دانش آی آر
مقدمات اجراي قانون ماليات بر ارزش افزوده فراهم شده است
تعداد بازدید : 1014
رسانه مالیاتی ایران: معاون مالیات بر ارزش افزوده سازمان امور مالیاتی ضمن اعلام   دستورالعمل و قالب استاندارد صدورصورتحساب فروش کالاها و ارائه خدمات برای عرضه کنندگان کالاها و ارائه دهندگان خدمات در سطح کشور گفت: فرم مرحله اول قانون مالیات بر ارزش افزوده برای 80 هزار فعال اقتصادی کشور ارسال شده است

نادر آریا معاون مالیات بر ارزش افزوده سازمان امور مالیاتی کشور در جمع خبرنگاران ، همه صادر کنندگان و واردکنندگان ، فعالان اقتصادی با مجموع فروش کالا و ارائه خدمات بیش از 125 میلیون تومان در 5 ماه آغازین امسال و فعالان اقتصادی با مجموع فروش کالا و خدمات بیش از 300 میلیون تومان در سال 1386 را مشمولان مرحله اول اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده اعلام کرد.
وی افزود : تکالیف فعالان اقتصادی کشور در این قانون عبارت است از: ثبت نام بر اساس تکالیفی که سازمان امور مالیاتی مشخص کرده است ، دریافت صورتحساب و پرداخت مالیات در زمان خرید کالا و خدمات ( اعتبار مالیاتی - تسویه فصلی ) ، صدور صورتحساب و دریافت مالیات در زمان فروش کالاها و خدمات ( علاوه بر بهای اصلی ) ، نگهداری اسناد و ثبت اطلاعات خرید و فروش ها در دفاتر قانونی شرکت ها و تسلیم اظهارنامه حداکثر 15 روز پس از پایان هر سه ماه.                                                

وی گفت : مالیات بر ارزش افزوده نوعی مالیات چند مرحله ای است که در مراحل مختلف زنجیره واردات ، تولید و توزیع بر اساس درصدی از ارزش افزوده کالاهای فروخته شده یا خدمات ارئه شده در هر مرحله دریافت می شود؛ اما مالیات پرداختی در هر مرحله از زنجیره واردات ، تولید و توزیع به مرحله بعدی انتقال می یابد تا در نهایت توسط مصرف کننده نهایی پرداخت شود .
معاون مالیات بر ارزش افزوده سازمان امور مالیاتی کشور با اشاره به اینکه قانون مالیات بر ارزش افزوده از اول مهر جایگزین قانون تجمیع عوارض می شود تصریح کرد : در این قانون نرخ مالیات اقلام مختلف هیچ تغییری نکرده است و آثار تورمی هم بر قیمت ها ندارد.
آریا در ادامه گفت : این روش که از سال 1950 میلادی در جهان اجرایی شده است ، هم اکنون در 140 کشور جهان اجرا می شود و گسترش پایه مالیاتی و شفاف سازی مبادلات و معاملات اقتصادی از مزایای آن است.
معاون مالیات بر ارزش افزوده سازمان امور مالیاتی کشور همچنین در خصوص فعالان اقتصادی که دعوتنامه این سازمان را دریافت نکرده اند ، گفت : دریافت کردن یا دریافت نکردن دعوتنامه شرط لازم برای مشمول بودن در قانون ارزش افزوده نیست؛ بلکه در مرحله دوم این طرح همه فعالان اقتصادی که دعوت نامه دریافت نکرده اند، در صورت تشخیص احراز شرایط می توانند در پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور مالیاتی ثبت نام کنند.

