دانش آی آر

ماینینگ باکس ای پزشک

کاشی سنتی وانیل کوکی

ربات فنآوری اطلاعات افرنگ فروشگاه خط سبز

نسل بعدي نيسان gt-r، سريع‌ترين سوپراسپرت جهان خواهد بود

آمازون، رکورد بزرگترين کمپين خود را با فروش 100 ميليون قلم کالا شکست

افزايش خلاقيت تيم به کمک ذهن آگاهي

اسپيکر هوشمند 300 دلاري بيکسبي سامسونگ به‌صورت رسمي رونمايي مي‌شود

بيلاين موتو؛ طرحي انقلابي براي ناوبري ماهواره‌اي دوچرخه

گزارش زوميت از بيستمين رويداد استارتاپ گرايند اصفهان با حضور موسس استارتاپ بقچه

سامانه رجيستري به متخلفان در زمينه ثبت گوشي مسافري هشدار داد

ستاره‌شناسان 12 قمر جديد مشتري را کشف کردند

اينستاگرام در حال ساخت احراز هويت دو مرحله‌اي غير مبتني بر پيام کوتاه است

رکورد رانندگي روي دوچرخ، در فستيوال گودوود به نام رنجرور ثبت شد

وان پلاس فعلا از فناوري شارژ بي سيم سريع در گوشي‌هاي خود استفاده نمي‌کند

چگونه بليت ارزان هواپيما بخريم؟

چرا فيسبوک پژوهش‌هاي رباتيک خود را توسعه مي‌دهد

قوانين ضد انحصار؛ تحول در دنياي اندرويد و تغيير الگوي تجاري گوگل

بهترين خودروهاي دنيا، براي تيونينگ و افزايش قدرت

خطر برخورد يک کوه يخ عظيم به دهکده‌اي در گرينلند

چرا و چگونه تيمي ساختارشکن داشته باشيم

مديرعامل وان‌ پلاس عرضه‌ي گوشي oneplus x را يک شکست عنوان مي‌کند

دنالي xl، بزرگ‌ترين خانه متحرک دنيا؛ معرفي شد

کانون‌هاي فرهنگي، مطالبه‌گر مسائل فرهنگي دانشجويان
ساخت نخستين فرش نامرئي‌كننده جهان با همكاري يك دانشمند ايراني
تعداد بازدید : 576
اه بركلی آمریكا شامل یك محقق پست دكتری ایرانی موفق به ساخت یك فرش نامرئی‌كننده شده‌اند كه می‌تواند اجسام را در طیف نور مرئی كامل نامرئی كند.
دكتر مجید غرقی با همراهی شش پژوهشگر دیگر در دانشگاه كالیفرنیا در بركلی توانسته‌اند از یك شیوه جدید برای پنهان كردن اجسام در زیر لایه‌ای موسوم به فرش پوششی استفاده كنند.
به گفته این محققان، تا پیش از این پنهان كردن اجسام در فركانس‌هایی كه با چشم انسان قابل مشاهده نبودند، انجام شده‌ بود. بیشتر شنل‌های نامرئی‌كننده پیشین از متامواد فلزی برای پوشش‌دهی در فركانس‌های ریزموج استفاده كرده‌اند اما در فركانس‌های نوری، فلز میزان زیادی از نور را جذب كرده و منجر به از بین رفتن بخش قابل توجهی از فلز می‌شود. برای فركانس‌های مادون قرمز نیز این محققان و سایر دانشمندان باید شنل‌های عایق طراحی می‌كردند.
اخیرا محققان دانشگاه بیرمنگام از بلورهای تك محور به عنوان مواد پوشاننده استفاده كرده‌اند كه می‌تواند عمل پوشش‌دهی را تنها در قطب خاصی از فركانس نور مرئی انجام دهد.
این پژوهشگران در تحقیقات خود از شیوه‌ای موسوم به نگاشت شبه همایند (qcm) برای پنهان كردن یك شی یا طول 300 نانومتر و عرض شش میكرون در زیر یك «فرش پوشش‌دهنده» بازتابنده استفاده كردند.
این فرش از لحاظ ظاهری مانند یك آینه نوری صاف است، از این رو جسم و برآمدگی آن در زیر فرش در نور مرئی قابل مشاهده نخواهد بود.
به گفته شیانگ‌ژانگ، رهبر این تحقیقات، فرش پوششی بدین معنی است كه می‌توانید یك شی‌را در زیر یك لایه كه در این پژوهش با عنوان فرش نامیده شده‌است پنهان كنید. این فرش مانند آینه به نظر رسیده و برآمدگی حاصله از وجود جسم در زیر آن به هیچ وجه در نور مرئی قابل مشاهده نیست.
در این پژوهش، محققان یك موج‌بر نیترید سیلیكون را در یك بستر شفاف اكسید سیلیكون نانوحفره قرار دادند كه به طور ویژه‌ای برای برخورداری از ضریب شكست پایین‌تر از موج‌بر ساخته شده بود. آنها با استفاده از شیوه نانوساخت، ‌حفره‌های ریز را درون نیترید قرار داده تا یك طرح مطلوب را بدست آورده و به موج‌بر، ویژگی‌ شاخص شكست شنل پوشاننده را بدهند.
این شیوه جدید علاوه بر پوشش‌دهی، گامی مهم را در جهت اجرای سازه‌های انتقال نوری در طیف مرئی برداشته است.
محققان با استفاده از شیوه انتقال نوری می‌توانند نور را بر استفاده‌های كاربردی مانند میكروسكوپ‌ها و رایانه‌های قدرتمند آماده كنند.
مجید غرقی كه متولد 1356 تهران است، پس از پایان تحصیلات متوسطه در دبیرستان استعدادهای درخشان علامه حلی تهران در سال 74 با رتبه پنج وارد دانشگاه شده و تحصیلات كارشناسی و كارشناسی ارشد را در رشته الكترونیك در دانشگاه صنعتی شریف به پایان برده و از سال 81 (2003) به عنوان دانشجوی دكتری در رشته الكترونیك در دانشگاه واترلو كانادا تحصیل كرده است.
كسب «اسكولارشیپ» تحصیلی دانشگاه واترلو، جایزه یادبود دكتر chandrashekar دانشگاه واترلو (2005-2006) و جایزه برتر sandford fleming foundation (سال 2005) از جمله جوایز و افتخارات علمی این پژوهشگر جوان ایرانی است كه در حال حاضر دوره پسا دكتری خود را زیرنظر دكتر شیانگ‌ژانگ در دانشگاه بركلی می‌گذراند.
تاریخ درج : 1390/03/31
منبع خبر : hamvatansalam.com
نام : شهر :