دانش آی آر
آفتاب سوختگي و راه‌هاي درمان
تعداد بازدید : 4846

آفتاب سوختگيقرار گرفتن به مدت طولاني زير نور آفتاب، باعث آفتاب سوختگي مي‌شود. حتي اگر جزء آن دسته از افرادي باشيد که‌ هيچ‌گاه استفاده از کرم ضدآفتاب را فراموش نمي‌کنيد، باز هم نمي‌توانيد به طور کامل از نفوذ پرتوهاي ماوراء بنفش محفوظ بمانيد. به طور کلي پوست در معرض دو نوع پرتو ماوراء بنفش قرار دارد که هر دو نوع از طريق راديکال‌هاي آزاد به پوست آسيب مي‌رسانند. بدن ما براي مقابله با راديکال‌هاي آزاد توليدشده توسط نور خورشيد داراي دفاع‌هاي ‌طبيعي است؛ ولي معمولاً اين دفاع‌ها کافي نيستند. پرتوهاي خورشيد (uva  uvb) روي لايه‌هاي پوست اثر مي‌گذارند و باعث ايجاد سوختگي مي‌شوند. uva در عمق پوست نفوذ کرده و ايجاد چين و چروک مي‌کند و uvb بر لايه‌هاي سطحي‌تر پوست اثر مي‌گذارد و باعث تغيير رنگ آن مي‌شود. آفتاب سوختگي علائمي مثل قرمز شدن پوست، گرم‌تر شدن آن، احساس خستگي و ضعف عمومي دارد و بسته به درجه سوختگي به سه دسته تقسيم مي‌شود: درجه يک، دو و سه.

در آفتاب سوختگي درجه يک، پوست قرمز و دردناک مي‌شود. آفتاب سوختگي درجه دو نيز با قرمزي و درد همراه است، ولي علاوه بر آن پوست تاول مي‌‌زند. آفتاب سوختگي درجه سه شديدترين نوع سوختگي است که بايد بلافاصله درمان شود. سوختگي‌هاي درجه 1 و 2 را مي‌توان به راحتي در خانه با قرار دادن کمپرس سرد روي ناحيه آسيب‌ديده و برخي روش‌هاي ديگر درمان کرد. کمپرس شير سرد نيز روش درماني بسيار خوبي است؛ زيرا پروتئين موجود در شير از پوست محافظت مي‌کند و آن را مرطوب نگه مي‌دارد.

آفتاب سوختگي و سرطان پوست
آفتاب سوختگي مي‌تواند موجب سرطان پوست شود. يک‌بار آفتاب سوختگي همراه با تاول زدن پوست، احتمال سرطان سلول‌هاي رنگي پوست را که «ملانوم» نام دارند، دو برابر مي‌کند؛ بنابراين سرطان پوست مستقيماً با ميزان قرار گرفتن در معرض آفتاب ارتباط دارد. اگر سابقه سرطان پوست در خانواده شما وجود دارد، احتمالاً در معرض خطر بيشتري هستيد. اثر دو نوع اشعه‌اي که از خورشيد ساطع مي‌شود، uva بيشتر باعث سوختگي شده و منجر به سرطان مي‌گردد. شايد بتوان به جرأت گفت که خورشيد يکي از مهم‌ترين عوامل در افزايش سرطان پوست است. برنزه شدن پوست هنگام قرار گرفتن طولاني مدت، نوعي واکنش محافظتي براي جلوگيري از آسيب بيشتر پوست در مقابل نور خورشيد است؛ ولي اين واکنش نمي‌تواند پوست را از سرطان محافظت کند. سرطان پوست از سرطان‌هايي است که خيلي کند ايجاد مي‌شود؛ يعني ممکن است سال‌ها بعد نتيجه آفتاب سوختگي پوست‌تان را ببينيد. افرادي که در کشورهاي گرمسيري زندگي مي‌‌کنند و عادت به حمام آفتاب گرفتن دارند، بيشتر در معرض ابتلا به سرطان پوست هستند. خطر اين بيماري بستگي به نوع پوست، ابري بودن هوا و ساعت روز دارد.

