دانش آی آر

ماینینگ باکس کاشی سنتی

وانیل کوکی ربات فنآوری اطلاعات افرنگ

مجتمع آموزشی شایگان

چه ارتباطي ميان ايران‌ خودرو و گروه قطعات خودرو عظام وجود دارد؟

آيا مايکروسافت مي‌تواند سيستم‌عامل دسکتاپ مبتني بر لينوکس عرضه کند؟

زيرساخت‌ سهميه بندي بنزين و کارت سوخت فراهم نيست

قيمت نهايي سيتروئن c3؛ 226 ميليون تومان

کشف حيرت‌انگيز ارگانيسم هاي ناشناخته در اعماق زمين

کشف شبکه‌هاي ژنتيکي پنهان مرتبط با بيماري‌هاي رواني

حدود 15 درصد مقالات علمي به‌دليل تحريم بازگشت داده شده است

صندوق کارآفريني اميد 780 ميليارد تومان وام اشتغال روستايي داد

چگونه گوشي موبايل اپل را با بهترين قيمت بخرم؟

هوش مصنوعي گوگل اجسام را به‌نحو واقع‌ گرايانه وارد تصاوير مي‌کند

کشورهاي مختلف کريسمس را چگونه جشن مي‌گيرند؟

بي ام و i8 با تيونينگ ليبرتي واک معرفي شد

گوگل به نفروختن فناوري تشخيص چهره پايبند است

بررسي بازي موبايل florence

نگاهي به آزمايش علمي در زندان استنفورد پيرامون ماهيت خير و شر

مشکل ترافيک به دست ژاپني‌ها حل مي‌شود+فيلم

اجراي طرح آسيب‌شناسي زنجيره توليد تا مصرف کودهاي زيستي

استفاده از فراصوت براي دور نگه داشتن خفاش‌ها از توربين‌هاي بادي

آزمون دانشنامه تخصصي و فوق تخصصي بهمن 97 حذف شد

فضانورد ناسا در فضا دچار لختگي خون شده است
دنياي رياضي/ اعداد پايه
تعداد بازدید : 499

‏ 10 به عنوان پایه‌ای قابل قبول برای شمردن استفاده می‌شود اما طایفه «گل» در فرانسه باستان، قبیله «مایا» در آمریكای مركزی و مردم دیگر از عدد 20 به عنوان پایه برای شمارش استفاده می‌كردند.

سومریها، بابلیها و افراد بعد از آنها از عدد پایه 60 استفاده می‌كردند به این علت كه عدد 60 می‌تواند به 2 و 3 و 4 و 5 و 6 و 10 و 12 و 15 و 20 و 30 تقسیم شود. این عدد 60 در تقسیم‌بندی ساعات به دقایق و ثانیه‌ها و نیز در تقسیم‌بندی دایره به 360 درجه باقی مانده است.عدد، اندازه‌گیری

وقتی در شبی صاف و آرام به آسمان نگاه می‌كنیم، حس می‌كنیم كه از فهم شگفتی‌های خلقت عاجزیم. در برابر چشمان حیرت‌زده ما، ستارگان كاروانی درخشان را در صحرایی بی‌پایان به راه انداخته‌اند. این كاروان، سحابی‌ها و سیاراتی را در برگرفته است كه قوانینی ثابت و ابدی بر آنها حكمفرماست. قوانینی كه در همه جا به طور منظم وجود دارد و این نكته دقیق را به ما می‌آموزد كه: درباره عدد فكر كنیم.

هنگامی كه یكی از شاگردان فیثاغورس، فیلسوف یونانی، از او پرسید كه چه چیزی در سرنوشت بشر نقش دارد؟ وی پاسخ داد: اعداد در همه جا فرمانروایی می‌كنند و در حقیقت ساده‌ترین افكار، از بسیاری جنبه‌ها، به مفاهیم اساسی اعداد مربوط می‌شوند.

هنگامی كه عرب بدوی در صحرا مشغول نماز خواندن است و خدا را ستایش می‌كند، فكر و روحش به عدد یك می‌اندیشد، به یگانگی و یكتایی پروردگار. خداوند بنا به آیاتی از قرآن مجید و گفته پیامبر(ص) «یكتا، ابدی و فناناپذیر است». بنابراین عدد واحد در چهارچوب فكر ما نشانه خالق است.