معاون مالیات بر ارزش افزوده سازمان امور مالیاتی کشور در خصوص دستورالعمل و قالب استاندارد صدور صورتحساب فروش کالاها و ارائه خدمات برای عرضه کنندگان کالاها و ارائه دهندگان خدمات در سطح کشور گفت : در دستورالعمل حاضر دو نمونه قالب صورتحساب ارائه می شود که یک مورد مخصوص ماشین های فروش POS مورد استفاده در فروشگاههای عرضه کالا به مصرف کنندگان نهایی است و و مورد دیگر در سایر مبادلات کالاها و خدمات مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
وی افزود: بدیهی است مالیات ها و عوارض پرداختی طی صورتحساب های صادره توسط ماشین های فروش مذکور در صورتی که نام و مشخصات خریدار در آن درج شود قابل احتساب به عنوان اعتبار مالیاتی برای مودیان ثبت نام شده نظام مالیات بر ارزش افزوده نخواهد بود؛ مگر آنکه فروشنده مشخصات کامل خریدار را در صورتحساب درج و نسبت به مهر و امضای آن اقدام کند.
اریا افزود: همه اقلام اطلاعاتی ، مندرج در نمونه صورتحساب های فروش کالا و ارائه خدمات ، مورد نیاز است و برای استفاده از مزایای قانونی نقش اساسی دارند ،اما حداقل اطلاعات الزامی در هر مورد ، که باید از تاریخ 1-7-87 همه فعالان و بنگاههای اقتصادی رعایت کنند در بخش های بعدی این دستورالعمل تعیین شده است.
وی گفت: تغییرات احتمالی آتی در اطلاعیه های بعدی سازمان امور مالیاتی کشور تعیین و اعلام خواهد شد.
معاون مالیات بر ازرش افزوده سازمان امور مالیاتی کشور در باره قالب صورتحساب های عمومی فروش کالاها و ارائه خدمات گفت: اینگونه صورتحساب ها راهمه عرضه کنندگان کالاها و ارائه دهندگان خدمات که به عرضه کلی یا جزیی کالاها و خدمات اشتغال دارند ، استفاده می کنند.
وی اظهار داشت : اینگونه صورتحساب ها در معاملات بین فعالان اقتصادی با یکدیگر و همچنین بین فعالان اقتصادی و مصرف کنندگان مورد استفاده بوده و از نظر قطع در اندازه های مختلف و از نظر قالب در اشکال گوناگون ، حسب نیاز مودیان ، مورد استفاده قرار می گیرند و به صورت رایانه ای و یا دستی صادر می شوند.
اریا گفت: ترتیب درج اطلاعات و تکمیل اینگونه صورتحسابها به این شرح خواهد بود: صورتحساب فروش کالا می باید برخوردار از شماره سریال چاپی و یا شماره سریال صادره در سیستم های رایانه ای باشد و تاریخ صدور به تقویم هجری شمسی بر روی آن درج شود.
وی گفت: اقلام اطلاعاتی ضروری در بخش مشخصات فروشنده: نام و عنوان فروشنده، شماره اقتصادی فروشنده (در مورد اشخاص حقوقی) و شماره شناسایی ملی (در مورد اشخاص حقیقی)، نشانی کامل و کدپستی فروشنده؛ است.
این اطلاعات به هر ترتیب موردنظر فعالان اقتصادی و در هر قسمت از صورتحساب می تواند درج شود و قابل قبول خواهد بود.
اریا افزود: اقلام اطلاعاتی ضروری در بخش مشخصات خریدار شامل:‌ نام و عنوان خریدار، شماره اقتصادی خریدار (در مورد اشخاص حقوقی) و شماره شناسایی ملی (در مورد اشخاص حقیقی)، نشانی کامل و کدپستی خریدار؛ است.
مالیاتها و عوارض مندرج در صورتحساب هایی که اطلاعات خریدار به طور کامل و مطابق این بند درج نشده باشد به عنوان اعتبار مالیاتی قابل کسر از مالیات های وصول شده یا استرداد، براساس مفاده ماده 17 قانون، نخواهد بود.
وی گفت: حداقل اقلام اطلاعاتی که در هر ردیف مورد معامله می باید درج شود، شامل عنوان مورد معامله، مقدار یا تعداد، واحد اندازه گیری، مبلغ واحد، مبلغ کل، مجموع مالیاتی و عواض متعلق قانونی و کل مبلغ قابل پرداخت خواهد بود.
آن دسته از عرضه کنندگان کالاها و خدمات که به عرضه همزمان انواع دخانیات به همراه سایر کالاها و خدمات اشتغال دارند، ضروری است برای درج جداگانه مبلغ مالیات و عوارض در صورتحساب اقدام کنند.
اریا تاکید کرد : درج کد کالا در ستون مربوطه تابع مصوبات دولت جمهوری اسلامی ایران و وزارت بازرگانی در این مورد خواهد بود و براین اساس کد مذکور باید براساس استاندارد ملی "ایران کد" تعیین و درج شود.
وی افزود : صورتحساب حتما باید حاوی مجموع بهای کالاها و خدمات مورد معامله و مجموع مالیات و عوارض متعلق (به تفکیک) بوده و ممهور به مهر و امضای مجاز فروشنده باشد.
