comicsgenerator.com
ماینینگ باکس
ای پزشک
کاشی سنتی
سامانه جمع آوری خودکار تجهیزات IT
وانیل کوکی
خاتون رنگی
ربات فنآوری اطلاعات افرنگ
تمام اخبار خبرگزاریهای معتبر کشور در یک سایت مشترک شوید.سیاسی ، فرهنگی ، اقتصادی ، ورزشی و سلامت ( افرنگ نیوز )
سامانه تحت وب مديريت کلان it و help desk سازماني به اختصار wism ويژه سازمان ها و موسسات مالي - برگزيده مديران موفق it
عنوان خبر
 
  
 
ساخت نخستين فرش نامرئي‌كننده جهان با همكاري يك دانشمند ايراني
تعداد بازدید : 528
 
اه بركلي آمريكا شامل يك محقق پست دكتري ايراني موفق به ساخت يك فرش نامرئي‌كننده شده‌اند كه مي‌تواند اجسام را در طيف نور مرئي كامل نامرئي كند.
دكتر مجيد غرقي با همراهي شش پژوهشگر ديگر در دانشگاه كاليفرنيا در بركلي توانسته‌اند از يك شيوه جديد براي پنهان كردن اجسام در زير لايه‌اي موسوم به فرش پوششي استفاده كنند.
به گفته اين محققان، تا پيش از اين پنهان كردن اجسام در فركانس‌هايي كه با چشم انسان قابل مشاهده نبودند، انجام شده‌ بود. بيشتر شنل‌هاي نامرئي‌كننده پيشين از متامواد فلزي براي پوشش‌دهي در فركانس‌هاي ريزموج استفاده كرده‌اند اما در فركانس‌هاي نوري، فلز ميزان زيادي از نور را جذب كرده و منجر به از بين رفتن بخش قابل توجهي از فلز مي‌شود. براي فركانس‌هاي مادون قرمز نيز اين محققان و ساير دانشمندان بايد شنل‌هاي عايق طراحي مي‌كردند.
اخيرا محققان دانشگاه بيرمنگام از بلورهاي تك محور به عنوان مواد پوشاننده استفاده كرده‌اند كه مي‌تواند عمل پوشش‌دهي را تنها در قطب خاصي از فركانس نور مرئي انجام دهد.
اين پژوهشگران در تحقيقات خود از شيوه‌اي موسوم به نگاشت شبه همايند (qcm) براي پنهان كردن يك شي يا طول 300 نانومتر و عرض شش ميكرون در زير يك «فرش پوشش‌دهنده» بازتابنده استفاده كردند.
اين فرش از لحاظ ظاهري مانند يك آينه نوري صاف است، از اين رو جسم و برآمدگي آن در زير فرش در نور مرئي قابل مشاهده نخواهد بود.
به گفته شيانگ‌ژانگ، رهبر اين تحقيقات، فرش پوششي بدين معني است كه مي‌توانيد يك شي‌را در زير يك لايه كه در اين پژوهش با عنوان فرش ناميده شده‌است پنهان كنيد. اين فرش مانند آينه به نظر رسيده و برآمدگي حاصله از وجود جسم در زير آن به هيچ وجه در نور مرئي قابل مشاهده نيست.
در اين پژوهش، محققان يك موج‌بر نيتريد سيليكون را در يك بستر شفاف اكسيد سيليكون نانوحفره قرار دادند كه به طور ويژه‌اي براي برخورداري از ضريب شكست پايين‌تر از موج‌بر ساخته شده بود. آنها با استفاده از شيوه نانوساخت، ‌حفره‌هاي ريز را درون نيتريد قرار داده تا يك طرح مطلوب را بدست آورده و به موج‌بر، ويژگي‌ شاخص شكست شنل پوشاننده را بدهند.
اين شيوه جديد علاوه بر پوشش‌دهي، گامي مهم را در جهت اجراي سازه‌هاي انتقال نوري در طيف مرئي برداشته است.
محققان با استفاده از شيوه انتقال نوري مي‌توانند نور را بر استفاده‌هاي كاربردي مانند ميكروسكوپ‌ها و رايانه‌هاي قدرتمند آماده كنند.
مجيد غرقي كه متولد 1356 تهران است، پس از پايان تحصيلات متوسطه در دبيرستان استعدادهاي درخشان علامه حلي تهران در سال 74 با رتبه پنج وارد دانشگاه شده و تحصيلات كارشناسي و كارشناسي ارشد را در رشته الكترونيك در دانشگاه صنعتي شريف به پايان برده و از سال 81 (2003) به عنوان دانشجوي دكتري در رشته الكترونيك در دانشگاه واترلو كانادا تحصيل كرده است.
كسب «اسكولارشيپ» تحصيلي دانشگاه واترلو، جايزه يادبود دكتر chandrashekar دانشگاه واترلو (2005-2006) و جايزه برتر sandford fleming foundation (سال 2005) از جمله جوايز و افتخارات علمي اين پژوهشگر جوان ايراني است كه در حال حاضر دوره پسا دكتري خود را زيرنظر دكتر شيانگ‌ژانگ در دانشگاه بركلي مي‌گذراند.
 
تاریخ درج : 1390/03/31
منبع خبر : hamvatansalam.com
مطالب مرتبط
 
 ابداع شيوه اي براي افزايش کارايي سلولهاي خورشيدي(1390/10/03)
 ابداع فلزي به سبکي قاصدک/ رقابت براي توليد سنگين ترين عنصر جهان(1390/08/29)
 کشف پديده اي جديد در يکي از شناخته شده ترين مواد جهان(1390/04/30)
 سخت ترين ماده دنيا تبخير شد/ اشعه ماوراء بنفش الماس را از پا انداخت(1390/04/30)
 به جاي شمع از ليزر استفاده کنيد(1390/02/31)
 
نظرات
 
نام : شهر :
   
 
 
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شرکت فرا ارتباط می باشد