دانش آی آر

ماینینگ باکس کاشی سنتی

وانیل کوکی ربات فنآوری اطلاعات افرنگ

مجتمع آموزشی شایگان

چرا بعد از گريه کردن احساس خوبي پيدا مي‌کنيم

چرا سرمايه‌گذاران هنوز به آينده ارز ديجيتال اميدوار هستند

مايکروسافت در صدر فهرست منصف‌ترين برندهاي آمريکايي فوربز؛ اپل در جايگاه شانزدهم

اپليکيشن بيت کوين سامسونگ امکانات ذخيره آفلاين ارز ديجيتال را عرضه مي‌کند

چين در سال‌هاي آتي به پيش‌گام تحقيقات هوش مصنوعي تبديل مي‌شود

ادغام تپ‌سي و الوپيک تکذيب شد

چرا تيم‌هاي فرمول يک نگران تأثيرات توافق برگزيت هستند؟

بهترين راه‌هاي اخذ اقامت استراليا از زبان دکتر دانيال شبرخ

بيسو t3 / تي 3؛ مشخصات فني، قيمت و هر چه درباره آن بايد بدانيد

وان پلاس 6 تي مک لارن اديشن با 10 گيگابايت رم و شارژ 30 واتي معرفي شد

کوه هميشه سوزان ايران کجاست؟

جگوار اف تايپ با تيونينگ arden معرفي شد

ده نکته براي عکاسي چشم‌اندازهاي وايد

گلکسي اس 10 سامسونگ با جک هدفون 3.5 ميلي‌متري معرفي مي‌شود

هر آنچه بايد در مورد محصولات ارگانيک بدانيد

سوال نمايندگان از وزير اطلاعات درباره بازار خودرو

نزدک و فيدليتي در صرافي ارز ديجيتال erisx سرمايه‌ گذاري مي‌کنند

بررسي بازي super smash bros. ultimate از ديد سايت‌هاي معتبر دنيا

چهره پنهاني که فضانوردان دوست ندارند ديده شود!

فضاپيماي ناسا در يک سيارک آب کشف کرد
طرحي براي پاکسازي مدار زمين از زباله فضايي
تعداد بازدید : 1241

طرحی برای پاکسازی مدار زمین از زباله فضایی

این ایده شامل پرتاب ماهواره برای جمع کردن بزرگترین زباله های فضایی مانند محفظه به جا مانده از موشک هاست.

این ماهواره سپس یک کیت پیشراننده را به زباله وصل و آن را راهی جو می کند تا نابود شود.

نویسندگان مقاله در تشریح این طرح در نشریه "آکتا آستروناتیکا" می گویند که به این ترتیب می توان با هزینه نه چندان زیاد سالانه پنج تا ده عدد از این اشیاء را پاکسازی کرد.

انباشت زباله در فضای اطراف زمین مشکلی با ابعاد فوق العاده است؛ بیش از 17هزار شی به قطر 10سانتی متر یا بیشتر در مدارهای پایینی اطراف زمین پراکنده است. اما مشکل بالقوه بزرگتر این است که هر یک از بزرگترین زباله ها می تواند به هزار قطعه کوچک تبدیل شود.

مارکو کاسترونووو، محقق سازمان فضایی ایتالیا نویسنده اصلی این مقاله گفت: "به نظر ما این مشکل خیلی چالش بزرگی است و خیلی هم عاجل است."

او  گفت: "وقت عمل کردن همین حالاست؛ هرچه زمان بیشتری بگذرد باید قطعات بیشتر و بیشتری را جمع آوری کنیم."

چین در سال 2007یک سیستم ضدماهواره را به نمایش گذاشت و به وسیله آن یکی از ماهواره های از کار افتاده خود را هدف گرفت. حاصل آن برخورد، ایجاد دو هزار تکه زباله اضافه در فضا بود. اخیرا برخورد ماهواره های آمریکایی و روسی باعث ایجاد زباله های بیشتر شد.

بیم آن می رود که نوعی واکنش زنجیره ای به وجود آید، که در نهایت باعث ایجاد توده هایی از زباله ها شود و بخش های وسیعی از مدارهای پایینی را غیر قابل استفاده کند.

این زباله ها نه تنها خطری برای سایر ماهواره ها در مدار زمین، بلکه همچنین برای ایستگاه بین المللی فضایی و ماموریت های انسانی در فضاست.

تحقیقات تازه بیش از 60شیء را در ارتفاع 850 کیلومتری شناسایی کرده است که دو سوم آنها هریک بیش از سه تن وزن دارند - و بسیاری از آنها با سرعت تقریبا 7.5کیلومتر در ثانیه حرکت می کنند. بیشتر این اشیای تهدید کننده، بدنه موشک ها هستند و دکتر کاسترانووو می گوید که تلاش برای پاکسازی باید از آنها شروع شود.

او گفت: "از نقطه نظر سیاسی دشوار است؛ بسیاری از این اشیا به کشورهایی تعلق دارد که مایل به همکاری نیستند یا اجازه دسترسی به این اشیا را نمی دهند حتی اگر در پایان عمر مفید خود باشند، و هیچ مقررات بین المللی درباره اینکه چه کسی باید اشیای باقی مانده در فضا را جمع کند وجود ندارد."

"اگر بر بدنه موشک ها - که تجهیزات حساسی روی آنها نیست - تمرکز کنیم نباید مشکلی در گرفتن اجازه از صاحب آنها برای پاکسازی شان داشته باشیم. و شکی نیست که اینها دیگر کاربردی ندارد."

دکتر کاسترانووو طرحی را پیشنهاد می کند که براساس آن ماهواره های کوچک برای ماموریت های هفت ساله مستقر شوند و هر کدام مجهز به دو بازوی روبوتیک باشند: یکی برای گرفتن و نگاهداشتن بدنه موشک یا ماهواره از کار افتاده و دیگری برای وصل کردن یک موتور یونی که زباله را از مدار خارج کند.

این ماهواره ها سپس زباله ها را رها خواهند کرد و به سراغ تکه زباله بعدی خواهند رفت تا سالانه پنج تا ده زباله بزرگ را جمع کنند.

استوارت ایوز، مهندس ارشد شرکت "فناوری ماهواره ای سوری" گفت: "عملیات نزدیک شدن و مانور که اینجا صحبت آن شده آسان نیست، اما فناوری کم کم به این مرحله می رسد؛ این ایده که بروید و خود را به چیزی در مدار بچسبانید اعتبار بیشتری پیدا می کند."

"انواع طرح ها پیشنهاد شده است... که واقعا در این مقطع در حد علمی تخیلی است. اما راه حل تازه خیلی عملی تر است."

با این حال دکتر کاسترانووو گفت که مشکل بزرگتر ممکن است سیاسی باشد، چرا که هر راه حلی باید بکوشد نشان دهد که تنها هدفش نشانه گرفتن زباله فضایی است.

او افزود: "این نوع رویکرد ممکن است تهدیدی برای سیستم های فعال تلقی شود؛ اگر شما می توانید در فضا به سراغ شیئی بروید و آن را پایین بکشید، هیچ چیزی مانع این نخواهد بود که سراغ ماهواره ای فعال بروید و آن را پایین بکشید، بنابراین موضوعی حساس است."

تاریخ درج : 1390/05/21
منبع خبر :
نام : شهر :