comicsgenerator.com
ماینینگ باکس
ای پزشک
کاشی سنتی
سامانه جمع آوری خودکار تجهیزات IT
وانیل کوکی
خاتون رنگی
ربات فنآوری اطلاعات افرنگ
تمام اخبار خبرگزاریهای معتبر کشور در یک سایت مشترک شوید.سیاسی ، فرهنگی ، اقتصادی ، ورزشی و سلامت ( افرنگ نیوز )
سامانه تحت وب مديريت کلان it و help desk سازماني به اختصار wism ويژه سازمان ها و موسسات مالي - برگزيده مديران موفق it
عنوان خبر
 
  
 
محققان هم پليمري توليد کرده‌اند که خود را با استفاده از اشعه ليزر، ترميم مي‌کند
تعداد بازدید : 392
 
د علي بغمايي پور

جادوي هري پاتر به حقيقت پيوست!

مهندسان موسسه تحقيقاتي ارتش ايالات متحده در مريلند، دانشگاه کيس‌وسترن کليولند و دانشگاه فري‌بورگ سوئيس، توانسته‌اند نوع خاصي از پلاستيک را به نام پليمر ابرمولکول فلزي (metallo-supramolecular) توليد کنند که با تابش نور ليزر به آن، خود را ترميم مي‌کند.

به گزارش نيوساينتيست، بر خلاف پليمرهاي معمولي مثل پلي‌استيرن که ليوان‌هاي موجود در ماشين‌هاي خودکار فروش قهوه و ... از آن ساخته شده، يا پلي‌کربنات شفافي که روي سي‌دي‌ها چاپ مي‌شوند، پيوند بين مولکول‌هاي پليمرهاي پلاستيکي جديد از نوع «کووالانسي»- که اتم‌ها، الکترون به اشتراک مي‌گذارند- نيست.

در عوض، بخش‌هاي اصلي «ماکاروني مانند» اين مواد، به گروه‌هاي «ليگاند» منتهي مي‌شوند که براي پيوند يوني، تمايل به اتصال به گروه‌هايي با هسته آزاد «روي» دارند. وقتي پرتوهاي فرابنفش به اين گروه‌هاي «روي» برخورد مي‌کند، آن‌ها انرژي را جذب کرده و به گرما تبديل مي‌کنند؛ اين گرما، همان انرژي مورد نياز براي عمليات «خود-ترميمي» است.

ترميم سطوح شکسته
کريستوفر فدر و همکارانش در دانشگاه کيس‌وسترن يک برگه 0.4 ميلي‌متري پليمر را انتخاب کرده و شکافي به عمق 0.2 تا 0.3 ميلي‌متر در آن ايجاد کردند. بعد پرتوهاي فرابنفش ليزر را با قدرت يک وات، براي مدت 30 ثانيه به هر شکاف‌ تاباندند و متوجه شدند که شکاف به طور کامل از بين رفته است.

البته اين اولين بار نيست که محققان به سراغ چنين سوژه‌اي رفته‌اند؛ در سال 2008 / 1387، لودويک ليبلر، شيميداني از موسسه آموزش عالي شيمي و فيزيک صنعتي (espci) پاريس، پيوند مولکولي ديگري را (پيوند هيدروژني که به نسبت پيوند مولکولي پليمر جديد، ضعيف‌تر است) براي توليد پلاستيکي با قابليت خود- ترميمي، تحت کنترل درآورد؛ اين پلاستيک به سادگي و تنها با فشردن دو طرف شکافي که در آن ايجاد شده بود، خود را ترميم مي‌کرد.

همچنين نيسان، توليد کننده ژاپني خودرو، از شيوه مشابهي براي توليد رنگ‌هاي ضد خش خود-ترميم براي خودرو و گوشي تلفن استفاده کرده است.

حالا گروه کيس وسترن قصد دارند براي ترميم انواع مختلفي از پليمرها از اشعه‌هاي ليزر کمک بگيرند اما بايد در مورد ترکيب ليزرها و پليمرها بيشتر محتاط باشند، چراکه بر اساس گزارش نشريه«نيچر»، اجسامي که فلز بيشتري دارند، ميزان ترميم‌شان کم‌تر است.

هيچ بعيد نيست که روزي محققان بتوانند عينک‌هاي پلي‌کربناتي، مثل عينک‌هاي هري پاتر بسازند!

 
تاریخ درج : 1390/02/03
منبع خبر : methodicalnews.persianblog.ir
مطالب مرتبط
 
 ابداع شيوه اي براي افزايش کارايي سلولهاي خورشيدي(1390/10/03)
 ابداع فلزي به سبکي قاصدک/ رقابت براي توليد سنگين ترين عنصر جهان(1390/08/29)
 کشف پديده اي جديد در يکي از شناخته شده ترين مواد جهان(1390/04/30)
 سخت ترين ماده دنيا تبخير شد/ اشعه ماوراء بنفش الماس را از پا انداخت(1390/04/30)
 ساخت نخستين فرش نامرئي‌كننده جهان با همكاري يك دانشمند ايراني(1390/03/31)
 
نظرات
 
نام : شهر :
   
 
 
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شرکت فرا ارتباط می باشد