اریا گفت : در صورت تعلق تخفیف به هر یک از ردیف های مورد معامله، مبلغ تخفیف متعلق به هر ردیف باید در آن ردیف تعیین و درج شود ، در غیر این صورت مبلغ تخفیف قابل کسر از ماخذ محاسبه مالیات و عوارض نخواهد بود.
معاون مالیات بر ازرش افزوده سازمان امور مالیاتی کشور در باره قالب صورتحساب ماشین های فروش (POS) هم گفت : اینگونه صورتحسابها معمولا در فروشگاه های عرضه کالا و ارائه خدمات به مصرف کننده نهایی صادر می شود و در هنگام صدور اینگونه صورتحسابها طرف معامله(خریدار) معمولا قابل شناسایی و ثبت در صورتحساب
نیست.
اریا درباره ترتیب درج اطلاعات و تکمیل اینگونه صورتحساب ها گفت : صورتحساب فروش کالا باید برخوردار از شماره سریال چاپی و یا صادره از سیستم رایانه ای باشد و تاریخ صدور به تقویم هجری شمسی در آن درج شود.
وی تصریح کرد : حداقل اقلام اطلاعاتی در بخش مشخصات فروشنده شامل: نام/ عنوان فروشنده، شماره اقتصادی فروشنده (در مورد اشخاص حقوقی) یا شماره شناسایی ملی (در مورد اشخاص حقیقی)، نشانی کامل و کدپستی 10 رقمی است.
این اطلاعات به هر صورت و در هر محل مناسب بر روی صورتحساب می تواند درج
شود.
اریا گفت: حداقل اقلام اطلاعاتی که در بخش مشخصات هر ردیف مورد معامله باید درج شود شامل: عنوان مورد معامله، مقدار یا تعداد و کل مبلغ قابل پرداخت (با احتساب مالیات و عوارض متعلق) خواهد بود.
وی افزود: درج کد کالا در ستون مربوطه ، تابع مصوبات دولت جمهوری اسلامی ایران و وزارت بازرگانی در این مورد خواهد بود و این کد باید بر اساس استاندارد ملی "ایران کد" تعیین و درج شود.
وی گفت: در صورت تعلق تخفیف به هر یک از ردیف های مورد معامله، مبلغ تخفیف متعلق به هر ردیف ، باید در همان ردیف اعمال شود ؛ در غیر اینصورت مبلغ تخفیف قابل کسر از ماخذ مالیات و عوارض نخواهد بود.
اریا گفت: درج جمع کل بهای کالاها و خدمات عرضه شده و مالیات و عوارض مربوط در ذیل صورتحساب الزامی خواهد بود.
مالیاتها و عوارض مندرج در صورتحساب های صادره توسط ماشین های فروش، به دلیل درج نشدن مشخصات خریدار، قابل محاسبه به عنوان اعتبار مالیاتی قابل کسر از مالیات های وصول شده و یا استرداد توسط خریدار براساس ماده (17) قانون، نخواهد بود. در موارد خاص خریدار بایستی صورتحساب از فروشنده بگیرد.
وی تاکید کرد : مفاد این دستورالعمل از 87/7/1 برای همه عرضه کنندگان کالاها و ارائه دهندگان خدمات لازم الاجرا خواهد بود. درج هر گونه اطلاعات افزون بر موارد مندرج در این دستورالعمل، در صورتحساب های صادره با همکاری فعالان اقتصادی، حسب نیازهای عملیاتی انها ، بلامانع خواهد بود و اقلام اطلاعاتی مشخص شده در این دستورالعمل صرفا مشخص کننده حداقل های لازم الاجراست.
اریا گفت : آن دسته از مودیان که مشمول مرحله اول ثبت نام در نظام مالیات بر ارزش افزوده نشده اند(به شرح مندرج در اطلاعیه های فراخوان ثبت نام مرحله اول این نظام مالیاتی)، ضمن الزام به صدور صورتحساب بر اساس دستورالعمل، نمی توانند قبل از اقدام به ثبت نام، نسبت به محاسبه و اخذ مالیات موضوع قانون مالیات بر ارزش افزوده اقدام کنند و از مزایای قانونی این نظام مالیاتی برخوردار شوند.
اریا تاکید کرد : باعنایت به مفاد تبصره ماده (19) قانون مالیات بر ارزش افزوده،
همه کالاها و خدماتی که بدون صدور صورتحساب و رعایت مفاد این دستورالعمل و
همچنین سایر مقررات قانون مذکور عرضه شوند ، علاوه بر جرائم مواد (22) و (23) قانون مالیات بر ارزش افزوده، قاچاق محسوب می شوند و مشمول قوانین و مقررات مربوطه خواهند بود.
معاون مالیات بر ازرش افزوده سازمان امور مالیاتی کشور گفت: آن دسته از مودیان که براساس قالب صورتحساب های اعلام شده در اطلاعیه های قبلی سازمان امور مالیاتی کشور ( در چارچوب ماده 169 قانون مالیاتهای مستقیم) اقدام به چاپ صورتحساب ها و یا تنظیم صورتحساب های رایانه ای کرده اند، می توانند تا پایان سال 1387 نسبت به ادامه استفاده از صورتحساب های خود اقدام کنند، مشروط بر اینکه مالیات بر ارزش افزوده و عوارض متعلقه محاسبه و ذیل صورتحساب درج و گرفته شود.
وی گفت: آن دسته از مودیان که از قالب صورتحساب های مندرج در این دستورالعمل استفاده می کنند، اینگونه صورتحساب ها دررسیدگی مالیات عملکرد انها نیز قابل قبول خواهد بود.

