صفحه اصلی

آرشیو مقاله ها

آرشیو اخبار

همکاری با ما

تماس با ما
 
عنوان خبر
 
  
 
سامانه جمع آوری خودکار تجهیزات IT
افرنگ نیوز مجله زندگی
ماشین ایرانی
elham_fitnees_cool
هر روز صبح جدیدترین اخبار در افرنگ نیوز کلیک کنید ...
کيهان پر از موجودات فضايي (قسمت دوم)
تعداد بازدید : 832
 
 

جستجو براي يافتن حيات فرازميني همچنان ادامه دارد. بسياري از دانشمندان بزرگ به وجود موجوات فضايي يقين دارند و سالهاست که در تکاپو براي يافتن نشانه هايي از آنها دست به مطالعات گسترده زده اند.  در قسمت اول اين مقاله ، برخي فاکتورهاي حيات در سيارات فراخورشيدي را مورد برسي قرار داديم. در ادامه به نکات مهمتري خواهيم پرداخت.

در تعدادي از شبيه سازي هايي هاي کامپيوتري که در سال اخير انجام شد ،(( ديويد اسپيجل )) از دانشگاه کرينتون کشف کرد که فاکتور هايي از قبيل حرکت چرخشي يک سياره غير قابل سکون و يا سرعت حرکت وضعي آن مي تواند موقعيتي براي نگه داري آب و تامين حيات ايجاد کند.

 

هنگامي که اين تغيير محوري با تغيير در سرعت حرکت وضعي ترکيب شد، تابستان هاي سياره تا حدي گرم شدند که يخ موقتاً در قطبي از سياره که به سمت ستاره ي ميزبان بود آب شد. اين آب مايع، تنها هنگامي در شبيه سازي هاي کامپيوتري به وجود آمد  که سرعت حرکت سياره از زمين بيشتر شد . به علاوه به دليل افزايش نيروي گريز از مرکز ، حرکت جريان هوا از قطبين به استواي سياره ، مشکل تر شد.

  

اسپيجل ، هم چنين دنياي بياباني را طراحي کرد که قسمتي از آن قابل زيست بود . 90% اين سياره را خشکي و 10% آن را آب تشکيل مي داد . با توجه به استاندارد هاي موجود ، تنها ناحيه نه چندان بزرگي که در نزديکي استواي سياره واقع بود ، قادر به نگه داري آب و ميزباني حيات بود . ليکن در نواحي ديگر سياره ، تغييرات فصلي موجب منجمد شدن و يا به جوش آمدن آب در زمان هاي مختلف مي شد. لذا در اين حال ، آب مايع تنها در فصول بهار و پاييز موجود بود. اما از نظر ديويد اسپيجل و تيم تحقيقاتي او حتي چنين نواحي را نبايد غير قابل سکون ناميد و آن را از گزينه ها حذف کرد.

 

اين تيم همچنين به اين نکته دست يافتند که ميکروب هايي بر روي زمين در حال زيست هستند که در دماي زير 0 درجه شروع به دوباره سازي مي کنند و شمار ديگري اين عمل را در دماي بالاي 100 درجه انجام مي دهند. اما ميکروبي که هر دو مورد را با هم تحت پوشش قرار دهد تا کنون کشف نشده است. با وجود اينکه اين تيم بر اين نکته اشراف دارند، اما امکان وجود هم چين ميکروبي غير ممکن نيست.

 

فاکتور ديگري که اکنون به بررسي آن مي پردازيم ، امواج گرانشي هستند.

بايد دانست که تنها چشمه ي امواج گرانشي که موجب ايجاد گرماي حيات مي شود ، ستاره ي ميزبان سياره نيست.

امسال تيمي با سرگروهي (( برايان جکسون )) از دانشگاه آريزونا  به بررسي اين موضوع پرداختند که برخي از سيارات داراي منابع توليد گرماي دروني هستند. به علاوه اين موضوع راجع به سياره هايي با مدار هاي کوچک يا بزرگ صدق مي کند. در هر حال اين سيارات از جانب ستاره ي خود به سبب امواج گرانشي تحت کشش و فشار قرار مي گيرند  ، اين پديده به نوبت خود اصطکاک لازم براي توليد گرماي دروني سياره را ميسر مي سازد.