ساير آسيب‌هاي پوستي ناشي از نورخورشيد
قرار گرفتن در معرض نورخورشيد بدون محافظت از پوست، باعث ايجاد خال‌ها و کک و مک هايي به رنگ سبز تيره، قهوه‌اي و سياه مي‌شود. اين خال‌ها معمولاً روي پوست صورت، پشت سر و پاها بروز مي‌کنند و در موارد شديدتر روي شانه‌ها، کمر، چانه و دست‌ها نيز پديدار مي‌شوند. پوست‌هاي حساس و روشن بيشتر در معرض آفتاب سوختگي قرار دارند. اغلب سوختگي‌ها از نوع معمولي هستند که خود به خود ظرف چند روز بهبود مي‌يابند؛ اما اگر پوست شما مرتباً دچار آفتاب سوختگي شود، بيشتر در معرض ابتلا به سرطان پوست هستيد؛ به همين دليل توصيه مي‌شود از قرار گرفتن در برابر نور خورشيد به طور مکرر و بيش از اندازه خودداري کنيد.

گياهان دارويي و درمان

قرار گرفتن در معرض نورخورشيد بدون محافظت از پوست، باعث ايجاد خال‌ها و کک و مک هايي به رنگ سبز تيره، قهوه‌اي و سياه مي‌شود. اين خال‌ها معمولاً روي پوست صورت، پشت سر و پاها بروز مي‌کنند و در موارد شديدتر روي شانه‌ها، کمر، چانه و دست‌ها نيز پديدار مي‌شوند. پوست‌هاي حساس و روشن بيشتر در معرض آفتاب سوختگي قرار دارند. اغلب سوختگي‌ها از نوع معمولي هستند که خود به خود ظرف چند روز بهبود مي‌يابند؛ اما اگر پوست شما مرتباً دچار آفتاب سوختگي شود، بيشتر در معرض ابتلا به سرطان پوست هستيد؛ به همين دليل توصيه مي‌شود از قرار گرفتن در برابر نور خورشيد به طور مکرر و بيش از اندازه خودداري کنيد.


رژيم غذايي

وقتي که دچار آفتاب سوختگي مي‌شويد، پوست‌تان خشک مي‌شود و بايد مجدداً ذخيره آب پوست‌تان را پر کنيد؛ به همين منظور بايد آب بيشتري بنوشيد؛ حتي اگر اين کار باعث شود که زياد ادرار کنيد و به دستشويي برويد. علاوه بر نوشيدن آب بيشتر، بهتر است يک برنامه غذايي پر از مايعات نيز داشته باشيد. تا مي‌توانيد ميوه بخوريد؛ به‌خصوص ميوه‌هايي که آب بيشتري دارند؛ مثل ليموشيرين و هندوانه.

مراجعه به پزشک

اگر هر يک از اين علائم زير را در خود مشاهده نموديد، بلافاصله به پزشک مراجعه کنيد:  تب و لرز   تاول‌هاي بسيار دردناک که داخلشان پر از آب است.   احساس سستي، خستگي و حالت تهوع  مشکل در بينايي و حساسيت به نور ضربان شديد قلب و احساس فرسودگي  کم‌آبي شديد بدن  احساس شديد تشنگي و دفع نامناسب ادرار

پانسمان سوختگي‌هاي کوچک‌تر
معمولا سوختگي‌هاي نوع 1 و 2 کوچک‌تر و سطحي‌تر از نوع 3 هستند و با کمي توجه درمان مي‌شوند. در چنين مواقعي ابتدا روي ناحيه سوخته کمپرس سرد بگذاريد. هيچ‌گاه يخ را به طور مستقيم روي سطح پوست سوخته قرار ندهيد، زيرا باعث مي‌شود حجم سوختگي افزايش يابد (کمپرس آب سرد مناسب‌تر است). از باند و نوار براي بستن ناحيه سوخته استفاده نکنيد، زيرا باعث مي‌شود محل سوخته ديرتر خوب شود.
از مسکن درد استفاده کنيد: در سوختگي‌هاي سطحي احتمال عفونت بسيار کم است؛ ولي براي احتياط و جلوگيري از اين اتفاق، ناحيه سوختگي را تميز نگه داريد.

درمان سوختگي‌هاي جدي‌تر
سوختگي‌هاي نوع 3 نياز به مراقبت و توجه بيشتري دارند. در چنين مواقعي هر چه سريع‌تر با مرکز فوريت‌هاي پزشکي تماس بگيريد.  خودتان لباس‌هاي ناحيه اطراف محل سوختگي را جدا نکنيد، زيرا در مواقع حاد منجر به خونريزي مي‌شود. مدت بسيار کوتاهي از کمپرس سرد استفاده کنيد تا کمي دماي ناحيه سوخته کاهش يابد. بلافاصله بعد از مرطوب کردن ناحيه سوخته، آن را با باند ببنديد.  به علائمي از قبيل ضعف، تپش قلب، سرد شدن پوست، حالت تهوع و احساس گيجي دقت کنيد.   ناحيه سوخته را با باند و نوار استريل ببنديد.  از هيچ‌ روغن و پماد چربي براي سوختگي‌هاي نوع 3 استفاده نکنيد؛ زيرا روغن و چربي با افزايش دماي ناحيه سوخته به آن آسيب بيشتري وارد مي‌کند و احتمال عفونت را نيز افزايش مي‌دهد.