معاون فنی و حقوقی سازمان امور مالیاتی نیز در بخشی از این نشست خبری با بیان آنكه براساس این قانون برای تمام كالاها و خدمات دو نرخ خاص و عمومی در نظر گرفته شده است كه از ابتدای مهر ماه سال جاری اجرایی خواهد شد، گفت: نرخ خاص مربوط به فرآورده‌های نفتی و مواد دخانی و نرخ عمومی مربوط به دیگر كالاها و خدمات از جمله نوشابه و خدمات مخابراتی است كه از بخش خاص به این بخش منتقل شده اند.

این مقام مسئول كه در خصوص معافیت‌های مالیاتی این بخش سخن می‌گفت، افزود: محصولات كشاورزی فرآوری نشده، دام و طیور زنده، آبزیان، زنبور عسل و نوغان، انواع كود، سم، بذر و نهال، آرد خبازی، نان، گوشت، قند، شكر، برنج، انواع حبوب و سویا، شیر، پنیر، روغن نباتی و شیرخشك مخصوص تغذیه كودكان، كتاب، مطبوعات، دفاتر تحریر و انواع كاغذ چاپ، تحریر و مطبوعات، اموال غیرمنقول، خدمات مشمول مالیات بر درآمد حقوق موضوع قانون مالیات های مستقیم، خدمات بانكی و اعتباری بانك‌ها برخی از كالاها و خدماتی هستند كه در قالب این نوع مالیات از معافیت برخوردارمی باشند.

معاون فنی و حقوقی سازمان امور مالیاتی كشور در خصوص معافیت مالیاتی به صورت پرداخت قابل استرداد و تهاتر نیز گفت: مالیات‌هایی كه مودیان موقع خرید كالا یا خدمات برای فعالیت‌های اقتصادی خود به استناد صورتحساب های صادره موضوع این قانون پرداخت كرده‌اند ، حسب مورد از مالیات‌های وصول شده توسط آنها كسر و یا به آنها مسترد خواهد شد.

به گفته وی، ماشین آلات و تجهیزات خطوط تولید از جمله كالاهای مورد استفاده برای فعالیت‌های اقتصادی مودی محسوب می‌شود.

وی اضافه كرد: در صورتی كه مودیان مشمول این بخش در هر دوره مالیاتی اضافه پرداختی داشته باشند، مالیات اضافه پرداخت شده به حساب مالیات دوره های بعد مودیان منظور خواهد شد و در صورت تقاضای مودیان، اضافه مالیات پرداخت شده از محل وصولی‌های جاری درآمد مربوط ، مسترد خواهد شد.

 پناهی در ادامه اظهار داشت : در صورتی كه مودیان به عرضه كالا یا خدمات معاف از مالیات موضوع این قانون اشتغال داشته باشند و یا طبق مقررات این قانون مشمول مالیات نباشند، مالیات‌های پرداخت شده بابت خرید كالا یا خدمت تا این مرحله قابل استرداد نمی‌باشد.

