دانش آی آر

ماینینگ باکس کاشی سنتی

وانیل کوکی ربات فنآوری اطلاعات افرنگ

مجتمع آموزشی شایگان

مديران آي‌تي خواستار عذرخواهي سناتور آمريکايي به دليل توهين به نژاد ايراني شدند

چرا مدير توئيتر آيفون در دست دارد؟

حرکت ضربتي توئيتر عليه اکانت‌هاي جعلي سعودي

عرضه گوشي تاشدني هواوي با پشتيباني از ارتباط نسل پنجم در سال 2019

cnex ادعا مي‌کند که هواوي درصدد سرقت فناوري اين شرکت‌ بوده است

پورشه به دنبال عرضه اوليه سهام و جذب سرمايه

هزينه مکالمه با زائران اربعين يک سوم شد

راه‌هاي تقويت ارتباط ميان آزادکارها و مشتري

آلبوم عکس ماموريت آپولو 8: نخستين ماموريت سرنشين‌دار به دور ماه

عملکرد ضعيف ibm در تابستان 2018 با کاهش فروش سرور و نرم‌افزار

هشدار صوتي در خودروهاي برقي؛ حافظ جان نابينايان

طرح ويژه بخش‌ خصوصي براي مديريت مصرف سوخت

گوش شما، سن شما را تخمين مي‌زند

آمار نگران کننده از تصادفات در مناطق مصرف ماري‌جوانا

گلکسي اس 10 احتمالا نمايشگر بدون ناچ با قابليت انتقال صدا خواهد داشت

ليست کامل دستورات سيري اپل

پازل: آخرين عدد

راهنماي دريافت ويزاي عراق

نسل نهم پردازنده‌هاي اينتل، دنياي پس از شکستن قانون مور را ترسيم مي‌کند؟

5 باور نادرست در مورد استخوان‌ها و شکستگي استخوان
دنياي رياضي/ اعداد پايه
تعداد بازدید : 492

‏ 10 به عنوان پایه‌ای قابل قبول برای شمردن استفاده می‌شود اما طایفه «گل» در فرانسه باستان، قبیله «مایا» در آمریكای مركزی و مردم دیگر از عدد 20 به عنوان پایه برای شمارش استفاده می‌كردند.

سومریها، بابلیها و افراد بعد از آنها از عدد پایه 60 استفاده می‌كردند به این علت كه عدد 60 می‌تواند به 2 و 3 و 4 و 5 و 6 و 10 و 12 و 15 و 20 و 30 تقسیم شود. این عدد 60 در تقسیم‌بندی ساعات به دقایق و ثانیه‌ها و نیز در تقسیم‌بندی دایره به 360 درجه باقی مانده است.عدد، اندازه‌گیری

وقتی در شبی صاف و آرام به آسمان نگاه می‌كنیم، حس می‌كنیم كه از فهم شگفتی‌های خلقت عاجزیم. در برابر چشمان حیرت‌زده ما، ستارگان كاروانی درخشان را در صحرایی بی‌پایان به راه انداخته‌اند. این كاروان، سحابی‌ها و سیاراتی را در برگرفته است كه قوانینی ثابت و ابدی بر آنها حكمفرماست. قوانینی كه در همه جا به طور منظم وجود دارد و این نكته دقیق را به ما می‌آموزد كه: درباره عدد فكر كنیم.

هنگامی كه یكی از شاگردان فیثاغورس، فیلسوف یونانی، از او پرسید كه چه چیزی در سرنوشت بشر نقش دارد؟ وی پاسخ داد: اعداد در همه جا فرمانروایی می‌كنند و در حقیقت ساده‌ترین افكار، از بسیاری جنبه‌ها، به مفاهیم اساسی اعداد مربوط می‌شوند.

هنگامی كه عرب بدوی در صحرا مشغول نماز خواندن است و خدا را ستایش می‌كند، فكر و روحش به عدد یك می‌اندیشد، به یگانگی و یكتایی پروردگار. خداوند بنا به آیاتی از قرآن مجید و گفته پیامبر(ص) «یكتا، ابدی و فناناپذیر است». بنابراین عدد واحد در چهارچوب فكر ما نشانه خالق است.

