comicsgenerator.com
فروشگاه گیلاس
ای پزشک
کاشی سنتی
سامانه جمع آوری خودکار تجهیزات IT
وانیل کوکی
ربات فنآوری اطلاعات افرنگ
عنوان خبر
 
  
 
سالم‌ترين کشور‌هاي جهان کدامند؟
تعداد بازدید : 503
 
سالم‌ترين کشور‌هاي جهان کدامند؟
خبر آنلاين به نقل از هفته نامه سلامت : بررسي مختلف دانشمندان نشان داده بهترين کشور‌ها از نظر سلامت و بهداشت در منطقه اسکانديناوي قرار دارند و شامل ايسلند، سوئد و فنلاند هستند. ديگر کشور‌هايي که شرايط خوبي دارند،‌ عبارتند از آلمان، سوئيس، استراليا، دانمارک، کانادا، اتريش، هلند زلاندنو، ژاپن،‌جزيره ساردنيا و آمريکادرباره دلايل موفقيت نظام سلامت اين کشور‌‌ها گفت: «سال‌هاست اين کشور‌ها اصول و قوانيني درباره سيستم‌هاي مراقبت‌هاي بهداشتي ملي دارند.» مجله معتبر فوربس در گزارشي که در ادامه مي‌خوانيد؛ سالم‌ترين کشور‌هاي جهان را معرفي کرده است:

سوئد

قوانين زيست‌محيطي که در سوئد اجرا مي‌شود،‌کمک فراواني به سلامت ساکنان اين کشور کرده است. آلودگي هوا در سوئد به قدري ناچيز است که آن را در زمره 3 کشور پاک جهان قرار داده است. ميزان ابتلا به بيماري سل و مرگ و مير نوزادان در اين کشور به ترتيب 3 و 4 نفر در 100 هزار نفر است.

فنلاند

30 سال پيش اين کشور شمال اروپا بالاترين آمار مرگ‌ومير مردان را (از هر 1000 بيمار 5 نفر جان خود را از دست مي‌دادند) به علت ابتلا به بيماري‌هاي قلبي داشت. براي کاهش آمار مرگ‌ومير مردان، دولت اين کشور مردم را تشويق کرد تا روش‌هاي زندگي سالم را اجرا کنند. پس از آن، ميزان مصرف ميوه و سبزي در اين کشور 2 برابر افزايش و ميزان مصرف دخانيات به شدت کاهش يافت. هم‌اکنون ميزان مرگ‌ومير به دليل ابتلا به بيماري قلبي در فنلاند به يک درصد کاهش يافته است که موفقيت بزرگي براي سيستم بهداشتي‌اش محسوب مي‌شود. اين کشور همچنين پايين‌ترين آمار ابتلا به بيماري سل و مرگ‌ومير نوزادان را در اختيار دارد.

آلمان

شهروندان آلماني براي مراجعه به بيمارستان و ملاقات با پزشک متخصص نيازي به انتظار و توصيه ندارند. شرکت‌هاي بيمه اين کشور هزينه اياب و ذهاب بيماران به بيمارستان‌ها را نيز پرداخت مي‌کنند. با وجود عرضه خدمات مدرن در بيمارستان‌هاي آلمان، شهروندان اين کشور به علت هزينه بسيار بالاي اين خدمات براي درمان به کشور‌هاي همسايه سفر مي‌کنند. دولت فدرال آلمان سالانه بيش از 6/11 درصد از توليد ناخالص داخلي کشور را براي ارتقاي سيستم بهداشت عمومي هزينه مي‌کند. تراکم پزشکان نسبت به جمعيت اين کشور 4 به 1000 نفر است که رتبه پنجم سالم‌ترين کشور‌هاي جهان را کسب کرده است.

زلاندنو

جمعيت و آلودگي‌هاي زيست‌محيطي اندک، زلاندنو را همانند ايسلند مکان مناسبي براي زندگي کرده است. شهروندان اين کشور عاشق فعاليت‌هايي مانند پياده‌روي، ماهي‌گيري، کوهنوردي و... هستند. اين فعاليت‌ها به تندرستي شهروندان اين کشور کمک فراواني مي‌کند.
دکتر سباستين نورث، استاد دانشگاه ولينگتون گفت: «زلاندنويي‌ها ميوه، سبزي و ماهي ارگانيک مي‌خورند. در رژيم غذايي دانش‌آموزان نيز ميوه‌هايي مانند سيب، کيوي و غذا‌هاي دريايي وجود دارد.» پزشکان و متخصصان تغذيه معتقدند رژيم غذايي زلاندنويي‌ها عمر آنها را سال‌ها افزايش مي‌دهد.

ايسلند

شاخص اميد به زندگي در ميان شهروندان زن و مرد ايسلندي به ترتيب 74 و 72 سال است. زندگي تا دهه 70 عمر به آنها فرصت مي‌دهد تا به کوه‌ها، آبشار‌ها، آتشفشان‌ها و درياچه‌هاي کشورشان سفر و آنها را از نزديک تماشا کنند. اين کشور پايين‌ترين ميزبان آلودگي‌هاي زيست‌محيطي را دارد و ميزان ابتلا به بيماري سل و مرگ‌ومير نوزادان 2 نفر در 100 هزار نفر است.