وی تصریح كرد : در صورتی كه مودیان به عرضه توام كالاها یا خدمات مشمول مالیات و معاف از مالیات اشتغال داشته باشند، فقط مالیات‌های پرداخت شده مربوط به كالاها یا خدمات مشمول مالیات در حساب مالیاتی مودی ، منظور خواهد شد.

به گفته پناهی، آن بخش از مالیات‌های ارزش افزوده پرداختی مودیان كه طبق مقررات این قانون قابل كسر از مالیات‌های وصول شده یا قابل استرداد نیست، جزو هزینه‌های قابل قبول موضوع قانون مالیات‌های مستقیم محسوب می شود. مبالغ اضافه دریافتی از مودیان بابت مالیات موضوع این قانون در صورتی كه ظرف سه ماه از تاریخ درخواست مودی مسترد نشود، مشمول خسارتی به میزان 2درصد در ماه نسبت به مبلغ مورد استرداد و مدت تاخیر خواهد بود.

معاون سازمان امور مالیاتی كشور با بیان اینكه معافیت‌های مالیاتی ذكر شده نیز از ابتدای مهر ماه سال جاری قابل اجراست، تاكید كرد: براساس برنامه چهارم توسعه درآمدهای حاصل از صادرات كالا و خدمات فنی و مهندسی تا پایان برنامه چهارم همچنان از معافیت مالیاتی برخوردار هستند.

وی با بیان آنكه براساس این قانون، دستگاه مجری و وصول‌كننده اعم از دریافت عوارض و مالیات كالای خاص و عام، سازمان امور مالیاتی كشور است، گفت: براساس قانون، فعالان اقتصادی باید عملكرد اقتصادی خود را متناسب با فصول بهار، تابستان، پاییز و زمستان تقسیم كرده و تا 15روز بعد از پایان هر فصل اظهارنامه‌های تنظیمی خود را به حساب‌های ذكر شده ، واریز كنند.

پناهی با بیان آنكه ضمانت اجرایی لازم برای انجام تعهدات فعالان اقتصادی در این قانون دیده شده است، افزود: مودیان مالیاتی در صورت انجام ندادن تكالیف مقرر در این قانون و یا در صورت تخلف از مقررات، علاوه بر پرداخت مالیات متعلق و جریمه تاخیر، باید جرایم مختلفی پرداخت كنند.

وی در خصوص اینكه درآمدهای ناشی از مالیات جمع آوری شده و عوارض كسب شده از محل اجرای این قانون به كدام حساب‌ها واریز خواهد شد ، گفت:
مالیات‌های جمع آوری شده به حساب درآمدهای عمومی خزانه و عوارض كسب شده نیز به حساب تمركز وجوه وزارت كشور كه بین تمام شهرداری‌ها و دهداری‌های كشور توزیع می‌شود، واریز خواهد شد.

معاون فنی و حقوقی سازمان امور مالیاتی با بیان آنكه فعالان اقتصادی باید از صورتحساب‌های فروش كالا و خدمات موجود برای فعالیت خود استفاده كنند، گفت: در صورتی كه تغییری در این صورتحساب‌ها رخ دهد ، به تمام مودیان اعلام خواهد شد.

وی با بیان آنكه مالیات بر ارزش افزوده از نوع مصرفی است، اظهار داشت:
فصلی بودن دوره‌های مالیاتی با امكان كاهش دوره برای مودیان خاص (3ماهه ) ، تك نرخ با نرخ پایین سه درصد شامل 5/1درصد مالیات و 5/1درصد عوارض، نرخ ویژه و بالاتر برای مواد دخانی و انواع سوخت، گستردگی معافیت‌ها با پوشش حدود 50درصد سبد كالاهای مصرفی خانوار و بیش از 70درصد سبد كالاهای مصرفی خانوار در پایین‌ترین دهك درآمدی جامعه برخی از ویژگی‌های این نوع مالیات است.

پناهی در ادامه اظهار داشت : اعمال نرخ صفر برای حمایت از صادرات، نرخ یكنواخت جرایم تاخیر برای سازمان امور مالیاتی (در مورد استرداد) و مودیان ماهانه 2درصد، امكان بهره برداری از خدمات حسابداران رسمی توسط سازمان امور مالیاتی و بنگاه‌های اقتصادی و حمایت از تولیدكننده برخی دیگر از ویژگی‌های این قانون است. 

تاریخ درج : 1387/6/26
منبع خبر : رسانه مالياتي ايران
نام : شهر :