دانش آی آر
روغن جاتروفا سوخت گياهي اينده خواهد بود
تعداد بازدید : 706
یك فروند بوئینگ 747 برای اولین بار با سوخت گیاهی از نیوزیلند به پرواز درامد.
به گزارش شبكه پنج تلویزیون فرانسه، خلبانان این بویینگ متعلق به شركت هواپیمایی نیوزیلند موفق شدند هواپیما را با سوختی متشكل از روغن گیاهی به مدت دو ساعت به پرواز در اورند. پنجاه درصد از سوخت یكی از چهار موتور این هواپیما از روغن جاتروفا تشكیل شده بود. گیاه جاتروفا كه در برزیل می روید جایگزین مناسبی برای سوختهای فسیلی محسوب می شود.
دیوید مورگان خلبان هواپیمای نیوزیلندی می گوید جاتروفا گیاه مناطق استوایی است كه مورد استفاده انسان یا حیوانات قرار نمی گیرد زیرا گیاهی سمی است. هسته های این گیاه حاوی روغنی است كه پس از پالایش به سوخت تبدیل می شود.
جارتروفا همچنین طلای سبز صحرا لقب گرفته كه در زمینهای خشك و لم یزرع نیز قابل روییدن است و كشت ان زیانی به زمینهای حاصلخیز وارد نمی كند.
این گیاه در برابر قارچها و حشرات مقاومت می كند و به افت كش شیمیایی نیازی ندارد. از هر هكتار مزرعه این گیاه،سالانه هزار وهشتصد لیتر روغن به دست می ایدكه این میزان روغن از روغن به دست امده از كلزا و سویا در مساحتی مشابه بسیار بیشتر است.
رود كلاینپاست حشره شناس نیوزیلندی می گوید اگر بتوان با جایگزینی گیاهان به جای انرژیهای فسیلی ، كربن تولید كرد كمترین زیان به اب و هوای زمین وارد خواهد شد به همین علت سوختهای گیاهی اینده ای درخشان خواهند داشت.
تجربیات جدیدی قرار است به زودی برگزار شود. در هفتم ژانویه تركیبی متشكل از روغن خزه در هوستون امریكا مورد ازمایش قرار می گیرد. شركتهای هواپیمایی پیش بینی كرده اند تا سال دوهزار و هفده ، تا ده درصد از سوختهای گیاهی استفاده كنند.
تاریخ درج : 1387/10/14
منبع خبر :
نام : شهر :