ژاپن

بررسي‌هاي سازمان بهداشت جهاني نشان مي‌دهد ژاپني‌ها به دليل مصرف فراوان ماهي و سبزي‌ها بيشتر از ديگر ساکنان زمين عمر مي‌کنند. دکتر پائلو ديويس، متخصص تغذيه سازمان بهداشت جهاني گفت: «هر وعده غذاي ژاپني‌ها مانند تکه‌اي از تابلويي زيباست. غذا‌ها خوشمزه، زيبا و ساده هستند.»

او افزود: «ژاپني‌ها بزرگ‌ترين مصرف‌کننده ماهي، سس سويا و چاي سبز جهان هستند. آنها هرگز زياد غذا نمي‌خورند، چون معتقدند اضافه وزن و چاقي يکي از مهمترين علل مرگ‌ومير است.»

ساردنيا

ساردنيا جزيره‌اي خودمختار است که قدمتي چند صد ساله دارد. اين جزيره بهشت کهنسالاني است که با خانواده‌شان در آنجا زندگي مي‌کنند. بيشتر مردان ساکن اين جزيره چوپان هستند و روزانه بيش از 10 کيلومتر پياده‌روي مي‌کنند و سيب‌زيمين، ميوه تازه، روغن زيتون، پنير، باقالاي پخته و سبزي‌هايي با برگ سبز مي‌خورند. پياده‌روي، رژيم غذايي سالم و آب و هواي سالم ساکنان اين جزيره را تندرست کرده است.

ايالات متحده آمريکا

دولت ايالات متحده آمريکا بيشتر از 15 درصد از توليد ناخالص داخلي اين کشور را در سيستم بهداشت عمومي هزينه کرده که تأثير ناچيزي در ارتقاي سطح بهداشت عمومي بزرگ‌ترين اقتصاد جهان داشته است. وزارت بهداش آمريکا در سال 2006 اعلام کرد بيش از 16 درصد از شهروندان اين کشور تحت پوشش بيمه‌هاي درماني قرار ندارند. باوجود اين،‌ اين پايين‌ترين ميزان آلودگي هوا، ابتلا به بيماري سل و مرگ‌ومير نوزادان هنگام تولد را در ميان 15 کشور سالم جهان دارد.

سوئيس

دولت سوئيس سالانه بيش از 11 درصد از توليد ناخالص داخلي کشور را صرف بهبود و گسترش سيستم بهداشت عمومي کشور مي‌کند. اين کشور بالاترين شاخص اميد به زندگي در زنان و مردان را به ترتيب اميد به زندگي در زنان ومردان را به ترتيب با 71 و 75 سال در اختيار دارد. ميزان تمرکز پزشکان به ازاي هر 1000 نفر 4 پزشک است که در ميان سالم‌ترين کشو‌هاي جهان مقام اول را کسب کرده است. در زمينه پاکيزگي هوا نيز سوئيس در رتبه پنجم کشور‌هاي جهان قرار دارد.

هلند

کشور گل‌هاي لاله بالاترين استاندارد‌هاي زندگي را براي شهروندان‌اش فراهم کرده ولي آلودگي هوا، آب و خاک آن زياد است اما اجراي طرح‌هاي گسترده براي توسعه بهداشت عمومي نتيجه داده و ميزان ابتلا به بيماري سل بسيال پايين (به ازاي هر 100 هزار شهروند 5 نفر به اين بيماري مبتلا هستند) و شاخص اميد به زندگي در مردان و زنان اين کشور به ترتيب 70 و 73 سال است.

اتريش
سرزمين دانوب، کمترين ميزان آودگي هوا را در ميان سالم‌ترين کشور‌هاي جهان دارد. اين کشور با 8 بيمار مبتلا به بيماري سل در ميان 100 هزار نفر، بالاترين رتبه ميان سالم‌ترين کشور‌هاي جهان را در زمينه مبارزه با بيماري سل به دست آورده است. اتريش با داشتن 3 پزشک براي هر 1000 نفر و مرگ 4 نوزاد به ازاي 1000 نوزاد تازه متولد شده، يک از بهترين کشور‌هاي جهان از نظر سلامت است
 
تاریخ درج : 1390/06/06
منبع خبر : peykeiran.com
مطالب مرتبط
 
 از هر 4 دختر تازه بدنيا آمده در آلمان يکي 100 ساله مي‌شود(1395/10/01)
 آيا نابودي زمين پس از مرگ زنبورها حقيقت دارد(1395/07/10)
 6 توصيه براي موفق شدن در امتحانات(1394/10/07)
 زندگي تان را با 4 کلمه قدرتمند تغيير دهيد(1394/10/07)
 دوست خوب و واقعي چه ويژگي هايي بايد داشته باشد؟(1394/10/07)
 
نظرات
 
نام : شهر :
   
 
 
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شرکت فرا ارتباط می باشد