دانش آی آر

ماینینگ باکس کاشی سنتی

وانیل کوکی ربات فنآوری اطلاعات افرنگ

مجتمع آموزشی شایگان

تکذيب نوشتن دستور ويژه عليه شبکه‌هاي اجتماعي توسط مشاوران ترامپ

دهمين سال تولد گوشي اندرويدي گوگل مبارک

آکادمي مهندسي سامسونگ پايان صدمين دوره‌‌ آموزشي خود را جشن گرفت

دل در پي بازگشت دوباره به تالار بورس و عرضه عمومي سهام است

جزئيات کامل پيش فروش بزرگ ايران خودرو

سرفيس هاب 2s و سرفيس هاب 2x مايکروسافت معرفي شدند

cdn به زبان ساده

خريد آسان و بي‌دردسر از بزرگترين فروشگاه اينترنتي دنيا

برف پاک کن خودرو چگونه کار مي‌کند؟

مايکروسافت، آفيس 2019 را براي ويندوز و مک منتشر مي‌کند

از آشيانه عقاب ايران چه مي‌دانيد؟

اپل با اتمام فرآيند تصاحب شزم، تبليغات را به‌طور کامل از آن حذف کرد

آذري جهرمي: کميسيون تنظيم مقررات افزايش تعرفه مکالمه اپراتورها را بررسي مي‌کند

محبوبيت آيفون xs max بسيار بيشتر از آيفون xs است

بخشش‌هاي ميليون دلاري موسس کريگزليست و داستان موفقيت‌ او

نام تجاري سامسونگ بادز ثبت شد؛ ايرفون جديد سامسونگ در راه است؟

کالبدشکافي اپل واچ سري 4 تغييرات بزرگي را نشان مي‌دهد

افراد در هنگام صحبت کردن به زبان خارجي صادق‌ترند

مايکروسافت آفيس هوشمندتر مي‌شود

نمايشگر آيفون xs max بهترين نمايشگر گوشي‌هاي هوشمند تا به امروز
طرحي براي پاکسازي مدار زمين از زباله فضايي
تعداد بازدید : 1210

طرحی برای پاکسازی مدار زمین از زباله فضایی

این ایده شامل پرتاب ماهواره برای جمع کردن بزرگترین زباله های فضایی مانند محفظه به جا مانده از موشک هاست.

این ماهواره سپس یک کیت پیشراننده را به زباله وصل و آن را راهی جو می کند تا نابود شود.

نویسندگان مقاله در تشریح این طرح در نشریه "آکتا آستروناتیکا" می گویند که به این ترتیب می توان با هزینه نه چندان زیاد سالانه پنج تا ده عدد از این اشیاء را پاکسازی کرد.

انباشت زباله در فضای اطراف زمین مشکلی با ابعاد فوق العاده است؛ بیش از 17هزار شی به قطر 10سانتی متر یا بیشتر در مدارهای پایینی اطراف زمین پراکنده است. اما مشکل بالقوه بزرگتر این است که هر یک از بزرگترین زباله ها می تواند به هزار قطعه کوچک تبدیل شود.

مارکو کاسترونووو، محقق سازمان فضایی ایتالیا نویسنده اصلی این مقاله گفت: "به نظر ما این مشکل خیلی چالش بزرگی است و خیلی هم عاجل است."

او  گفت: "وقت عمل کردن همین حالاست؛ هرچه زمان بیشتری بگذرد باید قطعات بیشتر و بیشتری را جمع آوری کنیم."

چین در سال 2007یک سیستم ضدماهواره را به نمایش گذاشت و به وسیله آن یکی از ماهواره های از کار افتاده خود را هدف گرفت. حاصل آن برخورد، ایجاد دو هزار تکه زباله اضافه در فضا بود. اخیرا برخورد ماهواره های آمریکایی و روسی باعث ایجاد زباله های بیشتر شد.

بیم آن می رود که نوعی واکنش زنجیره ای به وجود آید، که در نهایت باعث ایجاد توده هایی از زباله ها شود و بخش های وسیعی از مدارهای پایینی را غیر قابل استفاده کند.

این زباله ها نه تنها خطری برای سایر ماهواره ها در مدار زمین، بلکه همچنین برای ایستگاه بین المللی فضایی و ماموریت های انسانی در فضاست.

تحقیقات تازه بیش از 60شیء را در ارتفاع 850 کیلومتری شناسایی کرده است که دو سوم آنها هریک بیش از سه تن وزن دارند - و بسیاری از آنها با سرعت تقریبا 7.5کیلومتر در ثانیه حرکت می کنند. بیشتر این اشیای تهدید کننده، بدنه موشک ها هستند و دکتر کاسترانووو می گوید که تلاش برای پاکسازی باید از آنها شروع شود.

او گفت: "از نقطه نظر سیاسی دشوار است؛ بسیاری از این اشیا به کشورهایی تعلق دارد که مایل به همکاری نیستند یا اجازه دسترسی به این اشیا را نمی دهند حتی اگر در پایان عمر مفید خود باشند، و هیچ مقررات بین المللی درباره اینکه چه کسی باید اشیای باقی مانده در فضا را جمع کند وجود ندارد."

"اگر بر بدنه موشک ها - که تجهیزات حساسی روی آنها نیست - تمرکز کنیم نباید مشکلی در گرفتن اجازه از صاحب آنها برای پاکسازی شان داشته باشیم. و شکی نیست که اینها دیگر کاربردی ندارد."

دکتر کاسترانووو طرحی را پیشنهاد می کند که براساس آن ماهواره های کوچک برای ماموریت های هفت ساله مستقر شوند و هر کدام مجهز به دو بازوی روبوتیک باشند: یکی برای گرفتن و نگاهداشتن بدنه موشک یا ماهواره از کار افتاده و دیگری برای وصل کردن یک موتور یونی که زباله را از مدار خارج کند.

این ماهواره ها سپس زباله ها را رها خواهند کرد و به سراغ تکه زباله بعدی خواهند رفت تا سالانه پنج تا ده زباله بزرگ را جمع کنند.

استوارت ایوز، مهندس ارشد شرکت "فناوری ماهواره ای سوری" گفت: "عملیات نزدیک شدن و مانور که اینجا صحبت آن شده آسان نیست، اما فناوری کم کم به این مرحله می رسد؛ این ایده که بروید و خود را به چیزی در مدار بچسبانید اعتبار بیشتری پیدا می کند."

"انواع طرح ها پیشنهاد شده است... که واقعا در این مقطع در حد علمی تخیلی است. اما راه حل تازه خیلی عملی تر است."

با این حال دکتر کاسترانووو گفت که مشکل بزرگتر ممکن است سیاسی باشد، چرا که هر راه حلی باید بکوشد نشان دهد که تنها هدفش نشانه گرفتن زباله فضایی است.

او افزود: "این نوع رویکرد ممکن است تهدیدی برای سیستم های فعال تلقی شود؛ اگر شما می توانید در فضا به سراغ شیئی بروید و آن را پایین بکشید، هیچ چیزی مانع این نخواهد بود که سراغ ماهواره ای فعال بروید و آن را پایین بکشید، بنابراین موضوعی حساس است."

تاریخ درج : 1390/05/21
منبع خبر :
نام : شهر :