درمان خانگي

اگر آفتاب سوختگي در حد متوسط باشد، مي‌توانيد از کمپرس آب سرد استفاده کنيد. کمپرس را به مدت 15 دقيقه روي محل سوختگي قرار دهيد و اين کار را روزي سه‌بار تکرار کنيد. مي‌توانيد مقداري جوش‌شيرين نيز به آب بيفزائيد تا احساس راحتي بيشتري کنيد.
تقريباً تمامي کرم‌ها و پمادهاي سوختگي که در داروخانه‌ها وجود دارند، براي سوختگي‌هاي سطحي مفيد و مناسبند. وجود ويتامين e در کرم‌ها و پمادها ضروري است.
براي سوختگي‌هاي تقريباً شديد، بهتر است از وان آب سرد استفاده کنيد و حدود پانزده دقيقه بخش سوخته را در داخل آب قرار دهيد. اگر آب جنبش و تکان داشته باشد، تأثير بيشتري خواهد داشت؛ مثل جکوزي.
اگر آفتاب سوختگي روي چانه و قسمت‌هاي زير چشم‌تان ايجاد شده است. از چاي کيسه‌اي يا قاچ‌هاي خيار استفاده کنيد. سيب‌زميني و گوجه‌فرنگي نيز براي اين منظور مفيدند.
آب گوجه فرنگي‌ را در شير ريخته خوب حل کنيد (به نسبت 1 به 6) و محلول را روي ناحيه آفتاب سوخته بماليد. با اين‌کار سوختگي سريع‌تر خوب مي‌شود.
برگ کاهو و کلم را داخل آب قرار داده در يخچال بگذاريد و وقتي به اندازه کافي سرد شدند، آنها را روي بخش‌هاي سوخته قرار دهيد.

قبل از قرار گرفتن در معرض نور مستقيم خورشيد، به سطح پوست‌تان لوسيون لانولين بماليد. اين‌کار مانند استفاده از کرم ضدآفتاب از پوست‌تان در برابر اشعه‌هاي زيانبار خورشيد محافظت مي‌کند.
براي سوختگي‌هاي ناحيه صورت، مقداري آرد جو را در شير مخلوط کنيد تا به شکل خميري در آيد. سپس کمي روغن زيتون، عسل و سفيده تخم‌مرغ اضافه کرده و تمام مواد را به خوبي با هم ترکيب کنيد و خمير به دست آمده روي سطح پوست بماليد. اين روش براي درمان آفتاب سوختگي‌هاي ناحيه صورت بسيار مفيد است.
هيچ‌گاه تاول‌هاي ناحيه سوخته را نترکانيد. اين تاول‌ها در واقع مثل يک ديوار محافظتي از پوست عمل کرده و کمک مي‌کنند زودتر بهبود يابد.
از لوسيون‌هاي چرب و کرم‌هاي روغني مثل کره، بنزوکائين و ليدوکائين براي آفتاب سوختگي استفاده نکنيد؛ زيرا باعث افزايش دماي محل سوخته مي‌شوند و از التيام آن جلوگيري مي‌کنند. اجازه دهيد با عبور جريان هوا از ناحيه آفتاب سوخته، پوست سريع‌تر التيام يابد.
با صابون‌هاي خيلي قوي ناحيه سوخته را نشوييد.
مقداري از ساقه آلوئه‌ورا را روي ناحيه آفتاب سوخته بماليد. اين گياه بهترين مرهم براي سوختگي‌هاست. آلوئه‌ورا حاوي اَلواِکتين b است که نوعي محرک سيستم دفاعي بدن مي‌باشد و مي‌تواند تا سه لايه از پوست نفوذ کند. از ژل آلوئه‌ورا نيز مي‌توانيد استفاده کنيد. اين گياه به تنهايي نمي‌تواند جلوي پوسته پوسته شدن پوست شما را بگيرد.

تاریخ درج : 1390/04/09
منبع خبر : zibasho.com
نام : شهر :
   
 
درسا سمنان
خوب بود ولي نگفتين باژل الوورا چي ترکيب کنيم چون به تنهايي نمي تونه جلوگيري کنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