دانش آی آر

ماینینگ باکس ای پزشک

کاشی سنتی وانیل کوکی

ربات فنآوری اطلاعات افرنگ فروشگاه خط سبز

قابليت جديدي براي توييتر در راه است

گاف عجيب سامسونگ موبايل

هفت سنگ؛ سلطنت بتل رويال ها

معرفي ربات delorean؛ براي آينده پيام ارسال کنيد

بازي اندرويدي subway surfers مرز يک ميليارد دانلود را رد کرد

نمايش ناخواسته باگ ios در تبليغ آيفون 10 [تماشا کنيد]

ويدئوي جعبه گشايي و تصاوير ثبت شده توسط p20 هواوي [تماشا کنيد]

دنا پلاس توربو اتوماتيک؛ محصول ايران خودرو براي سال 97

صادرات 30 درصدي پژو 301 مونتاژي؛ وعده جديد مديرعامل ايران خودرو

بررسي ديجياتو: هواوي آنر 7x

مشاور معاون علمي و فناوري رييس جمهوري: فعاليت‌هاي استارتاپي جنسيت‌محور نيست

عبور اسنپ از يک ميليون سفر موفق در روز

خاطره سفر از تو، سفر بعدي از ما؛ بزرگترين مسابقه گردشگري ايران آغاز شد [رپورتاژ آگهي]

ادامه آشوب در کوالکام؛ برکناري مدير سابق از هيئت مديره براي ارائه پيشنهاد خريد کمپاني

معرفي اپليکيشن ايگرگ؛ حل آنلاين سوالات درسي

جيپ با احياي مدل grand wagoneer به دنبال ساخت يک شاسي بلند سوپر لوکس است

چگونه از به روزرساني خودکار ويندوز 10 جلوگيري کنيم؟ [قسمت اول]

هواوي پي اسمارت چه مزايايي نسبت به رقبا دارد؟

برداشت چهارم؛ بررسي نسل جديد هيونداي سانتافه

راهنماي خريد نوروزي ديجياتو: بهترين گجت ها براي هديه دادن
ساخت نخستين فرش نامرئي‌كننده جهان با همكاري يك دانشمند ايراني
تعداد بازدید : 547
اه بركلی آمریكا شامل یك محقق پست دكتری ایرانی موفق به ساخت یك فرش نامرئی‌كننده شده‌اند كه می‌تواند اجسام را در طیف نور مرئی كامل نامرئی كند.
دكتر مجید غرقی با همراهی شش پژوهشگر دیگر در دانشگاه كالیفرنیا در بركلی توانسته‌اند از یك شیوه جدید برای پنهان كردن اجسام در زیر لایه‌ای موسوم به فرش پوششی استفاده كنند.
به گفته این محققان، تا پیش از این پنهان كردن اجسام در فركانس‌هایی كه با چشم انسان قابل مشاهده نبودند، انجام شده‌ بود. بیشتر شنل‌های نامرئی‌كننده پیشین از متامواد فلزی برای پوشش‌دهی در فركانس‌های ریزموج استفاده كرده‌اند اما در فركانس‌های نوری، فلز میزان زیادی از نور را جذب كرده و منجر به از بین رفتن بخش قابل توجهی از فلز می‌شود. برای فركانس‌های مادون قرمز نیز این محققان و سایر دانشمندان باید شنل‌های عایق طراحی می‌كردند.
اخیرا محققان دانشگاه بیرمنگام از بلورهای تك محور به عنوان مواد پوشاننده استفاده كرده‌اند كه می‌تواند عمل پوشش‌دهی را تنها در قطب خاصی از فركانس نور مرئی انجام دهد.
این پژوهشگران در تحقیقات خود از شیوه‌ای موسوم به نگاشت شبه همایند (qcm) برای پنهان كردن یك شی یا طول 300 نانومتر و عرض شش میكرون در زیر یك «فرش پوشش‌دهنده» بازتابنده استفاده كردند.
این فرش از لحاظ ظاهری مانند یك آینه نوری صاف است، از این رو جسم و برآمدگی آن در زیر فرش در نور مرئی قابل مشاهده نخواهد بود.
به گفته شیانگ‌ژانگ، رهبر این تحقیقات، فرش پوششی بدین معنی است كه می‌توانید یك شی‌را در زیر یك لایه كه در این پژوهش با عنوان فرش نامیده شده‌است پنهان كنید. این فرش مانند آینه به نظر رسیده و برآمدگی حاصله از وجود جسم در زیر آن به هیچ وجه در نور مرئی قابل مشاهده نیست.
در این پژوهش، محققان یك موج‌بر نیترید سیلیكون را در یك بستر شفاف اكسید سیلیكون نانوحفره قرار دادند كه به طور ویژه‌ای برای برخورداری از ضریب شكست پایین‌تر از موج‌بر ساخته شده بود. آنها با استفاده از شیوه نانوساخت، ‌حفره‌های ریز را درون نیترید قرار داده تا یك طرح مطلوب را بدست آورده و به موج‌بر، ویژگی‌ شاخص شكست شنل پوشاننده را بدهند.
این شیوه جدید علاوه بر پوشش‌دهی، گامی مهم را در جهت اجرای سازه‌های انتقال نوری در طیف مرئی برداشته است.
محققان با استفاده از شیوه انتقال نوری می‌توانند نور را بر استفاده‌های كاربردی مانند میكروسكوپ‌ها و رایانه‌های قدرتمند آماده كنند.
مجید غرقی كه متولد 1356 تهران است، پس از پایان تحصیلات متوسطه در دبیرستان استعدادهای درخشان علامه حلی تهران در سال 74 با رتبه پنج وارد دانشگاه شده و تحصیلات كارشناسی و كارشناسی ارشد را در رشته الكترونیك در دانشگاه صنعتی شریف به پایان برده و از سال 81 (2003) به عنوان دانشجوی دكتری در رشته الكترونیك در دانشگاه واترلو كانادا تحصیل كرده است.
كسب «اسكولارشیپ» تحصیلی دانشگاه واترلو، جایزه یادبود دكتر chandrashekar دانشگاه واترلو (2005-2006) و جایزه برتر sandford fleming foundation (سال 2005) از جمله جوایز و افتخارات علمی این پژوهشگر جوان ایرانی است كه در حال حاضر دوره پسا دكتری خود را زیرنظر دكتر شیانگ‌ژانگ در دانشگاه بركلی می‌گذراند.
تاریخ درج : 1390/03/31
منبع خبر : hamvatansalam.com
نام : شهر :