دانش آی آر

ماینینگ باکس کاشی سنتی

وانیل کوکی ربات فنآوری اطلاعات افرنگ

مجتمع آموزشی شایگان

11 روز ديگر اپل چه محصولاتي را رونمايي مي‌کند؟

عرضه گوشي تاشوي هوآوي مجهز به 5 جي

آيفون 10 آر نيامده ناياب شد/ شکايت از باتري 10 اس مکس

چرا حساسيت برخي افراد به عوارض جانبي داروها بيشتر است؟

بسته هاي ترکيبي و ديتاي رومينگ همراه اول به مناسب اربعين

چرا جف بزوس در مورد جمال خاشقجي اظهارنظر نمي‌کند

سرمايه‌گذاري بيل گيتس براي مبارزه با تغييرات آب و هوا

فقدان فناوري خودران در خودروهاي امروزي به گزارش ncap

تيم کوک خواستار حذف گزارش بلومبرگ در رابطه با جاسوسي چيني‌ها از اپل شد

نرخ تعرفه ايرانسل در اربعين 97 اعلام شد

مدل مفهومي لينک اند کو 03 ساين ريسينگ، رونمايي شد

سدان‌هاي پلاگين هيبريد مرسدس بنز براي سال 2019 معرفي شدند

دوج چلنجر ديمون، با تيونينگ اسپيدکر و قدرت 1400 اسب بخار معرفي شد

رفتار شرکت‌ها با کارمندان، روي مشتريان نيز تاثير مي‌گذارد

ساعت هوشمند آنر واچ، 9 آبان در کنار آنر مجيک 2 معرفي خواهد شد

آئودي rs3 شفلر؛ رکورددار دنده عقب با سرعت 210 کيلومتر بر ساعت

زوم اپ: wallpaper maker؛ اپليکيشن ايجاد تصوير پس‌زمينه آيپد و آيفون

نقد فيلم apostle - فرستاده

هزينه‌ي صدور مجوز اپليکيشن‌هاي گوگل در اروپا، 40 دلار به ازاي هر دستگاه خواهد بود

تعيين خط فرمول يک آمريکا؛ پول پوزيشن هميلتون در تگزاس
“مادر”اجاره اي، تجارت پررونق انسان در هندوستان
تعداد بازدید : 634

“مادر”اجاره ای، تجارت پررونق انسان در هندوستان
نوشته توماس برگر از نشریه یونگه ولت
تهیه و تنظیم از آزاده ارفع
در هندوستان دادو ستد” مادران اجاره ایی” برای زوج های کشورهای غربی که قادر به بچه دار شدن نیستند گسترش پیدا کرده است. مادران تنها، اغلب از درآمد حاصل از شغل” مادر اجاره ای” هزینه زندگی و مدرسه کودکان خود را تامین می کنند. روال زندگی برای همه یکسان نیست . چندین سال است که برخی از زنان باید برای سیر کردن شکم خود و کودکانشان “شکمشان” را برای مدتی اجاره دهند. در اوایل عده ایی با عذاب وجدان و با خجالت و مخفیانه این کار را می کردند. اما اکنون همین کار از شکل فردی در آمده و به شکل شرکت های تجاری که مشغول تولید کودک از طریق مادران اجاره ایی برای متقاضیان غربی میباشند ، تکامل پیدا کرده است.

یک مادر اجاره ایی هندی مبلغ 7 هزار دلا ر آمریکا پول دریافت می کند. این مبلغ برای هندی ها مبلغ گزافی میباشد وبیش از ده برابر درآمد یک سال آنان محسوب می شود. آنان با این پول ،زندگی راحت تر و امکان آموزش بهتری را برای فرزندان خود مهیا می نمایند. اغلب زنان تنها از این امکان شغلی استفاده می کنند.

