاناتان کادينگتون، يکي از مديران موزه، مي گويد که اين دستگاه طي فقط يک روز همان کاري را مي کند که در زمان اجراي پروژه "ژنوم انساني" شش تا هشت سال وقت برد.

هدف اين نمايشگاه کمرنگ کردن دستاوردهاي آن پروژه نيست، بلکه بيان اهميت تهيه نقشه ژنتيکي انسان در دهمين سالگرد آن است.

ساختمان ملکول دي‌ان‌اي در هسته سلول سال 1953 کشف شد.

پنجاه سال بعد در سال 2003، دانشمندان اعلام کردند که پروژه ژنوم انساني کامل شده است.

در آن پروژه عظيم، کد ژنتيکي انسان شکسته شد؛ به عبارت ديگر دستورالعمل ساخت سلول ها و در واقع بدن انسان شناسايي شد.

اما چرا دانشمندان به چنين نقشه اي نيازد داشتند؟

دکتر جاناتان کادينگتون، معاون بخش علوم موزه تاريخ طبيعي واشنگتن، مي گويد: "دانشمندان چند مسئله را تشخيص دادند. به خصوص در مورد بيماري هايي که در انسان ريشه ژنتيک دارد. سرطان به عنوان مثال يک بيماري ژنتيکي است. اين بيماري وقتي اتفاق مي افتد که دي‌ان‌اي در درون سلول شما جهش و شروع به تکثير بي رويه مي کند. بنابراين براي پيشرفت در مورد بعضي از پيچيده ترين مشکلات براي انسان ها لازم بود که آرايش ژنتيکي انسان مشخص شود."

پروژه ژنوم انساني در دانشگاه ها و مراکز تحقيقاتي آمريکا، ژاپن، فرانسه، آلمان، اسپانيا و مرکز سنگر در شهر کمبريج برتيانيا انجام شد.

محققان به سادگي به اين نتيجه رسيده بودند که تا زماني که بشر دستور سلامت و بيماري در عمق سلول ها را درک نکرده، بعضي از بيماري ها درمان نخواهند شد.

فوايد درماني پروژه ژنوم انساني البته بلافاصله ظاهر نشد، اما به تدريج در سال هاي اخير به موفقيت هاي چشمگيري منجر شده است.

دکتر کادينگتون مي گويد: "ما امروزه وارد عصر به اصطلاح داروهاي شخصي مي شويم. براي نمونه شما ممکن است مبتلا به يک بيماري باشيد و دارويي مصرف کنيد. در هر جمعيتي، بعضي مردم به يک دارو واکنش خوب نشان مي دهند بعضي ها هم نه. تصور بر اين است که علت اين واکنش خوب يا بد، ژنتيکي است. بنابراين اگر من آرايش ژن هاي شما را داشته باشم، مي دانم که آن دارو به درد شما مي خورد يا نه."

بعضي از چشمگيرترين دستاوردهاي پزشکي، به تحقيقات درباره سرطان و بيماري هاي نادر ژنتيکي مربوط مي شود.

به طور نمونه، معلوم شده است که بعضي از مرگبارترين سرطان ها که اجزاي مختلف بدن مثل ريه يا روده را مبتلا مي کنند، داراي ريشه هاي مشترک ژنتيکي هستند بنابراين درمان آنها مشابه خواهد بود.

دکتر کادينگتون مي گويد: "چيزي که دانشمندان دريافتند و من فکر مي کنم خيلي جالب است، اين است که سرطان يک بيماري متابوليسمي است. اصل مساله اين نيست که سرطان ريه داريد يا معده، بايد خطايي را در بدن پيدا کرد که ممکن است در مغز يا ريه يا سينه يا پوست ظاهر شود. به اين ترتيب، دانشمندان در حال کشف ژن هايي هستند که عامل بعضي از سرطان ها هستند. وقتي سرطان مي گيريد خواهيد توانست آرايش پايه ژن هاي آن را تعيين کنيد و بدانيد که مشکل در تومور دقيقا چيست و بعد در ميان رشته اي از صدها دارو مي دانيد که کدام يکي براي درمان اين تومور لازم است."

تکميل اين پروژه انرژي و وقت زيادي مي برد، اما اکنون با کمک آن بنياد عصر تازه اي در علم پزشکي درحال پايه گذاري است.

 
تاریخ درج : 1392/04/04
منبع خبر :
مطالب مرتبط
 
 نامه اعتراض‌آميز ژنتيک‌دانان جهان عليه يک کتاب نژادپرستانه(1393/05/24)
 کشاورزي که گوسفندهاي شش پا مي سازد(1393/02/04)
 با نقشه برداري از ژنها فرزندان باهوش به دنيا بياوريد(1392/10/26)
 گياه شب تاب (1392/10/26)
 رمزگشايي از بخش هاي مهمي از کد ژنتيکي گندم(1391/09/10)
 
نظرات
 
نام : شهر :
   
 
 
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شرکت فرا ارتباط می باشد