دانش آی آر
رصدخانه عظيم آلما در شيلي افتتاح شد
تعداد بازدید : 999

رصدخانه عظیم آلما در شیلی افتتاح شد

 

 

روز چهارشنبه گذشته رصدخانه جدیدی شامل ده ها رادیوتلسکوپ عظیم در ارتفاع پنج هزار متری در شیلی افتتاح شد که دانشمندان امیدوارند به درک بهتر کائنات کمک کند.

این رصدخانه هم اکنون حاوی 57 رادیو تلسکوپ است اما تا اکتبر شمار آنها به 66 خواهد رسید.

منجمان برای حل معماهای کیهان معمولا به تلسکوپ های نوری تکیه می کنند. اما بعضی از زوایان پنهان کیهان از دید این تلسکوپ ها پنهان می ماند.

برای نمونه بخش هایی از هر کهکشان هست که محل تولد ستارگان و سیارات است اما در لایه غلیظی از گرد و غبار پنهان شده.

رصدخانه عظیم آلما که در صحرای آتاکامای شیلی افتتاح شد به روشن شدن این زوایا کمک خواهد کرد.

تیس دی گرا مدیر آلما می گوید: "آلما به پاسخ دادن به این سوال کمک می کند که آیا ما تنهاییم؟ آیا منظومه های دیگری مثل مال ما وجود دارد؟ و سوال دیگر این است که ما از کجا می آییم؟ یعنی مساله سرمنشاء جهان. و من فکر می کنم که آلما واقعا کمک می کند به این سوالات پاسخ دهیم و به اطلاعات تازه دست یابیم."

این رصدخانه در ارتفاع پنج هزار متری احداث شده تا کمتر تحت تاثیر رطوبت موجود در جو باشد که منظره آسمان شب را کدر می کند. به علاوه بارندگی در این محل بسیار کم است.

یکی از اهداف اصلی آلما مشاهده فرآیند تشکیل سیارات است.

اطراف ستارگان جوان را دیسکی از غبار پوشانده که با توده شدن این غبار سیارات شکل می گیرند. آلما به درک نحوه تشکیل این دیسک غبار کمک خواهد کرد.

و عجیب نیست که در این میان اخترشناسان در پی یافتن سیارات شبیه به زمین هم باشند.

اوین ون دیوشک منجم در این رصدخانه می گوید: "ما می خواهیم پاسخ سوالاتی از این نوع را بدانیم: آیا منظومه شمسی ما در جهان منحصر به فرد است؟ احتمال وجود سیاره ای درست مثل زمین چقدر است؟ آیا دور یکی از ستاره هایی که می بینیم می گردد و سوال کلی تر اینکه جایگاه ما در این جهان بزرگ چیست؟"

رصد سیاهچاله ها و کسب اطلاعات بیشتر درباره ماده تاریک از دیگر وظایف این رصدخانه خواهد بود.

66 رادیوتلسکوپ این رصدخانه علائم رادیویی را جمع اما با هم ترکیب خواهد کرد که وضوح دید آن را به طرز فوق العاده ای بالا می برد.

مدیریت این رصدخانه که پروژه مشترک کشورهای اروپایی، آمریکا، کانادا، شیلی و بعضی از کشورهای شرق آسیاست را موسسه "رصدخانه جنوبی اروپایی" که در آلمان است به عهده دارد.

تاریخ درج : 1392/01/03
منبع خبر :
نام : شهر :