پس از اعداد كه پایه استدلال و فهم ما هستند، مفهوم دیگری به دست می‌آید كه اهمیت زیادی دارد و آن مفهوم اندازه‌گیری است.

اندازه گرفتن یعنی مقایسه كردن. البته باید بدانید فقط كمیت‌هایی را می‌توان اندازه‌گیری كرد كه قابل مقایسه باشند. آیا می‌توان بی‌انتهایی فضا را اندازه گرفت؟ به هیچ وجه، زیرا فضا و وسعت آن با چیزی قابل مقایسه نیست. آیا ابدیت را می‌توان اندازه گرفت؟ امكان ندارد، زیرا نمی‌توان واحدی برای اندازه‌گیری آن به كار برد.

هنگامی كه به مفهوم اعداد پی برده شد، می‌توان از آنها برای محاسبه اندازه كمیت‌های مختلف استفاده كرد. شاخه‌ای از ریاضیات كه در آن اعداد كاربرد بیشتری دارند، حساب نامیده می‌شود. البته در برخی موارد ابعاد مجهول با استفاده از فرمول‌ها و معادلات محاسبه می‌شوند كه از این طریق به جبر می‌رسیم. برخی موقعیت‌های واقعی كه ما با آنها روبرو می‌شویم به وسیله شكل، اندازه و مكان بیان می‌شوند و از این طریق نیز به هندسه دست می‌یابیم.

همچنین قوانینی كه بر حركت اشیاء و نیروهای وارد بر آنها حاكم است نیز به وسیله روابط ریاضی بیان می‌شوند. مجموعه این قوانین، علم تحسین‌برانگیز مكانیك را بوجود می‌آورند و در پایان، همه شاخه‌های جالب ریاضیات در اختیار علمی قرار می‌گیرد كه روح را صفا می‌دهد و انسان را به مرتبه‌ای عالی می‌رساند كه این علم، همان علم نجوم است. بعضی تصور می‌كنند كه هر یك از شاخه‌های ریاضیات مانند حساب، جبر و هندسه در چارچوبی جدا قرار دارند ولی این تصور كاملاً نادرست است زیرا آنها همگی یك چارچوب را می‌سازند و به یكدیگر وابسته هستند.‏

ریاضیات به آدمی می‌آموزد كه ساده و متواضع باشد، ریاضیات مادر همه علوم و هنرهاست. در اینجا جا دارد واقعه‌ای را كه برای سلطان یمن روی داد برایتان شرح دهیم.

اسد ابوقریب، سلطان یمن، روزی به هنگام استراحت در قصر خود به خواب رفت و خواب هفت دختر جوان را دید كه تشنگی و خستگی بر آنان غلبه كرده و در آفتاب سوزان صحرا در نقطه‌ای ایستاده‌اند. در این حال ملكه‌ای مهربان ظاهر شد و به آنان كوزه‌ای آب داد. ملكه تشنگی دختران را فرونشاند و باعث شد كه آنان با نیروی بیشتری به راه خود ادامه دهند. هنگامی كه سلطان بیدار شد، از دیدن این خواب بسیار متأثر گشت و تصمیم گرفت منجم مشهور، سانیت را احضار كند و تعبیر خوابش را از وی بپرسد.

منجم گفت: آن هفت دختر نشانه هنرها یعنی نقاشی، موسیقی، مجسمه‌سازی، معماری، علم معانی بیان، منطق و فلسفه بودند. اما ملكه مهربانی كه به كمك هفت دختر آمده بود علم بسیار شگفت‌انگیز ریاضیات بوده است. بدون كمك ریاضیات هنرهای دیگر پیشرفت نمی‌كنند و همه علوم متوقف می‌شوند. سلطان با شنیدن این سخنان تصمیم گرفت كه در همه شهرها و روستاها مراكزی را به منظور مطالعه و آموزش ریاضیات دایر كنند.

حسین طایفه ـ انجمن ریاضیدانان جوان
تاریخ درج : 1387/6/12
منبع خبر :
نام : شهر :