دانش آی آر
کمبود استروژن در دختر بچه ها ، چسبندگي لبي هاي کوچک را منجر مي شود
تعداد بازدید : 6401
 چسبندگي ناحيه لبي هاي ناحيه تناسلي خارجي يکي از شايع ترين اختلالات دردختربچه ها به شمار مي آيد ودر صورتي که درمان نشود مشکلات عديده اي را به وجود خواهد آورد.

دکتر مريم امامي جراح و اورولوژيست گفت : علت چسبندگي ناحيه لبي هاي کوچک در دختر بچه ها به علت کمبود استروژن مي باشد و در نوزادان به علت حضور استروژن مادر ، بدن آن ها ديده نمي شود اما پس از سه ماهگي به علت کمبود آن تا 7 سالگي اين مسئله بروز مي يابد.
وي ادامه داد : از علل ديگر ايجاد چسبندگي لبي هاي کوچک در دختران تحريکات موضعي و سوء استفاده جنسي عنوان شده است و لازم به نوضيح است که در سوء استفاده هاي جنسي آثار ديگري مانند خون مردگي و پارگي هاي کوچک ناحيه تناسلي نيز ديده مي شود که در اکثر موارد اين اختلال بدون علامت است .
اين جراح بيان داشت : باقي ماندن ادرار در ناحيه تناسلي بين دو لبي هاي چسبيده پس از ادرار منجر به تحريک طولاني ناحيه پرينه شده و گاها بيمار از خروج بي اختياري ادرار به صورت قطره قطره شکايت دارد و امکان عفونت هاي ادراري تکرار شونده در اين بيماران وجود دارد .

وي با اشاره به اينکه در قدم اول براي درمان مصرف کرم هاي موضعي استروژن توصيه مي شود ابراز داشت : علاوه بر آن آموزش مادر و يا خود کودک است که مي توانند با انجام مانور خاصي قسمت به هم پيوسته را از هم جدا کنند که اين کار امکان چسبندگي مجدد را به حداقل مي رساند و چنانچه از اين طريق سودي حاصل نشود بايد پزشک با بي حسي موضعي اقدام به جدا کردن لبي ها کند .


دکتر امامي در پايان خاطر نشان کرد : چنانچه چسبندگي وسيع و شديد باشد اقدام به جراحي به منظور جداسازي دو لبه لبي ها از هم ضرورت مي يابد و بايد گفت افراد به هيچ وجه نبايد به طور خودسرانه از کرم استروژن و يا استفاده بيش از حد از آن را داشته باشند .
قابل توجه مديران
سيستم جمع آوري خودکار تجيزات it و help desk سازماني مديريت خدمات مديريت آمار و فناوري- it –مديريت فناوري اطلاعات-نرم افزار مديريت آمار و فناوري-نرم افزار جمع آوري مشخصات سيستم-جمع آوري اطلاعات سخت افزاري کلاينت ها-سيستم مديريت اطلاعات سخت افزاري-گزارش گيري از اطلاعات کلاينت ها-نرم افزار help desk-مديريت نرم افزارها-help desk سازماني

تاریخ درج : 1387/7/19
منبع خبر :
نام : شهر :
   
 
مهسا گلستان
با سلام و خسته نباشيد.مانور خاصي ک ميشه انجام داد واسه جلوگيري از عود مجدد رو ميشه بفرماييد؟