comicsgenerator.com
ماینینگ باکس
ای پزشک
کاشی سنتی
سامانه جمع آوری خودکار تجهیزات IT
وانیل کوکی
خاتون رنگی
ربات فنآوری اطلاعات افرنگ
تمام اخبار خبرگزاریهای معتبر کشور در یک سایت مشترک شوید.سیاسی ، فرهنگی ، اقتصادی ، ورزشی و سلامت ( افرنگ نیوز )
وب سايت با قابليت مديريت اطلاعات ويژه شرکتها و موسسات فقط سيصد هزار تومان
عنوان خبر
 
  
 
جهنم كجاست؟
تعداد بازدید : 11631
 
"جهنم" شكل عربي شده ي واژه ي "گِهينُّم"  [gehinnom] در زبان عبري است. زبان كهن تر و از همان شاخه ي زبان هاي سامي در منطقه ي بين النهرين و به معني:

"دره ي پسر هينّوم" [“valley of the son of hinnom”]

اين دره در شهر اورشليم، و در جنوب كوه صهيون واقع است، كه در زمان هاي قديم محل سوزاندن زباله هاي شهر بوده. بعد ها، افراد آن منطقه، بر اساس اعتقاد خود، جنازه ي كساني را كه از رستگاري نوميد شده بودند، مثل آدمهايي را كه دست به خودكشي مي زدند، در اين مكان مي سوزاندند.

اما اتفاق هاي ديگري هم در اين منطقه رخ مي داد. محل عبادت آن دسته از قوم بني اسرائيل هايي بود كه به دين هاي كنعاني و فنيقي ايمان داشتند و پيكره هايي از خداهاي آنها را مانند، "مُلِك" [molech]  و "باآل" [ba’al] — در اين دره ساخته بوده و عبادت مي كردند.

ولي اندك اندك، ناداني قوت گرفت و منجر به پي آمدهاي دهشناكي شد، و آنها در آن مكان، قرباني كردن را شروع كردند، و روزي، شخصي به نام هينّوم [hinnom] ، فرزند خود را در آنجا قرباني كرد، و از آن پس، آن نقطه را "دره ي پسر هينّوم" ناميدند.  gey ben-hinnom ?-ben-hinn?m  يا  valley of the son of hinnom

بعدها، واژه ي "پسر" [ben] نيز از آن كم شد، و به "گِهينُُّم" ]"دره ي هينّوم" [gehinnom] كوتاه شد.

اينكه در ابتدا، آن دره، براي مردم، محلي براي از بين بردن زباله هاي خود بوده، و بعد، از روي خرافات و ناداني، آن را به عبادت گاه و قربان گاه تبديل كرده اند؛ يا اينكه، بر عكس، از عبادتگاهي به زباله داني پيشرفت كرده، خيلي آشكار نيست، و بسته به گمان و بينش ما دارد.

اما، شايد نكته مهم اين باشد كه كل اين ماجرا ها، بعد از سليمان و داودِ قصه هاي سامي ها شروع مي شود كه مربوط به سه هزار سال پيش اند، و مي توان منشا "گِهينُّم" را در زبان پارسي كهن يافت. چرا كه بسياري از واژگان و آئين هاي زبان و فرهنگ آريايي، در دوران هاي بعدي، به زبان و فرهنگ ِ مردم منطقه هاي ديگر از جمله يوناني و عبري راه پيدا كرد.

واژه ي اوستايي گَئِثانَني [gae??nani] كه در زبان كهن سانسكريت هم با كمي دگرگوني آوايي وجود دارد، در بر گيرنده ي ريشه ي واژگاني مانند "گيتي"، "كيهان" و "جهان"، و به معناي "جهان هاي زيرين" است كه به باور آريايي ها به هفت طبقه بودن دنياي مردگان اشاره دارد كه مكاني است سرد كه خود انعكاس دهنده ي ذهنيت ايراني ها ي باستان است كه با توجه به موقعيت جغرافيايي زندگي خود، زمستان و سرما را سخت و عذاب آور مي دانستند، بر خلاف قوم هاي سامي و اسرائيلي كه از گرماي سوزان رنج مي بردند.

بهرحال، "جهنم"، كه گهگاه بصورت "جهنم دره" در زبان فارسي متداول است، دره اي در اورشليم است كه در حال حاضر يكي از مراكز گردش گري آن شهر محسوب مي شود. حتي افرادي در آن قربان گاه روزگاران قديم، دراز مي كشند تا تصويري از ناداني جنايتكارانه ي پيشينيان را بازسازي كنند.
مديريت آمار و فناوري-مديريت خدمات it –مديريت فناوري اطلاعات-نرم افزار مديريت آمار و فناوري-نرم افزار جمع آوري مشخصات سيستم-جمع آوري اطلاعات سخت افزاري کلاينت ها-سيستم مديريت اطلاعات سخت افزاري-گزارش گيري از اطلاعات کلاينت ها-نرم افزار help desk-مديريت نرم افزارها-help desk سازماني


سيستم جمع آوري خودکار تجيزات it و help desk سازماني
مديريت خدماتمديريت آمار و فناوري- it –مديريت فناوري اطلاعات-نرم افزار مديريت آمار و فناوري-نرم افزار جمع آوري مشخصات سيستم-جمع آوري اطلاعات سخت افزاري کلاينت ها-سيستم مديريت اطلاعات سخت افزاري-گزارش گيري از اطلاعات کلاينت ها-نرم افزار help desk-مديريت نرم افزارها-help desk سازماني

 
تاریخ درج : 1389/12/13
منبع خبر : iranagency.mihanblog.com
مطالب مرتبط
 
 پرهاي 100 ميليون ساله کشف شد(1395/04/10)
 تشخيص رنگ پرندگان ماقبل تاريخ امکان‌پذير شد(1394/06/19)
 هنرنمايي انسان‌هاي اوليه در غارها (1394/06/13)
 کشف قرآني که قدمت آن به زمان پيغمبر اسلام مي‌رسد(1394/04/31)
 اجداد انسان براي خروج از آفريقا راه مصر را در پيش گرفتند!(1394/03/22)
 
نظرات
 
نام : شهر :
   
 
زيبا تهراني تهران
مطلب بسيار جالبي بود متشکرم
 
علي رهام
تشکر
 
ف امامي تهران
ممنون از مطلب خوبتان ، تفکر انتزاعي اقوام و ملل از جهنم چيست؟ تابحال به آن فکر کرده ايد؟
 
 
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شرکت فرا ارتباط می باشد