“هاسو ماتو” یکی از مادران اجاره ای،زن29 ساله بیوه ای است، که در مصاحبه با بی بی سی می گوید او از این امکان استفاده کرده است تا بتواند هزینه مدرسه پسر خود را تامین نماید. به مادرانی که حامله می شوند تنها مبلغ 7 هزار دلار تعلق می گیرد که البته مبلغ کمی است و باید به آن هزینه پزشکی و بیمارستان را نیز اضافه کرد که در مجموع حدود 15 تا 20 هزار دلار هزینه برای سفارش یک کودک از هند تمام می شود. این مبلغ در برابر 70 هزار دلاری که برای همین کار در کشورهای غربی و آمریکا _ که بعد از بحث های فراوان اجازه آن داده شده است_ برای سفارش دهندگان هزینه بر می دارد، مبلغ ناچیزی میباشد.

طبق گزارش رسانه های هندی درآمد حاصل از این کسب و کار حدود نیم میلیارد دلار در سال میباشد. دکتر “ناینا پاتل” از”کلینیک بارداری آکانکشا” (akanksha infertility clinic)مبتکراین تجارت است. این کلینیک درحومه آناند (anand) از استان گوجارات (gujarat) در غرب هندوستان با 150 هزار جمعیت قرار دارد و نام خود را به عنوان خاستگاه ” مادران اجاره ای” ثبت کرده است. برای اولین بار دکتر”پاتل” در این زایشگاه پی برد که زنی نوه های دوقلوی خود را در رحم اش برای دخترش که در انگلیس زندگی می کند، پرورش می دهد.این ماجرا در رسانه ها انعکاس پیدا کرد و در پی آن زوجی از خارج از کشور نیز از “پاتل” خواستند که همین کار رابرای آنان انجام دهد، زیرا که خود قادر به بچه دار شدن نبودند. اکنون در این کلینیک سالانه 100 مادر اجاره ای تحت مراقبت پزشکی قرار داند.

کلینیک روتوندا (rotunda clinic)دومین کلینک معتبر برای کودکان سفارشی در شهر مومبای قرار داشته و مراجعه کننده زیادی دارد. “لیزا سویز” زن چهل ساله آمریکائی از مشتریان کلینیک روتوندا می باشد. او در مصاحبه ای با “نیویورک تایمز” در سال 2008می گوید: “پزشکان، وکلا، مشاوران مالیاتی و افرادی از این قبیل قادرند مشکل خود را در کشور خود حل کنند . اما منشی ها، معلمان، پرستاران ، خلاصه خانواده های کم درآمد برای داشتن فرزند باید به هندوستان بروند. علت این که خیلی از مشتریان به مومبای می روند تنها پائین بودن هزینه نیست بلکه زوج های هم جنس گرای مرد نیز می توانند در مومبای کودک سفارش دهند. علت دیگر جذب مشتریان به هندوستان فقدان بوروکراسی دست و پا گیر برای سفارش دهندگان است.”

قانون گذاران در هندوستان از سال 2002 هیچ گونه مانعی در دادوستد مادارن اجاره ای ایجاد نکرده اند. نهادی به نام “شورای تحقیقات پزشکی هندوستان” در مورد اجاره مادران فقط به چند توصیه مبهم حقوقی -اخلاقی بسنده کرده که بسیار قابل تفسیراست. مادران اجاره ای باید از طریق امضاء تائید کنند که ازهر حقی نسبت به کودکی که در رحم خود پرورش می دهند صرفنظر می کنند. “ناینا پاتل” از مادران اجاره ایی و از الگوی کار خود دفاع کرده و می گوید:” آنها کار غیر اخلاقی نمی کنند بلکه یک کار خیرانجام می دهند؛ آنها زوجی را بچه دار می کنند. حتی نمایندگان این کسب و کار خودشان طرفدار یک سلسله مقررات هستند”. “رودی روپاک” یکی از بنیان گزاران آژانسی در کالیفرنیا که برای زوجینی که فرزند ندارند با هندوستان ارتباط بر قرار می کنداین خطر را می بیند که بی حقی های زیادی توسط دست اندکاران در این کسب درقبال مادران اجاره ای صورت گرفته و در مراقبت های پزشکی لازم برای آن ها، قصور شود .

تاریخ درج : 1390/10/15
منبع خبر : jahanezan.wordpress.com
نام : شهر :