پس از اعداد كه پایه استدلال و فهم ما هستند، مفهوم دیگری به دست می‌آید كه اهمیت زیادی دارد و آن مفهوم اندازه‌گیری است.

اندازه گرفتن یعنی مقایسه كردن. البته باید بدانید فقط كمیت‌هایی را می‌توان اندازه‌گیری كرد كه قابل مقایسه باشند. آیا می‌توان بی‌انتهایی فضا را اندازه گرفت؟ به هیچ وجه، زیرا فضا و وسعت آن با چیزی قابل مقایسه نیست. آیا ابدیت را می‌توان اندازه گرفت؟ امكان ندارد، زیرا نمی‌توان واحدی برای اندازه‌گیری آن به كار برد.

هنگامی كه به مفهوم اعداد پی برده شد، می‌توان از آنها برای محاسبه اندازه كمیت‌های مختلف استفاده كرد. شاخه‌ای از ریاضیات كه در آن اعداد كاربرد بیشتری دارند، حساب نامیده می‌شود. البته در برخی موارد ابعاد مجهول با استفاده از فرمول‌ها و معادلات محاسبه می‌شوند كه از این طریق به جبر می‌رسیم. برخی موقعیت‌های واقعی كه ما با آنها روبرو می‌شویم به وسیله شكل، اندازه و مكان بیان می‌شوند و از این طریق نیز به هندسه دست می‌یابیم.

همچنین قوانینی كه بر حركت اشیاء و نیروهای وارد بر آنها حاكم است نیز به وسیله روابط ریاضی بیان می‌شوند. مجموعه این قوانین، علم تحسین‌برانگیز مكانیك را بوجود می‌آورند و در پایان، همه شاخه‌های جالب ریاضیات در اختیار علمی قرار می‌گیرد كه روح را صفا می‌دهد و انسان را به مرتبه‌ای عالی می‌رساند كه این علم، همان علم نجوم است. بعضی تصور می‌كنند كه هر یك از شاخه‌های ریاضیات مانند حساب، جبر و هندسه در چارچوبی جدا قرار دارند ولی این تصور كاملاً نادرست است زیرا آنها همگی یك چارچوب را می‌سازند و به یكدیگر وابسته هستند.‏

ریاضیات به آدمی می‌آموزد كه ساده و متواضع باشد، ریاضیات مادر همه علوم و هنرهاست. در اینجا جا دارد واقعه‌ای را كه برای سلطان یمن روی داد برایتان شرح دهیم.

اسد ابوقریب، سلطان یمن، روزی به هنگام استراحت در قصر خود به خواب رفت و خواب هفت دختر جوان را دید كه تشنگی و خستگی بر آنان غلبه كرده و در آفتاب سوزان صحرا در نقطه‌ای ایستاده‌اند. در این حال ملكه‌ای مهربان ظاهر شد و به آنان كوزه‌ای آب داد. ملكه تشنگی دختران را فرونشاند و باعث شد كه آنان با نیروی بیشتری به راه خود ادامه دهند. هنگامی كه سلطان بیدار شد، از دیدن این خواب بسیار متأثر گشت و تصمیم گرفت منجم مشهور، سانیت را احضار كند و تعبیر خوابش را از وی بپرسد.

منجم گفت: آن هفت دختر نشانه هنرها یعنی نقاشی، موسیقی، مجسمه‌سازی، معماری، علم معانی بیان، منطق و فلسفه بودند. اما ملكه مهربانی كه به كمك هفت دختر آمده بود علم بسیار شگفت‌انگیز ریاضیات بوده است. بدون كمك ریاضیات هنرهای دیگر پیشرفت نمی‌كنند و همه علوم متوقف می‌شوند. سلطان با شنیدن این سخنان تصمیم گرفت كه در همه شهرها و روستاها مراكزی را به منظور مطالعه و آموزش ریاضیات دایر كنند.

حسین طایفه ـ انجمن ریاضیدانان جوان
تاریخ درج : 1387/6/12
منبع خبر :
نام : شهر :