comicsgenerator.com
ماینینگ باکس
ای پزشک
کاشی سنتی
سامانه جمع آوری خودکار تجهیزات IT
وانیل کوکی
خاتون رنگی
ربات فنآوری اطلاعات افرنگ
تمام اخبار خبرگزاریهای معتبر کشور در یک سایت مشترک شوید.سیاسی ، فرهنگی ، اقتصادی ، ورزشی و سلامت ( افرنگ نیوز )
سيستم وصول مطالبات معوق تحت وب ويژه موسسات مالي و بانکها ابزاري ويژه مخصوص کارشناسان وصول مطالبات معوق با قابليت هاي ويژه و منحصربفرد
عنوان خبر
 
  
 
ابداع فلزي به سبکي قاصدک/ رقابت براي توليد سنگين ترين عنصر جهان
تعداد بازدید : 1169
 
يد سنگين ترين عنصر جهان
گروهي از محققان موفق به ابداع فلزي شده اند که به ادعاي آنها سبکترين ماده اي است که تا به حال در جهان ساخته شده اين در حالي است که عده اي ديگر براي ساخت سنگين ترين عنصر جهان با يکديگر رقابت دارند.

به گزارش خبرگزاري مهر، محققان دانشگاه کاليفرنيا و لابراتوارهاي irvin و hrl موفق به ساخت فلزي در حالت جامد شده اند که مي توان آن را بدون آسيب وارد کردن به تارهاي ظريف گل قاصدک، به راحتي بر روي گل قرار داد.

اين ماده از لوله هاي فلزي توخالي ساخته شده است که ديواره هاي آن هزار بار باريکتر از موي انسان است. اين لوله ها در ساختاري متقاطع بر روي يکديگر قرار گرفته اند در حالي که فضاهاي خالي در ميان آنها وجود دارد.

به گفته محققان اين ماده که 99.99 درصد آن از هوا تشکيل شده 100 بار سبک تر از "استيروفوم" بوده و از قدرت جذب بسيار بالايي برخوردار است. از کاربردهاي احتمالي اين فلز فوق سبک ساخت الکترودهاي ويژه باطري ها و توليد محصولاتي به عنوان عايق صوت و ارتعاش يا ضربه خواهد بود.

به گفته محققان چگالي اين ماده 0.9 ميليگرم بر سانتيمتر مکعب است اين در حالي است که ژل سيليکا، سبک ترين ماده جامد جهان، چگالي برابر 1.0 ميليگرم بر سانتيمتر مکعب دارد. به گفته محققان قدرت اين ماده از طبيعت منظم ساختار شبکه اي آن به دست آمده است. ديگر مواد فوق سبک از ساختار نامنظم مولکولي برخوردارند که اين ويژگي از قدرت، سرسختي و ميزان جذب يا رسانايي آن مي کاهد.

بر اساس گزارش تلگراف، محققان همچنين به منظور آزمودن قدرت اين ريز شبکه فلزي آن را تحت فشار بالا قرار داده و پس از برداشته شدن فشار مشاهده کردند ماده به 98 درصد از ارتفاع سابق خود بازگشته و شکل اصلي خود را به دست آورد.

در مقابل اين پروژه، گروهي از محققان بين المللي از دانشگاه هاي غرب اروپا، ژاپن، روسيه و آمريکا در رقابت و تلاشند عنصري با ويژگي هاي مخالف سبک ترين فلز جهان بسازند.

رقابت بر سر ساخت سنگينترين عنصر جهان

دو گروه بين المللي از محققان براي ساخت سنگين ترين عنصر جهان با يکديگر در رقابتند. عناصر فوق سنگين عناصري هستند که در انتهاي جدول تناوبي عناصر قرار گرفته اند و عدد اتمي آنها بالاتر از 104 است. سنگين ترين عنصري که تا کنون شناخته شده به صورت موقتي "آنونکوتيوم" ناميده شده و در سال 2002 کشف شده است، و اکنون دو تيم بين المللي براي ساخت عناصر 119 و 120 با يکديگر در رقابتند.

محققان دانشگاه اوسلو در همکاري با دانشمنداني از غرب اروپا، ژاپن و آمريکا در رقابت با گروهي از دانشمندان روسي و آمريکايي سعي دارند به عنوان اولين گروهي شناخته شوند که سنگين ترين عنصر جهان را توليد کرده است.

هرچه يک عنصر سنگين تر باشد، توليد آن زمان بيشتري نياز داشته و مدت زمان سالم باقي ماندن آن کوتاهتر است.  يک تک اتم عنصر 106 را مي توان طي يک ساعت و اتمي از عنصر 118 را طي يک ماه ساخت در حالي که دوام هر يک از اين اتمها به ترتيب 20 ثانيه و 1.8 ميلي ثانيه است.

در حدود دو هفته پيش محققان در لابراتوار ملي اوکريج" توانستند 20 ميليگرم از عنصر به شدت راديواکتيو "برکليوم" را توليد کنند. به هر يک از اين دو تيم 10 ميليگرم  از اين عنصر داده شد. هر يک از تيمها صفحه اي فلزي پوشانده شده از اين عنصر را با استفاده از پرتو اتمهاي تيتانيوم بمباران مي کنند. اين درحالي است که "نيمه عمر" برکليوم 320 روز است و پس از پايان رسيدن اين مدت زمان، نيمي از نمونه هاي مورد آزمايش دگرگون شده و به مواد ديگري تبديل مي شوند، از اين رو محققان برنامه بسيار فشرده اي را در پيش رو دارند.

اصول ساخت عنصر سنگين بسيار ساده است: اتمهاي يک عنصر با اتمهاي عنصري ديگر برخورد داده مي شوند و پروتنهاي اين عنصر به عنصر ديگر افزوده شده و عنصري جديد شکل مي گيرد. براي مثال با پيوستن 22 پروتون تيتانيوم به 97 پروتون برکليوم منجر به ايجاد عنصر 119 پروتوني خواهد شد.

بر اساس گزارش پاپ ساينس، اين در حالي است که احتمال ايجاد عنصري جديد پس از برخورد اتمها به يکديگر کمتر از يکبار در ماه است و محققان بايد در هر ثانيه اين يک اتم جديد را بر روي صفحه اي فلزي مملو از 100 هزار رويداد غيرضروري ديگر شناسايي کنند. تنها راه شناسايي اين اتم جديد رديابي تشعشعاتي است که در هنگام فروپاشي اتم ايجاد مي شود، اين به آن معني است که عنصر جديد تنها زماني رديابي خواهد شد که ازبين رفته باشد.

 
تاریخ درج : 1390/08/29
منبع خبر : mehrnews.com
مطالب مرتبط
 
 ابداع شيوه اي براي افزايش کارايي سلولهاي خورشيدي(1390/10/03)
 کشف پديده اي جديد در يکي از شناخته شده ترين مواد جهان(1390/04/30)
 سخت ترين ماده دنيا تبخير شد/ اشعه ماوراء بنفش الماس را از پا انداخت(1390/04/30)
 ساخت نخستين فرش نامرئي‌كننده جهان با همكاري يك دانشمند ايراني(1390/03/31)
 به جاي شمع از ليزر استفاده کنيد(1390/02/31)
 
نظرات
 
نام : شهر :
   
 
جواد تهران
زضواني
 
دول مراد گره گور تپه
خيلي عاليه دمتون گرم سلام ب عمه هاتون برسونيد
 
 
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شرکت فرا ارتباط می باشد