تيم جکسون در حالي که  به بررسي سياره هاي اطراف کوتوله هاي سرخ مشغول بودند، ميزان اين امواج گرانشي را براي سياره هاي ديگري نيز بررسي کردند.

در حالي که ميزان اين امواج گرانشي تا حد زيادي به جرم ستاره و سياره بستگي دارد ، محاسبات اين تيم نشان داده اند که ، قرار دادن مقدار زيادي امواج گرانشي در مدار سياره باعث افزايش دما در سياره شده که شرايط ذوب شدن يخ را در سياره ي مورد نظر فراهم مي کند.

دماي بيشتر موجود در سياره هم چنين باعث شروع فعاليت هاي آتش نشاني در سياره مي شوند و به دنبال آن ، سياره به طبع ميزبان اتمسفري ضخيم تر و در پي آن اثر گلخانه اي بيشتري خواهد بود. از اين رو مي توان لقب (( منطقه ي کليد طلايي )) را به آن اختصاص داد.

 

موج ضربه هاي گرانشي براي سياره هاي نزديک تر ، بسيار قوي تر هستند.  برخي از اين سيارات حتي ممکن است امواج گرانشي بيشتري از IO ( قمر مشتري) که به خاطر امواج گرانشي بسيار قوي مشتري دچار فوران هاي بسيار شديدي در سطح خود مي شود دريافت کنند. چنانچه اين قمر قادر است سطح خود را هر 150 سال بازسازي کند. لذا فعاليت هاي آتش فشاني بر روي اين گونه سيارات ، احتمال وجود حيات را بر روي آن ها غير ممکن مي سازد.

 

 نمايي خيالي از سفينه موجودات فضايي در District 9 ، بر اساس آخرين فيلم علمي تخيلي ساخته کارگردان مطرح سينما پيترجکسون

 

با بيش از 300 سياره فرا خورشيدي که تاکنون کشف شده اند ، و سيارات بيشتري که مطمئناً پس از اين کشف خواهند شد. اين گونه بينش هاي جديد به پژوهشگران کمک خواهند کرد  که در مورد سياره هاي حذف شده از ليست (( کليد طلايي )) تجديد نظر کنند و در کاوش هاي بعدي خود ، اولويت هاي فراتري را مورد بررسي قرار دهند.

 

بر خلاف انتشار فراگير اين ديدگاه هاي جديد ناظر بر فاکتور هاي سيارات قابل سکون ، هنوز افراد زيادي بر اين باورند که اين فاکتورها به کشف سياره هاي ميزبان حيات کمک نخواهند کرد. مطمئنا حقايق زيادي وجود دارند که هنوز از چشم ما پنهانند. حتي در مورد زمين ، (( جاناتان لويين ))  از دانشگاه آريزونا مي گويد : (( به عقيده ي من ، ما هنوز حقيقتاً دليل و چگونگي قابل سکونت بودن زمين و سير تکاملي آن را در راه تبديل به سياره اي قابل سکون نمي دانيم )).

او هم چنين اضافه کرد:  ((  تا زماني که بر اين حقيقت فائق نياييم ، درست يا نادرست بودن هيچ کدام از اين تئوري ها قابل پيش بيني نخوهد بود.))

 

بايد به خاطر داشت ، هميشه احتمال اين وجود دارد که در جستجوي آب بر روي سيارات ديگر دچار اشتباه شويم .  با توجه به اين نظريه هاي جديد ، مي توان اشکال مرموزي از حيات را در پيش رو تجسم کرد. مثل شنا کردن در درياچه اي از متان در سطح تيتان، قمر زحل!؟

با اين حال تيم لويين معتقند  احتمال وجود حيات در انواع شيميايي مرموز در اين مايع ها هم نبايد از ليست جست و جوي ما حذف شوند.  جستجو براي حيات همچنان ادامه دارد...

 

منبع : سايت نجوم ايران

 
نویسنده: newScientist
مترجم : پگاه شاملو
منبع :
تاریخ :
مطالب مرتبط
 
 
نظرات
 
نام : شهر :
   
 
 
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شرکت فرا ارتباط می باشد