comicsgenerator.com
ماینینگ باکس
ای پزشک
کاشی سنتی
سامانه جمع آوری خودکار تجهیزات IT
وانیل کوکی
خاتون رنگی
ربات فنآوری اطلاعات افرنگ
تمام اخبار خبرگزاریهای معتبر کشور در یک سایت مشترک شوید.سیاسی ، فرهنگی ، اقتصادی ، ورزشی و سلامت ( افرنگ نیوز )
سيستم وصول مطالبات معوق تحت وب ويژه موسسات مالي و بانکها ابزاري ويژه مخصوص کارشناسان وصول مطالبات معوق با قابليت هاي ويژه و منحصربفرد
عنوان خبر
 
  
 
کشف پديده اي جديد در يکي از شناخته شده ترين مواد جهان
تعداد بازدید : 581
 
هان
محققان با استفاده از ابزار و آزمايشهايي ساده موفق به کشف دو نوع جديد از امواج آب شده اند يافته اي که مي تواند ميزان اطلاعات محققان را در زمينه امواج ويرانگر و سونامي افزايش دهد.

به گزارش خبرگزاري مهر، از ميان تمامي پديده هايي که به نظر در طبيعت کاملا شناخته شده مي آيند، آب يکي از آشنا ترين ها است. با اين همه محققان با انجام آزمايشي ساده دريافتند اين ماده به ظاهر شناخته شده هنوز از جنبه هاي ناشناخته اي برخوردار است.

دانشمندان با تکان دادن مخزن آبي که حاوي مقادير کمي آب بود موفق به شناسايي دو نوع جديد از امواج شده اند که تا کنون ديده نشده بودند و يکي از انواع اين موجها هرگز و در هيچ ماده ديگري نيز ديده و شناخته نشده بود.

محققان براي ايجاد اين امواج از مخزني شفاف بر روي ميزي متحرک استفاده کردند. اين مخزن که سلول "هله-شاو" نام دارد  متشکل از دو صفحه موازي شفاف است که به واسطه فاصله اي کوچک از يکديگر جدا شده اند با آغاز نوسان ميز متحرک، دوربيني پرسرعت تغييرات ايجاد شده در سطح آب درون مخزن را ضبط کرد.

يکي از اين موجهاي جديد از تقارن متساوي برخوردار است و موج ديگر ظاهري نامتقارن دارد که نيمي از آن بزرگتر از نيم ديگر است.

بر اساس گزارش پاپ ساينس، کشف اين ويژگي هاي جديد مي تواند بر روي مکانيزم ديگر زمينه هاي علمي از قبيل شيمي، زيست و نور تاثيرگذار باشد.

همچنين آگاهي از ساختار و قدرت اين امواج مي تواند اطلاعات محققان را درباره امواجي با دامنه  بزرگ که با نامهاي امواج ويرانگر يا امواج سونامي نيز شناخته مي شوند، افزايش دهد.

 
تاریخ درج : 1390/04/30
منبع خبر : mehrnews.com
مطالب مرتبط
 
 ابداع شيوه اي براي افزايش کارايي سلولهاي خورشيدي(1390/10/03)
 ابداع فلزي به سبکي قاصدک/ رقابت براي توليد سنگين ترين عنصر جهان(1390/08/29)
 سخت ترين ماده دنيا تبخير شد/ اشعه ماوراء بنفش الماس را از پا انداخت(1390/04/30)
 ساخت نخستين فرش نامرئي‌كننده جهان با همكاري يك دانشمند ايراني(1390/03/31)
 به جاي شمع از ليزر استفاده کنيد(1390/02/31)
 
نظرات
 
نام : شهر :
   
 
 
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شرکت فرا ارتباط می باشد